Obszerny raport opublikowany niedawno przez firmę Elliptic zajmującą się audytem kryptowalut pokazuje metody stosowane przez cyberprzestępców w celu sprzeniewierzenia się i czerpania zysków z ogromnego szumu wywołanego przez NFT, wychwalanego na korzyść ostrożnych konsumentów.

Łącznie z phishingiem, projektami oszustw, skradzionymi i splagiatowanymi NFT, manipulacjami rynkowymi i rugami, łączna wartość przestępstw finansowych związanych z handlem NFT wynosi ponad 100 milionów dolarów, przy czym średnio na każdy przypadek małpiego biznesu przypada 300 tysięcy dolarów. Jak dotąd, lipiec 2022 roku był najbardziej dochodowym miesiącem dla cyberprzestępców – skradziono ponad 4600 NFT.

Wyłudzanie pieniędzy na kłopoty

Ponad połowa tej kwoty – dokładnie 69,5 miliona dolarów – stanowi wartość NFT skradzionych różnymi metodami. Zdecydowana większość tych kradzieży została dokonana poprzez ataki phishingowe.

80,1% skradzionych cyfrowych dzieł sztuki zostało zdobytych poprzez phishing z wykorzystaniem poczty elektronicznej i mediów społecznościowych. Pozostałe zostały skradzione w wyniku oszustw polegających na podmianie, podszywaniu się i innych metodach.

Co ciekawe, ataki phishingowe były wykorzystywane nie tylko do pozbawiania nieświadomych kolekcjonerów ich zbiorów. Niektóre oszustwa phishingowe zrzucały darmowe NFT lub sprzedawały niedrogie NFT – często w formacie .svg – które działały jak koń trojański, dając złym aktorom dostęp do portfela użytkownika po otrzymaniu NFT lub, w niektórych przypadkach, ujawniając adres IP kolekcjonera i wiele więcej.

Ściąganie dywanów nigdy nie zniknęło

Chociaż rok 2017 jest już dawno za nami, praktyka wyrywanie dywanów nigdy nie ustąpiło. Raport wyjaśnia jednak, że nie wszystkie przypadki wyrywania dywanów przez NFT w ciągu ostatniego roku zaczęły się złośliwie.

Chociaż w przestrzeni NFT nie brakuje złych aktorów, dokument wskazuje, że wiele z rug-pullów, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, było projektami rozpoczętymi przez początkowo uczciwych twórców, którzy przesadzili z obietnicami, a w obliczu rzeczywistości, w której ich próby realizacji okazały się daremne, zdecydowali się zakończyć oszustwo i ukryć się.

Wyciągnięcia dywanów w ciągu ostatniego roku były stosunkowo mało skuteczne – oszuści zdobywali jedynie kilka tysięcy dolarów, po czym przenosili się na kolejne pechowe ofiary. Zdarzają się jednak wyjątki – jak na przykład afera z małpami Evolved, dzięki której oszuści zyskali prawie 2,5 miliona dolarów z nadziei, że uda im się zdobyć pieniądze. BAYC spóźnialscy.

Życie osobiste

Raport zwraca również uwagę na jeszcze bardziej podstępne taktyki. Taktyka ta obejmuje wash trading – praktykę wielokrotnego sprzedawania czegoś między dwoma lub więcej stronami w celu podbicia ceny – manipulację rynkiem poprzez wykorzystanie wpływu, jaki dana osoba ma na swoją społeczność, oraz jawny szantaż skierowany na twórców projektu.

Raport kończy się kilkoma zaleceniami skierowanymi do użytkowników, którzy chcą uchronić się przed staniem się ofiarami – i ostrzega czytelników, że ewentualne przyszłe oszustwa mogą przybrać formy, których jeszcze nigdzie nie widziano, wzywając wszystkich do zachowania czujności.

OFERTA SPECJALNA (sponsorowana)

Binance Free $100 (Exclusive): Użyj tego linku aby się zarejestrować i otrzymać 100$ gratis i 10% zniżki na Binance Futures w pierwszym miesiącu. (terminy).

Oferta specjalna PrimeXBT: Skorzystaj z tego linku aby się zarejestrować i wpisz kod POTATO50, aby otrzymać do 7000$ na swoje depozyty.
Źródło artykułu