Od lat tradycyjne instytucje finansowe w różnych częściach świata starają się zmniejszyć lukę wykluczenia finansowego poprzez rozszerzenie swoich usług na populację nieubankowionych. Jednak z wielu powodów instytucje te wciąż nie są w stanie udostępnić swoich produktów i usług wszystkim, którzy ich potrzebują.

Przeszkody regulacyjne

Chociaż istnieje kilka powodów, dla których banki nie są w stanie tego zrobić, to z drugiej strony ich niepowodzenia w obsłudze tej nieubankowionej populacji doprowadziły do meteorycznego wzrostu popularności startupów fintech. Zamiast polegać na metrykach często używanych przez tradycyjne banki przy podejmowaniu decyzji o tym, czy otworzyć nowy oddział, czy nie, startupy fintechowe, takie jak Eversend są często przygotowane, by służyć nawet tym, którzy nie mają regularnych dochodów.

Dla osób takich jak Stone Atwine, bankier-weteran, który od lat jest . na liście Forbes’a 30 Under 30 List for Europe, oraz Technologii, upadki dużych instytucji finansowych stworzyły możliwości. Poza wyjaśnieniem, dlaczego jego zdaniem tradycyjne banki nie zdołały wypełnić luki w wykluczeniu finansowym, Atwine (współzałożyciel Eversend) podzielił się z Bitcoin.com News swoimi spostrzeżeniami na temat kryptowalut, stablecoinów i Web3.

Poniżej znajdują się odpowiedzi Atwine’a na pytania wysłane do niego drogą mailową.

Bitcoin.com News (BCN): Pracowałeś dla kilku konwencjonalnych instytucji finansowych i to na różnych stanowiskach. Co możesz powiedzieć o ich wysiłkach, by rozszerzyć usługi finansowe na nieubankowionych? Czy widzisz, że kiedykolwiek im się to uda, biorąc pod uwagę, że minęło już kilka lat, odkąd zaczęto mówić o wykluczeniu finansowym?

Stone Atwine (SA): Tradycyjne systemy bankowe nie są zoptymalizowane do obsługi ludzi bez ogromnych dochodów. Sieci oddziałów, systemy zgodności i ograniczona wydajność nie pozwalają im obsługiwać osób nieubankowionych. Ekonomia nie ma sensu dla tradycyjnego banku, jeśli nie może on zarobić minimalnej kwoty pieniędzy od klientów.

BCN: Twoim zdaniem, dlaczego startupy fintechowe lepiej radzą sobie z dostarczaniem usług finansowych osobom wykluczonym?

SA: Tak. Obiecujące startupy fintech mogą służyć wykluczonym po niższych kosztach. Ale nie na samym dole piramidy. Startupy takie jak Eversend starają się pomóc klientom w zwiększeniu ich dochodów. To jest bardzo atrakcyjne.

BCN: Odkąd porzuciłeś pracę w bankach, prowadzisz teraz alternatywną bankowość cyfrową dla Afryki oraz platformy płatności dla diaspory afrykańskiej. Czy możesz opowiedzieć naszym czytelnikom o tej cyfrowej alternatywie bankowej?

SA: Eversend to platforma płatnicza all-in-one oferująca mobilne płatności transgraniczne P2P, karty wirtualne, handel akcjami, kryptowalutami oraz kredyty zabezpieczone aktywami, koncentrująca się na Afryce. Ponadto, Eversend buduje kryptowaluty B2B oraz usługi płatnicze oparte na API, w tym inkaso, wypłaty i wymianę walut.

BCN: Jakie są niektóre z wyzwań stojących przed startupami fintech, takimi jak wasz?

SA: Głównym wyzwaniem jest przestrzeganie przepisów. Kraje afrykańskie mają wiele systemów regulacyjnych, co oznacza różne prawa i przepisy.

BCN: Jaki jest według ciebie najlepszy przypadek użycia blockchaina w Afryce i dlaczego?

SA: Istnieje wiele wspaniałych przypadków użycia, ale dla mnie najważniejszym z nich nie jest to, co jest najbardziej nowatorskie, jak web3 czy NFT, ale rozwiązanie ogromnego problemu płatności transgranicznych w biznesie przy użyciu stablecoinów.

BCN: Republika Środkowoafrykańska stała się niedawno drugim po Salwadorze krajem, który uczynił bitcoina legalnym środkiem płatniczym. Jak można się było spodziewać, decyzja ta podzieliła opinie. Niektórzy argumentowali, że nie jest możliwe, by kraj rozwijający się z ograniczoną infrastrukturą telekomunikacyjną, jakim jest RCA, przyjął bitcoina. Inni twierdzą, że decyzja ta pokazuje, że kryptowaluty takie jak bitcoin mogą działać jako alternatywna waluta rezerwowa. Jaka jest Twoja reakcja na te opinie i odczucia?

SA: To może być świetny ruch ze strony RCA, by przyciągnąć bogactwo i kapitał ludzki. Budowniczowie lubią budować w środowiskach, które wspierają regulacje prawne. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli zobaczymy kilka firm, które będą budować wokół bitcoina i lightning network.

Krytyka dotycząca ograniczonego dostępu do elektryczności i internetu jest uzasadniona, ponieważ Bitcoin niekoniecznie rozwiąże problemy zwykłych ludzi, jeśli dostęp do niego będzie ograniczony. Nie powinno to jednak powstrzymać RCA czy jakiegokolwiek innego kraju od bycia szybkim i pierwszym graczem w tej przestrzeni. Zawsze są z tego jakieś korzyści.

BCN: Inni sugerowali, że przyjęcie stablecoinów ma więcej sensu niż niestabilny bitcoin. Jednak wydaje się, że ostatni krach UST stablecoin podważył i ten argument. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

SA: Stabilne monety muszą być możliwe do skontrolowania i w pełni zabezpieczone walutą fiat, abyśmy nie doświadczyli utraty wartości, gdy dojdzie do runu na bank. Nie popieram idei algorytmicznego stablecoina w dzisiejszych czasach. UST jest przykładem tego, co mogłoby się wydarzyć.

BCN: Czy cyfrowe waluty banków centralnych są rozwiązaniem, skoro kryptowaluty, a teraz stablecoiny, wydają się mieć problemy z utrzymaniem stabilnej wartości?

SA: Cyfrowe waluty banków centralnych to świetny pomysł dla banków centralnych i rządów, które chcą mieć całkowitą kontrolę nad swoimi obywatelami. Nie są one jednak godne polecenia ze względu na prywatność tychże obywateli. Jeśli wręczę ci banknot fiat, rząd nie będzie wiedział o tej transakcji. Ale w CBDC każdy ruch wartości jest rejestrowany. Większość ludzi nie ma nic do ukrycia, ale moim zdaniem byłoby to ogromne naruszenie prywatności.

W pełni wspierane stablecoiny mają wiele sensu.

Jakie są Twoje przemyślenia na temat tego wywiadu? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Terence Zimwara

Terence Zimwara jest nagradzanym w Zimbabwe dziennikarzem, autorem i pisarzem. Dużo pisał o problemach gospodarczych niektórych krajów afrykańskich, a także o tym, jak waluty cyfrowe mogą zapewnić Afrykańczykom drogę ucieczki.


Image Credits: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Eversend, Stone Atwine

Disclaimer: Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowi on bezpośredniej oferty ani zachęty do złożenia oferty kupna lub sprzedaży, ani rekomendacji czy poparcia dla jakichkolwiek produktów, usług czy firm. Bitcoin.com nie udziela porad inwestycyjnych, podatkowych, prawnych ani księgowych. Ani firma, ani autor nie ponoszą odpowiedzialności, bezpośrednio lub pośrednio, za jakiekolwiek szkody lub straty spowodowane lub rzekomo spowodowane przez lub w związku z użyciem lub poleganiem na jakichkolwiek treściach, towarach lub usługach wymienionych w tym artykule.
Źródło artykułu