W świetle ostatnich dyskusji na temat zdegenerowania swojego rodzimego tokena z USD Coin (USDC) po nałożeniu sankcji na Tornado Cash, współzałożyciel MakerDAO, Rune Christensen, zwrócił się do społeczności, wyjaśniając, dlaczego swobodnie pływające Dai (DAI) może być jedynym wyborem dla zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO).

W swoim wpisie na blogu „The Path of Compliance and the Path of Decentralization: Why Maker has no choice but to prepare to free float Dai”, Christensen ujawnił błędne obliczanie ryzyka związanego z aktywami ważonymi ryzykiem (RWA). Stwierdził on:

„Fizyczne rozprawienie się z kryptowalutami może nastąpić bez wcześniejszego powiadomienia i bez możliwości odzyskania środków nawet przez legalnych, niewinnych użytkowników. To narusza dwa podstawowe założenia, których używaliśmy do zrozumienia ryzyka RWA, czyniąc zagrożenie autorytarne o wiele poważniejszym.”

Ujawniając niezdolność protokołu do spełnienia wymogów regulatorów, Christensen zasugerował, że „musimy wybrać drogę decentralizacji, co zawsze było intencją i celem Dai”.

Dane dotyczące kolateralizacji DAI. Źródło: Dai Stats

Uważa on, że decentralizacja Makera zmniejszyłaby wpływ kradzieży na cały protokół, dodając, że „Jedynym wyborem jest wtedy ograniczenie powierzchni ataku poprzez zmniejszenie ekspozycji na RWA do maksymalnego stałego procentu całkowitego zabezpieczenia – wymaga to swobodnego przepływu z USD.”

Należy zauważyć, że ponad 50% DAI jest obecnie zabezpieczone przez USDC, ponieważ świadczy przez dane daistats.

Powiązane: MakerDAO powinno 'poważnie rozważyć’ pozbawienie DAI z USD – Founder

Joey Santoro, założyciel zdecentralizowanej platformy finansowej Fei Protocol, zalecił wycofanie się z udziału w Tribe DAO po spłaceniu ofiar Fuze.

Wcześniej hakerowi Rari Fuze zaoferowano 10 milionów dolarów nagrody za zwrot aktywów o wartości 80 milionów dolarów, ale Fei Protocol nie otrzymał żadnej odpowiedzi od atakującego.