Dane on-chain pokazują, że zarówno wolumen kupna, jak i sprzedaży Bitcoinów zarejestrował duże skoki w ciągu ostatniego dnia, gdy cena przechodzi przez zmienność.

Wolumen kupna i sprzedaży takera Bitcoin wzrósł do wysokich wartości

Jak zauważył analityk w CryptoQuant postZarówno wolumen kupna, jak i sprzedaży BTC przekroczył wczoraj 1,8 mld dolarów.

wolumen kupna/sprzedaży takera” to wskaźnik mierzący długi i krótki wolumen Bitcoina na giełdach instrumentów pochodnych. Metryka rozróżnia te dwa wolumeny na podstawie tego, czy transakcja następuje po cenie ask (taker buy) czy po cenie bid (taker sell).

Gdy wolumen jest wysoki, oznacza to, że giełdy otrzymują obecnie dużą liczbę zleceń. Taki trend zwykle prowadzi do większej zmienności cen kryptowalut.

Z drugiej strony, niskie wartości sugerują, że w tej chwili na rynku panuje niewielka aktywność, co może skutkować bardziej nieciągłą akcją cenową dla BTC.

Oto wykres, który pokazuje trend w wolumenie kupna i sprzedaży Bitcoina w ciągu ostatnich kilku tygodni:

The values of the two metrics seem to have shown large spikes during the past day | Source: CryptoQuant

Jak widać na powyższym wykresie, wolumeny kupna i sprzedaży Bitcoinów odnotowały ostatnio dość gwałtowny wzrost.

Wzrosty te nastąpiły tuż po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell wygłosił ostrzeżenie dotyczące stóp procentowych we wczorajszym przemówieniu.

Wolumen kupna takera w ciągu zaledwie godziny osiągnął poziom 1,8 mld USD, natomiast wolumen sprzedaży takera wzrósł jeszcze bardziej i wyniósł około 1,92 mld USD.

Jakiś czas po tym wzroście aktywności rynkowej wartość Bitcoina spadła poniżej poziomu 20 tysięcy dolarów. Obecnie nie jest jasne, czy to był koniec zmienności, czy też moneta będzie nadal obserwować ostrą akcję cenową w najbliższej przyszłości.

Cena BTC

W chwili pisania tego tekstu, cena Bitcoina oscyluje wokół 19,8 tys. dolarów, co oznacza spadek o 6% w ciągu ostatnich siedmiu dni. W ciągu ostatniego miesiąca kryptowaluta straciła 6% wartości.

Poniższy wykres pokazuje trend ceny monety w ciągu ostatnich pięciu dni.

Wykres ceny Bitcoina

Looks like the value of the crypto has sharply declined over the last twenty-four hours | Source: BTCUSD on TradingView

Po tym jak w ciągu ostatniego tygodnia Bitcoin poruszał się głównie w bok, wydaje się, że dziś wyrwał się z przedziału, ponieważ kryptowaluta zanurzyła się poniżej poziomu 20 tys. dolarów po raz pierwszy od połowy lipca.

Featured image from Kanchanara on Unsplash.com, charts from TradingView.com, CryptoQuant.com

Źródło artykułu