Prezydent Rosji Władimir Putin dał entuzjastom kryptowalut promyk nadziei na przyszłość cyfrowych aktywów w kraju, które były zagrożone przez niedawne parcie na zakaz kryptowalut i górnictwa.

Przywódca „strongman otworzył środową wideokonferencję z członkami rosyjskiego rządu, mówiąc, że chciałby „zacząć od kwestii, która jest obecnie w centrum uwagi – regulacji kryptowalut.”

„Oczywiście, mamy tu również pewne przewagi konkurencyjne, zwłaszcza w tak zwanym górnictwie. Mam na myśli nadwyżkę energii elektrycznej i dobrze wyszkolony personel dostępny w kraju.”

Według analityków wiosną 2021 roku cena energii elektrycznej w Rosji wynosiła. $0.06 za kilowatogodzinę dla użytku domowego i 0,08 USD dla biznesu. Dla porównania, we Francji 1 kWh energii elektrycznej kosztuje $0.2 dla właścicieli domów i 0,14 USD dla biznesu, co jest czterokrotnie droższe niż w Rosji.

Wezwał również bank centralny kraju do spotkania z jego rządem w najbliższej przyszłości, aby mogli dojść do konsensusu w sprawie wykorzystania kryptowalut.

W ubiegły czwartek bank centralny Rosji opublikował raport proponując całkowity zakaz na krajowy handel i wydobycie kryptowalut. W raporcie stwierdzono, że ryzyko związane z kryptowalutami jest „znacznie wyższe dla rynków wschodzących, w tym Rosji.”

Bank centralny Rosji już od jakiegoś czasu ma obawy dotyczące kryptowalut. W grudniu 2021 roku, gubernator Centralnego Banku Rosji Elvira Nabiullina powiedziała., „Nie możemy powitać inwestycji w kryptowaluty”.

W środę rosyjski minister finansów Ivan Chebeskov odpowiedział sprzeciwem wobec proponowanego zakazu blankietowego, wzywając do regulacji, a nie restrykcji. Podkreślił, że zakaz kryptowalut spowoduje, że kraj pozostanie w tyle za światowym przemysłem technologicznym.

„Musimy dać tym technologiom możliwość rozwoju”.

Tymczasem Putin zapewnił swoich parlamentarzystów, że „Bank Centralny nie stoi nam na drodze postępu technicznego i podejmuje niezbędne wysiłki w celu wprowadzenia najnowszych technologii w tym obszarze działalności.”

Pomimo tych zapewnień, Putin przyznał, że rozszerzenie wykorzystania kryptowalut „niesie ze sobą pewne ryzyko”, biorąc pod uwagę ich „wysoką zmienność”.

Powiązane: Rosyjskie kierownictwo technologiczne i polityczne potępia propozycję zakazu kryptowalut

Podczas gdy bank centralny Rosji został sceptycznie nastawiony do kryptowalut od dłuższego czasu, opinia Putina pozostawała nieco niejasna. W listopadzie 2021 r. wskazał, że kryptowaluty jest „nie poparta niczym”, [and] zmienność jest kolosalna”.

Jeszcze w 2020 r. bank centralny ogłosił, że. badał możliwość wprowadzenia cyfrowego rubla, z testy prototypu zaplanowane na ten miesiąc.

W niedawnym poście na swojej platformie komunikacyjnej, dyrektor generalny Telegramu Pavel Durov napisał, że proponowany zakaz kryptowalut „zniszczyłby szereg sektorów gospodarki high-tech.”


Źródło artykułu