Afgańscy funkcjonariusze organów ścigania podobno zamknęli co najmniej 16 platform kryptowalutowych w zachodniej prowincji Herat. Operacja ta ma miejsce trzy miesiące po tym, jak obecny rząd talibów wprowadził zakaz handlu aktywami cyfrowymi.

Warto zauważyć, że zmiana reżimu politycznego w Afganistanie w zeszłym roku spowodowała niepewność gospodarczą w tym regionie. Co ciekawe, niestabilność ta skłoniła niektórych mieszkańców do zamiany swoich walut fiat na aktywa cyfrowe i stablecoiny.

Afgańskie giełdy kryptowalut w ogniu walki

Niedawno relacja ujawniła, że policjanci z Heratu wstrzymali działalność minimum 16 miejsc handlu kryptowalutami w tej drugiej pod względem liczby ludności prowincji kraju. Działania władz wynikają z negatywnego stanowiska banku centralnego wobec sektora cyfrowych aktywów. Jeszcze niedawno bank twierdził, że handel kryptowalutami „powoduje wiele problemów i oszukuje ludzi”, dlatego należy go ograniczyć.

Związek Herat Money Exchnagers również poparł zamknięcie platform. Według tej organizacji, przestępcy często oszukują ludzi poprzez handel walutami cyfrowymi, wykorzystując fakt, że większość mieszkańców Afganistanu nie ma wystarczającej wiedzy finansowej i łatwo jest stać się ofiarą oszustwa.

Głos w tej sprawie zabrali również niektórzy mieszkańcy Heratu. Shahram uznał przemysł kryptowalutowy za „nowe zjawisko”, które nie jest jeszcze tak zaawansowane w Afganistanie. W związku z tym rząd musi ją monitorować i w ten sposób chronić krajowych inwestorów.

Podobne stanowisko zajęła Mawla Alizada. Jej zdaniem firmy kryptowalutowe są prowadzone głównie przez przestępców, dlatego popiera decyzję rządu o zakazie handlu cyfrowymi aktywami na terenie kraju.

„Ludzie również ponoszą straty, ponieważ zaangażowane są syndykaty, a kursy zmieniają się codziennie” – dodała.

Reżim talibów zwiększył adopcję kryptowalut

Afganistan trafił na pierwsze strony gazet w sierpniu ubiegłego roku, kiedy talibowie (ultrakonserwatywny odłam polityczny i religijny) przejęli kontrolę nad krajem. Świat zachodni (z USA na czele) nie był zadowolony z wojny domowej, którą nowy rząd wywołał, aby odzyskać władzę, i nałożył na kraj sankcje finansowe.

W rezultacie Afganistan (znany jako jedno z najbiedniejszych państw) pogrążył się w jeszcze głębszym kryzysie. Panika, która zapanowała w kraju, spowodowała, że niektórzy mieszkańcy zaczęli szukać alternatywnych opcji walutowych, aby zachować swoje bogactwo, a co ciekawe, część z nich przesunął się swoją uwagę na kryptowaluty i stablecoiny.

Było to zaskoczeniem, ponieważ obywatele tego środkowoazjatyckiego kraju w trudnych czasach polegali głównie na biżuterii, metalach szlachetnych i gotówce.

OFERTA SPECJALNA (sponsorowana)

Binance Free $100 (Exclusive): Użyj tego linku aby się zarejestrować i otrzymać 100$ gratis i 10% zniżki na Binance Futures w pierwszym miesiącu. (terminy).

Oferta specjalna PrimeXBT: Skorzystaj z tego linku aby się zarejestrować i wpisz kod POTATO50, aby otrzymać do 7000$ na swoje depozyty.


Źródło artykułu