Reklama

&nbsp

&nbsp

Większość nowych inwestorów zaczyna swoją podróż do świata blockchain od zakupu Bitcoina. Jest to najrozsądniejszy punkt wyjścia, ponieważ Bitcoin jest oryginalną, najczęściej używaną i najbardziej zaufaną kryptowalutą ze wszystkich.

Co więcej, ludzie wiedzą, że mogą liczyć na dobry zwrot z inwestycji, po prostu trzymając te tokeny. Przez cały okres swojego istnienia wartość Bitcoina konsekwentnie rosła, osiągając co dwa-trzy lata nowe rekordy wszech czasów, nawet jeśli po drodze było wiele wzlotów i upadków.

Mimo że Bitcoin jest tak dobry, wiele osób szybko odkrywa, że ich inwestycja w Bitcoin nie jest szczególnie produktywna. Ludzie kupują Bitcoina i po prostu siedzą na nim, czekając, aż jego wartość wzrośnie. Ale tak naprawdę nic nie robią ze swoimi Bitcoinami. W rezultacie Bitcoin często jest zmarnowanym aktywem, które siedzi i zbiera kurz, zamiast przynosić posiadaczom pasywny dochód poprzez generowanie odsetek, tak jak robią to tradycyjne pieniądze.

Dobra wiadomość jest taka, że ten brak produktywności w Bitcoinie jest teraz rozwiązywany wraz z nadchodzącą premierą Zest Protocol na Stacks blockchain. Zest dostarcza rynki kapitałowe on-chain Bitcoin które pozwalają posiadaczom generować trwałe zyski ze swoich aktywów poprzez profesjonalnie zarządzane pule pożyczkowe. W międzyczasie instytucjonalni pożyczkobiorcy korzystają z finansowania opartego o undercollateralized, on-chain Bitcoin, bez obawy o likwidację.

Jak działa Zest

Dla posiadaczy Bitcoinów uruchomienie Zest Protocol zapowiada się na zmianę gry, dając wielu z nich pierwszą realną możliwość zarobienia na posiadanych przez nich BTC.

Reklama

&nbsp

&nbsp

To nie może być prostsze. Po prostu wejdź na stronę Zest, wybierz pulę pożyczek, która oferuje odpowiedni zysk, a następnie wybierz, na jak długo chcesz pożyczyć swoje BTC. Gdy to zrobisz, inteligentne kontrakty Zest wyślą BTC do instytucjonalnego pożyczkobiorcy, który szuka kapitału. Aby zakwalifikować się do pożyczki, pożyczkobiorcy muszą najpierw zostać zweryfikowani przez delegata puli, co daje im pewność, że nie będą zalegać z płatnościami. Następnie wystarczy, że usiądą wygodnie i będą czekać na okresowe wypłaty z puli pożyczkowej, a po zakończeniu okresu pożyczki otrzymają z powrotem swoje BTC.

Innymi słowy, posiadacze Bitcoinów, którzy chcą pożyczyć swoje aktywa, są „dostawcami płynności”, jednym z sześciu uczestników, dzięki którym Zesty działa. LP, jak są nazywani, deponują Bitcoiny w pulach płynności, które są wykorzystywane do finansowania pożyczek i mogą otrzymać od 3% do 6% rocznej stopy zwrotu za pożyczki z zabezpieczeniem.

W międzyczasie delegaci puli odgrywają ważną rolę, ponieważ to oni są zobowiązani do przeprowadzania due diligence pożyczkobiorców i uzgadniania z nimi warunków spłaty. Po spełnieniu tych wymogów mogą dodawać do puli pożyczkobiorców z białą listą. Pożyczkobiorcy będą wtedy mogli wnioskować o kapitał z każdej puli, do której zostali dopuszczeni, co robią, tworząc skarbiec, w którym przechowują swoje zabezpieczenie, i podając adres, na który mają otrzymywać BTC.

Kolejną kluczową rolę odgrywają tak zwani „stakerzy”. Każda pula pożyczkowa jest powiązana z pulą stakingową, która przejmie na siebie pierwsze uderzenie w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Delegaci puli pożyczkowej są zobowiązani do wnoszenia stawek, co motywuje ich do ostrożności przy wyborze pożyczkobiorców, choć inni również mogą wnosić stawki, by uzyskać wyższe zyski.

Inni uczestnicy to skarbiec protokołu Zest, który gromadzi opłaty w BTC, oraz posiadacze tokenów ZEST, których zadaniem jest głosowanie na nowych delegatów puli i wprowadzanie aktualizacji do protokołu.

To, co jest wspaniałe w protokole Zest, to poziom prostoty, jaki oferuje on zarówno dostawcom płynności, jak i pożyczkobiorcom, którzy muszą jedynie zrozumieć, jak działa portfel Bitcoin, by móc pożyczać i pożyczać środki. Dla delegatów puli i stakerów ich praca jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ muszą oni współdziałać z siecią Stacks, niezależnym blockchainem, który rozlicza się na Bitcoinie, aby uzyskać dostęp do inteligentnych kontraktów Clarity, na których opiera się Zest.

Inteligentne kontrakty Clarity zbudowane na Stacks są kluczowe, ponieważ mają dostęp do odczytu stanu Bitcoina. Oznacza to, że mogą „widzieć” zdarzenia, które mają miejsce na blockchainie Bitcoin, takie jak to, że pożyczkobiorca dokona spłaty w terminie lub nie dokona jej. W odpowiedzi na te zdarzenia inteligentne kontrakty Protokołu Zest rozdzielają uzgodnione nagrody posiadaczom Bitcoinów lub likwidują wszelkie zabezpieczenia lub postawione fundusze, jeśli wymaga tego sytuacja.

Obligacje Bitcoinowe

W przyszłości będzie jeszcze więcej możliwości, ponieważ Zest Protocol planuje wprowadzić tokenizowane kwity pożyczek Bitcoin dla dostawców płynności. Będą to zasadniczo obligacje Bitcoin o stałym dochodzie, którymi będzie można handlować na rynkach wtórnych. Obligacje Bitcoin mogłyby być używane jako zabezpieczenie dla różnych innych zdecentralizowanych aplikacji finansowych, w ten sam sposób, w jaki tradycyjne obligacje są używane jako zabezpieczenie kredytów bankowych.

Zest Protocol wydaje się uważać, że będzie całkiem duże zapotrzebowanie na tę usługę, wskazując na to, jak sam Genesis wywodzi się z . prawie 13 miliardów dolarów w pożyczkach w BTC w czwartym kwartale 2021 roku. Widzimy też wielu chętnych do pożyczenia swojego kapitału, biorąc pod uwagę ogromne ilości BTC, które podobno znajdują się w posiadaniu „wielorybów” i leżą tam nietknięte.

„Dzięki Zest Protocol istnieje sposób, by uczynić twój bitcoin produktywnym i czerpać z niego zyski” – wyjaśnia firma.

Być może jedynym prawdziwym minusem jest to, że Protokół Zest nie jest jeszcze dostępny. Zespół wciąż rozwija swoje inteligentne kontrakty i przejdzie wiele audytów, zanim zostanie uruchomiony pod koniec drugiego kwartału. Na początku Zest zapowiedział, że będzie starał się udzielać pożyczek traderom arbitrażowym, animatorom rynku, giełdom i biurkom OTC, które są obecnie jednymi z największych pożyczkobiorców Bitcoina.


Źródło artykułu