W normalnym miesiącu kilkaset amerykańskich startupów ogłasza znaczące wczesne rundy inwestycyjne. Crunchbase News postanowiło przejrzeć te rundy co kilka kwartałów, aby zobaczyć, jakie trendy możemy znaleźć.

Tym razem przyjrzeliśmy się ponad 1000 rundom seed i pre-seed o wartości 500 tys. dolarów i wyższej, które zostały ogłoszone w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych. I jak to zwykle bywa, wspierane przedsięwzięcia obejmują szerokie spektrum branż, od mody w wirtualnym świecie po strąki do uprawy roślin w kosmosie.

Pomimo ogromnego wyboru, niektóre popularne pomysły inwestycyjne wyróżniają się na tle innych. W kolejnych akapitach przyjrzymy się pięciu z nich:

Metaverse

Inwestorzy w futurystycznych wizjach zdają się wierzyć, że będziemy spędzać coraz więcej czasu i pieniędzy w wirtualnych światach. Przeznaczają mnóstwo pieniędzy na startupy, które określają się jako „metaverse-focused”.

Do tej pory w tym roku odkryliśmy co najmniej dziewięć samookreślających się metaverse startupy, które sfinansowały znaczące rundy zalążkowe. Najwięcej pieniędzy otrzymał Space Runners, twórca stylów metaverse, który wcześnie skoncentrował się na obuwiu. W marcu startup ten zebrał 10 milionów dolarów w rundzie zalążkowej.

W 2022 roku jest pięć obszarów, w których finansowanie zalążkowe będzie silne. krishhh | BuyUcoin

Cyber, twórca cyfrowych salonów kolekcjonerskich, który zebrał 6,7 miliona dolarów, oraz Mirror World, producent wirtualnych środowisk z „wirtualnymi stworzeniami napędzanymi przez sztuczną inteligencję”, który zebrał 4 miliony dolarów, to dwie inne firmy, które otrzymały dofinansowanie. Poniżej znajduje się pełna lista 2022 startupów metaverse, które otrzymały fundusze zalążkowe:

W 2022 roku jest pięć obszarów, w których finansowanie zalążkowe będzie silne. 91310701 1653674830100 | BuyUcoin

Źródło: Crunchbase News

NFT

Ostatnio nagłówki gazet dotyczące NFT były pełne negatywnych wiadomości. Na przykład Wall Street Journal opublikował niedawno artykuł, którego tytuł brzmiał następująco: Rynek NFT się rozpada.

Dane wydają się być ponure. Wielkość sprzedaży spadła o 92% w porównaniu z najwyższym poziomem osiągniętym we wrześniu zaledwie kilka tygodni temu. A poprzednie szacunki nie trzymają się kupy. Na przykład, mimo że w marcu 2021 roku sprzedano go za 2,9 miliona dolarów, NFT pierwszego tweeta Twittera został wystawiony na sprzedaż w tym roku i nie uzyskał żadnej oferty powyżej 14 000 dolarów.

Z drugiej strony, inwestorzy zalążkowi nie porzucili swojej fascynacji tokenami niezbywalnymi. „NFT” jest jednym z najczęstszych słów używanych do opisania firm finansowanych w fazie zalążkowej w 2022 roku, przy czym co najmniej 26 z nich pozyskało 500 milionów dolarów lub więcej.

Yuga Labs, firma stojąca za kolekcją Bored Ape Yacht Club NFT, otrzymała najwięcej pieniędzy, bo aż 450 milionów dolarów. Pomimo tego, że firma i runda zbierania funduszy wydają się zbyt duże, by zakwalifikować się jako seed, Yuga jest stosunkowo nową firmą, która powstała zaledwie rok temu.

CryptoSlam, agregator danych dla kolekcjonerów NFT, który zebrał 9 milionów dolarów, oraz Stakes, sportowa gra przewidywania dla NFT, która zebrała 5,3 miliona dolarów, to dwaj inni znaczący odbiorcy finansowania. Zobacz całą listę startupów NFT, które otrzymały fundusze zalążkowe.

W 2022 roku jest pięć obszarów, w których finansowanie zalążkowe będzie silne. 91310701 1653675038736 | BuyUcoin

Źródło: Crunchbase News

Mózg i Neurotech

Wiele firm zdaje się wierzyć, że możemy lepiej zadbać o zdrowie, zaangażowanie i produktywność naszych umysłów. Inne zajmują się neurostymulacją, gadżetami nowej generacji i witaminami, które mają zwiększyć aktywność naszego mózgu.

Firmy w fazie zalążkowej, które koncentrują się na sprawności, terapii i stymulacji mózgu, wydają się przyciągać uwagę inwestorów w tym roku, niezależnie od tego, na czym się koncentrują.

Inner Cosmos, firma z Północnej Kalifornii zajmująca się tworzeniem interfejsów mózg-komputer do leczenia depresji, była największym odbiorcą funduszy zalążkowych w 2022 roku, według danych Crunchbase. Firma, która twierdzi, że pracuje nad gadżetem wielkości grosza, który może przenikać pod skórę i wykorzystywać „niezauważalne mikrostymulacje” do przywracania równowagi w sieciach mózgowych, zebrała w marcu 10 milionów dolarów.

BrainLuxury, producent suplementów poprawiających wydajność mózgu, otrzymał kolejną dużą rundę seed w wysokości 8,1 miliona dolarów. Earable, firma produkująca urządzenia do noszenia na ciele, które służą zdrowiu podczas snu i wykorzystują neurostymulację, pozyskała 6,6 miliona dolarów w rundzie zalążkowej w styczniu. W poniższej tabeli znajdziesz bardziej wyczerpującą listę 2022 rund seedowych związanych z mózgiem:

W 2022 roku będzie pięć obszarów, w których finansowanie zalążkowe będzie bardzo silne. 91310701 1653675251200 | BuyUcoin

Alternatywne Białko

Przez kilka lat białka alternatywne były popularnym polem do inwestycji w nasiona i nadal pozostają jedną z głównych kategorii.

Change Foods, 3-letnia firma, która jest stosunkowo dojrzała jak na standardy seed, otrzymała około 12 milionów dolarów w jednej z większych rund. Firma wykorzystuje mikroby i precyzyjną fermentację do tworzenia sera, który topi się i smakuje jak prawdziwy.

Black Sheep Foods, wegetariańska alternatywa dla jagnięciny, to kolejna intrygująca firma w sektorze mięsa roślinnego. NuCicer, firma zajmująca się uprawą roślin, zebrała 4,5 miliona dolarów na odmiany ciecierzycy o bardzo wysokiej zawartości białka.

Poniżej znajduje się bardziej wyczerpująca lista firm, które otrzymały fundusze w sektorze alternatywnych białek:

W 2022 roku będzie pięć obszarów, w których finansowanie zalążkowe będzie silne. 91310701 1653675561126 | BuyUcoin

Fitness

Niezależnie od tego, czy jesteśmy nieforemnymi kanapowcami, czy profesjonalnymi sportowcami, wszystkim nam przydałoby się trochę treningu i pomoce fitness aby pomóc nam poprawić nasze wyniki.

Na szczęście wiele startupów finansowanych z funduszy zalążkowych stara się to osiągnąć. Osobisty trening z SI, spersonalizowane treningi domowe i podwodna rozrywka to tylko niektóre z opcji.

Według danych Crunchbase, Altis, osobisty trener AI, zebrał w tym roku 10 milionów dolarów w dwóch etapach fazy zalążkowej. Z kolei firma Zygo zebrała 4,5 miliona dolarów na zestaw słuchawkowy do pływania, który umożliwia pływakom słuchanie muzyki i innych informacji podczas pływania. Kabata, producent „inteligentnych hantli” do ćwiczeń siłowych, otrzymała 2 miliony dolarów dofinansowania.

Poniżej znajduje się bardziej wyczerpująca lista startupów fitness finansowanych z funduszy zalążkowych:

W 2022 roku, jest pięć obszarów, w których finansowanie zalążkowe będzie silne. 91310701 1653675724966 | BuyUcoin

Gdzie widzimy siebie w przyszłości?

Kiedy spojrzymy na fundraising zalążkowy jako całość, możemy zorientować się, gdzie według inwestorów myślących futurystycznie zmierzamy.

Jeśli spojrzymy na poprzednie wzorce, możemy dojść do wniosku, że w przyszłości będziemy spędzać więcej czasu w bardziej skomplikowanych wirtualnych światach, a firmy będą opracowywać coraz bardziej wyszukane sposoby zarabiania na naszym czasie i uwadze.

Tymczasem w świecie rzeczywistym będziemy starali się utrzymać nasze ciała fizyczne w lepszej kondycji, polegając jeszcze bardziej na technologii cyfrowej – co jest zabawne, zważywszy na to, że ta sama technologia cyfrowa utrzymuje nas na kanapie.

Będziemy mogli jeść smaczną, bogatą w białko dietę, nie polegając na hodowli zwierząt. Suplementy i neurostymulacja pomogą też naszym mózgom lepiej funkcjonować.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to najbardziej przerażająca wizja. Jednak ogólny obraz sugeruje, że ludzkość będzie się coraz bardziej oddalać od podstawowych umiejętności życiowych naszych żyjących w jaskiniach, łowiecko-zbierackich przodków.

Oczywiście, przeszliśmy już od tego długą drogę. Wielu z nas posiada dziś szereg podstawowych umiejętności życiowych, które dla naszych odległych przodków byłyby nie do poznania – pomyśl o elektronicznym wypełnianiu deklaracji podatkowych, gotowaniu mrożonych obiadów w mikrofalówce czy płaceniu rachunków za prąd. Nieuchronnie, za kilka pokoleń, nasz sposób życia również będzie wydawał się dość prymitywny.

Źródło: Crunchbase News

Przeczytaj więcej artykułów tutaj…


Źródło artykułu