Dwa tygodnie temu Tether trafił na pierwsze strony gazet dzięki poprawie jego kapitalizacji rynkowej i temu, że udało mu się odwrócić trzymiesięczny trend spadkowy.

Jednak w najnowszym artykule Wall Street Journal (WSJ) stwierdzono, że bilans Tethera jest tak słaby, że nawet spadek wartości aktywów rezerwowych o 0,3% mógłby „uczynić Tether technicznie niewypłacalnym”.

Dziennikarze WSJ Jean Eaglesham i Vicky Ge Huang w swoim raporcie z 27 sierpnia podkreślili zmienną naturę rezerw USDT Tethera oraz jego długo oczekiwany audyt, nad którym prace trwają od 2017 roku.

Dziennikarze zasugerowali, że jeśli zobowiązania Tethera miałyby przewyższać jego aktywa, to taka „cienka poduszka kapitału własnego” mogłaby spowodować chaos na rynku.

„Spadek aktywów o 0,3% mógłby sprawić, że Tether stałby się technicznie niewypłacalny – co, jak ostrzegają sceptycy, mogłoby zmniejszyć zaufanie inwestorów i wywołać wzrost wykupów”. stwierdzili.

Na razie na stronie internetowej Tethera widnieje informacja, że jego aktywa mają wartość 67,74 mld dolarów, a zobowiązania 67,54 mld dolarów, co daje różnicę zaledwie 191 mln dolarów.

CTO Tethera zabiera głos

CTO Tethera, Paolo Ardoino, zbagatelizował intensywność ciasnych marż Tethera. Powiedział w publikacji, że spodziewa się, iż kapitał Tethera będzie „znacząco wzrosnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy”.

Paolo dodał, „Nie sądzę, żebyśmy stanowili ryzyko systemowe w kryptosystemie”.

Ardoino poinformował opinię publiczną, że firma zdołała wykupić 7 miliardów dolarów w ciągu zaledwie 24 godzin podczas niedawnego krachu na rynku kryptowalut, co wskazuje, że firma nie miała problemów z wykupem środków klientów.

Jak podaje strona internetowa Tethera, obecnie 79,62% jego rezerw stanowi gotówka, ekwiwalenty gotówki, inne depozyty krótkoterminowe i papiery komercyjne. Pozostała część to 8,36% innych inwestycji, w tym nieokreślone tokeny cyfrowe, 6,77% w zabezpieczone pożyczki oraz 5,25% w obligacje korporacyjne, fundusze i metale szlachetne.

Zgodnie z raportem Ardoino odmówił komentarza na temat tego, co składa się na inne inwestycje Tethera o wartości 5,6 miliarda dolarów.

Natura rezerw Tethera jest utrzymującą się i główną narracją w przestrzeni kryptowalutowej ze względu na dominację rynkową jego stablecoina i kontakty firmy z organami regulacyjnymi w sprawie rzekomych nieprawdziwych informacji na temat wsparcia Tethera w przeszłości.

W lutym 2021 roku, w ramach ugody o wartości 18,5 miliona dolarów z Biurem Prokuratora Generalnego Nowego Jorku, Tether został prawnie zobowiązany do publicznego ujawnienia swoich raportów kwartalnych, rozbijając konkretny skład swoich rezerw gotówkowych i niegotówkowych.

WSJ donosi również, że Ardonio powiedział, że Tether będzie pracował nad „nadaniem większej przejrzystości i dlatego wkrótce przejdzie na raporty miesięczne”.

Na początku tego miesiąca Tether podpisał umowę z główną firmą księgową BDO Italia, aby wspomóc cele związane z przejrzystością raportowania poprzez prowadzenie niezależnych atestów.

Warto zauważyć, że pełny audyt firmy musi być jeszcze przeprowadzony, aby bardziej zagłębić się w finanse Tethera i przedstawić pełny zakres jego operacji. Według Johna Reeda Starka, byłego szefa działu egzekwowania prawa w internecie w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, „Tether potrzebuje audytu, który jest podobny do korporacyjnej kolonoskopii, który powie inwestorom wszystko o tym, co znajduje się w ich rezerwach”.

Tether jest świadkiem wzrostu

Około 16 sierpnia kapitalizacja rynkowa tokenów Tether (USDT) wzrosła o prawie 2 miliardy dolarów, odkąd Departament Skarbu USA nałożył sankcje na mikser kryptowalutowy Tornado Cash.

Użytkownik Twittera zasugerował, że użytkownicy przenieśli około 1,6 mld USDC na USDT po nałożeniu sankcji na Tornado Cash.

„Inwestorzy przenieśli ponad 1,6 miliarda dolarów z #USDC do #USDT po zablokowaniu Tornado Cash”.

W tamtym czasie CTO Tethera – Paolo Ardoino również żartował z „przerzucania” USDC-USDT na stronie Twitter.

Czy ta publikacja była pomocna?
Źródło artykułu