Była żona kryptoewangelisty i programisty komputerowego Johna McAfee odpowiedziała na twierdzenie jego byłej dziewczyny, że sfingował on swoją śmierć i obecnie się ukrywa.

John McAfee zmarł w celi hiszpańskiego więzienia w czerwcu 2021 roku podczas oczekiwania na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych pod zarzutem niezłożenia zeznań podatkowych w latach 2014-2018 oraz niezgłaszania dochodów związanych z forsowaniem projektów kryptowalutowych i pracą konsultingową. W chwili śmierci miał 75 lat, a wielu ludzi z branży kryptowalutowej i spoza niej szybko stworzyło teorie spiskowe wokół jego zatrzymania i śmierci.

W opublikowanym w środę filmie dokumentalnym Netflixa o życiu i śmierci McAfee pt. Running with the Devil: The Wild World of John McAfeeByła dziewczyna, Samantha Herrera, twierdziła, że otrzymała telefon od programisty dwa tygodnie po jego śmierci:

„Dostałam telefon z Teksasu. To ja, John, zapłaciłem ludziom, żeby udawali, że nie żyję, ale nie jestem martwy. Jesteś tylko [the third] osobą na tym świecie, która wie, że wciąż żyję’. I wtedy poprosił mnie, żebym z nim uciekła”.

Herrera nie podała dalszych szczegółów w filmie dokumentalnym, ale jej twierdzenia nie mogą być obecnie niezależnie potwierdzone. Urzędnicy w Hiszpanii przetrzymywali McAfee od października 2020 roku, ale nadal był on obiektem wielu zarzutów w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Sam McAfee zasugerował, że może być na celowniku władz amerykańskich, zamieszczając w listopadzie 2019 roku na swoim koncie na Twitterze zdjęcie tatuażu i twierdząc, że „Jeśli popełniłem samobójstwo, to nie popełniłem. I was whackd.”

W oświadczeniu dla Cointelegraph, Janice McAfee powiedziała, że nie traktuje poważnie twierdzeń zawartych w filmie dokumentalnym:

„Mówimy o Johnie McAfee, więc wszystko jest możliwe, ale prawdopodobieństwo, że jest on w Teksasie i że podzieli się tym ze światem w dokumencie Netflixa, jest mało prawdopodobne. Teksas to świetne miejsce, ale John był przetrzymywany w hiszpańskim więzieniu z powodu wyssanych z palca zarzutów stawianych mu przez IRS i SEC, więc wątpię, żeby zdecydował się ukrywać w Ameryce.”

„Życie Johna McAfee było owiane kontrowersjami i nie bez powodu jego śmierć również jest owiana kontrowersjami” – dodała Janice McAfee.

McAfee, którego firma software’owa była odpowiedzialna za znany program antywirusowy noszący jego imię, często trafiał na pierwsze strony gazet w przestrzeni kryptowalutowej i w mediach głównego nurtu. W lipcu 2017 roku powiedział, że cena Bitcoina (BTC) osiągnie 500 000 dolarów do 2020 rokutwierdząc, że „zje [his] kutasa w krajowej telewizji”, jeśli przepowiednia się nie sprawdzi. Ostatecznie nie dotrzymał tego zakładu, a później stwierdził, że cena kryptowaluty osiągnie 1 milion dolarów do 2021 roku.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła skargę przeciwko McAfee i jego współpracownikowi Jimmy’emu Gale’owi Watsonowi Jr. w październiku 2020 roku za rzekome promowanie systemu wstępnej oferty monet. Sąd Okręgowy dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku uznał Watsona za winnegonakładając na niego karę łączną w wysokości około 375 000 USD. SEC oddalił później wszystkie roszczenia wobec McAfee w związku z jego śmiercią.

Powiązane: Janice McAfee nie może „zaakceptować opowieści o samobójstwie” w związku ze śmiercią Johna

Podczas pobytu w więzieniu od października 2020 r. do śmierci w czerwcu 2021 r. McAfee regularnie zamieszczał aktualizacje na swoim koncie na Twitterze, początkowo twierdząc, że jest „zadowolony” ze swojej sytuacji i ma przyjaciół w więzieniu, opisując warunki swojego uwięzienia i utratę posiadanych kryptowalut. Janice McAfee nadal publikuje powiązane z nim artykuły i retweety do 1,1 miliona obserwujących jej byłego męża.