Talibowie, islamska grupa fundamentalistyczna, rozprawiają się z handlarzami kryptowalut w Afganistanie. Media Bloomberg podały . sprawę w piątek.

Sayed Shah Sa’adaat, starszy oficer afgańskiej policji, rozmawiał z Bloombergiem na temat rozprawy.

Gospodarka Afganistanu cierpi od końca ubiegłego roku, kiedy talibowie przejęli kontrolę nad jurysdykcją 15th Sierpień 2021. Przejęcie władzy przez talibów sprawiło, że duża część kraju pogrążyła się w ubóstwie.

Po przejęciu przez talibów stolicy Afganistanu, Kabulu, w zeszłym roku, Afgańczycy zaczęli używać kryptowalut, ponieważ dotychczasowy system pieniężny przestał działać.

Talibowie mają pod swoją kontrolą policję. W czerwcu rządząca Afganistanem grupa talibów wprowadziła nowy mundur dla policji, twierdząc, że ten ruch doprowadzi do poprawy bezpieczeństwa w rozdartym konfliktem kraju.

Od czasu powrotu do władzy talibowie polegają na swoich powszechnie obawiających się powstańczych siłach bezpieczeństwa, aby zaprowadzić porządek w całym kraju, co spotyka się z nieustanną krytyką, że brak munduru policyjnego i brak szkoleń policyjnych zachęcają mężczyzn do angażowania się w działalność przestępczą lub nadużywania władzy.

Po powrocie większość placówek bankowych została zamknięta, a do tych, które działały, ustawiały się długie kolejki klientów próbujących wypłacić gotówkę.

Zagraniczne darowizny i płatności nie były możliwe za pośrednictwem systemu bankowego. W rezultacie przekazywanie środków bezpośrednio do portfela Bitcoin stało się bardziej realną opcją.

Jednak rok później władze talibskie ograniczają lokalny rynek kryptowalut. Jak dotąd policja talibska zatrzymała 13 lokalnych właścicieli firm kryptowalutowych i zamknęła ich przedsiębiorstwa związane z kryptowalutami.

Sa’adaat, szef jednostki antyprzestępczej policji w Heracie, powiedział, że ponad 20 firm związanych z kryptowalutami zostało zamkniętych w trzecim co do wielkości mieście kraju, Heracie, gdzie znajduje się trzy czwarte krajowych brokerów kryptowalut.

Według Sa’adata, Bank Centralny Afganistanu zdelegalizował handel kryptowalutami, ponieważ praktyka ta zachęcała do oszustw.

„Bank centralny wydał nam polecenie, aby powstrzymać wszystkich zmieniaczy pieniędzy, osoby prywatne i biznesmenów od handlu fałszywymi walutami cyfrowymi, takimi jak powszechnie nazywany Bitcoin” – powiedział.

Saadat powiedział, że działania są odpowiedzią na niektóre Afgańczycy przechowują swoje pieniądze w kryptowalucie aby trzymać je z dala od talibów.

W czerwcu kontrolowany przez talibów Bank Centralny zakazał wszelkich transakcji walutowych online.

W lutym uzbrojona grupa ogłosiła, że przedyskutuje, czy cyfrowe tokeny mogą być dozwolone w ramach islamskich zwyczajów finansowych.

Jednak eksperci religijni od dawna przewidywali, że władze talibów zdelegalizują kryptowaluty, ponieważ mają one aspekty hazardu i niepewności, które muzułmanie uważają za grzeszne.

Źródło obrazu: Shutterstock


Źródło artykułu