Reklama

&nbsp

&nbsp

Twórca oprogramowania Ethereum, Péter Szilágyi, w środę podniósł alarm w związku z możliwą obecnością błędu polegającego na przekłamywaniu danych w niedawno wydanej aktualizacji łatki. Wersja .22, która została dotknięta błędem, to najnowsza łatka do trwającego Aktualizacja ETH Merge.

Tysiące pobrań od wczesnych użytkowników wersji beta zostało zarejestrowanych przed ogłoszeniem, co zwiększyło ryzyko uszkodzenia danych. Peter ujawnił również, że ukryty błąd, który skupiał się na uszkodzeniu danych zarówno on-chain, jak i off-chain, zaskakująco uniknął wcześniejszych testów wytrzymałościowych, ujawniając potrzebę bardziej sztywnej i solidnej kontroli antybugowej w okresie poprzedzającym datę premiery 6 września.

Geth v1.10.23 – poprawka usuwająca błąd – została wydana po ogłoszeniu, wymagając od wszystkich zaktualizowanych użytkowników cofnięcia swoich łańcuchów i przeprowadzenia 48-godzinnego rehashu, aby odzyskać wszystkie potencjalnie utracone dane aż do okresu przed poprawką. Peter dodał, że zainteresowani użytkownicy Ethereum powinni poczekać na pełne wydanie, zanim zaktualizują swoje systemy, aby mieć pewność, że mają „dobrą wersję”.

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, ujawnił wcześniej, że projekt jest na dobrej drodze do dotrzymania wrześniowego terminu wydania. Po tym ogłoszeniu miliony osób w całym świecie kryptowalut, w tym zwolennicy globalnej energii, mają wreszcie w zasięgu wzroku datę długo oczekiwanej podróży Ethereum do Proof-of-Stake (PoS).

We wrześniu Ethereum połączy swój łańcuch Beacon z siecią główną Ethereum, co będzie oznaczało koniec bardzo kontrowersyjnej ery proof-of-work. Łańcuch Beacon – wydany w 2020 roku sidechain PoS Ethereum, który w tym czasie przeszedł serię testów – zostanie połączony z oryginalną siecią główną, bezproblemowo przesyłając biliony danych i na dobre wycofując się z systemu Proof-of-Work (PoW).

Reklama

&nbsp

&nbsp

Dla najbardziej ruchliwego blockchaina na świecie tak rewolucyjna zmiana, polegająca na zmniejszeniu zużycia energii o oszałamiające 99%, będzie oznaczać ogromny skok dla ponad 7200 DApps, 200+ projektów DeFi i ponad 4000 deweloperów, czyli znaczącej części jego ekosystemu.

Choć nadal nie wiadomo, jak górnicy, którzy przez ostatnie siedem lat zarabiali na życie dzięki nagrodom za bloki PoW, będą nadal zachęcani przez nowy układ, wydaje się, że kolejna bańka histerii została rozbita wraz z niedawnym ogłoszeniem, że aktualizacja Merge nie obiecuje ani nie oferuje dramatycznego spadku stosunkowo wysokich opłat za gaz w Ethereum, jak wcześniej oczekiwano.

Inne plotki, które obecnie zostały obalone, dotyczą m.in. wymogu posiadania 32ETH, aby utrzymać pozycję w grze, oraz obietnicy szybkiej prędkości transakcji po aktualizacji. Podsumowując, jest to wybór pomiędzy podążaniem za trendem PoS a zdecydowaniem się na hardfork PoW, aby utrzymać biznes przy życiu.


Źródło artykułu