W sobotę szefowa ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet powiedziała, że potencjalna ekstradycja informatora Juliana Assange’a budzi obawy o prawa przyszłych informatorów i dziennikarzy śledczych. Tymczasem zwolennicy kryptowalut nadal wspierają Assange’a i jego walkę prawną, ponieważ Wikileaks zgromadziło setki tysięcy dolarów w kryptowalutach, odkąd Assange jest przetrzymywany w Londynie od 2019 roku.

Szef praw człowieka ONZ mówi, że próba ekstradycji Assange’a przez Stany Zjednoczone „budzi obawy związane z wolnością mediów”.

Stany Zjednoczone chciałyby doprowadzić do ekstradycji Juliana Assange’a, założyciela Wikileaks, do USA za wyciek tajnych informacji dostarczonych przez analityka wywiadu armii amerykańskiej Chelsea Manning. Kiedy Wikileaks opublikowała film „Collateral Murder”, dzienniki z wojny w Afganistanie, dzienniki z wojny w Iraku oraz Cablegate, rząd USA rozpoczął zakrojone na szeroką skalę dochodzenie karne przeciwko Assange’owi. Kiedy władze federalne opublikowały akt oskarżenia przeciwko Assange’owi, zarzuty dotyczyły przecieków dostarczonych przez Manninga. Assange jest oskarżony o naruszenie ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) z 1917 roku.

Szef ONZ ds. praw człowieka wyraża zaniepokojenie sprawą ekstradycji Assange'a, Wikileaks nadal zbiera duże sumy kryptowalut

Assange dołącza do grona osób, którym postawiono zarzuty na mocy ustawy Espionage Act z 1917 roku, takich jak Alexander Berkman, Emma Goldman, Daniel Ellsberg, Chelsea Manning i Edward Snowden. Assange otrzymał azyl w Ekwadorze w 2012 roku, ale siedem lat później, 11 kwietnia 2019 roku, został wyciągnięty z ekwadorskiej ambasady w Londynie i od tamtej pory walczy z amerykańską ekstradycją. W tym tygodniu Michelle Bachelet, szefowa ONZ ds. praw człowieka, powiedziała wyraziła zaniepokojenie w sprawie ekstradycji Assange’a do Stanów Zjednoczonych.

Podczas spotkania z żoną i adwokatami Assange’a, Bachelet powiedziała:

Potencjalna ekstradycja i ściganie pana Assange’a budzi obawy związane z wolnością mediów i możliwym efektem mrożącym dla dziennikarstwa śledczego i działalności sygnalistów.

Jedna z prawniczek Assange’a, Jennifer Robinson, powiedziała prasie, że sprawa zostanie przekazana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Prawnicy Assange’a twierdzą, że założyciel Wikileaks jest „ścigany i karany za swoje poglądy polityczne”. Po pierwszych komentarzach Bachelet, szefowa ONZ ds. praw człowieka powiedziała, że jej biuro będzie monitorować sprawę demaskatora.

„W tych okolicznościach chciałabym podkreślić, jak ważne jest zapewnienie poszanowania [for] praw człowieka pana Assange’a, w szczególności prawa do uczciwego procesu i gwarancji należytego procesu w tej sprawie” – powiedziała Bachelet dziennikarzom. „Moje biuro będzie nadal uważnie śledzić sprawę Assange’a”.

Wikileaks zbiera setki tysięcy w Bitcoin, Ethereum i Bitcoin Cash

Wikileaks wspiera kryptowaluty i przyjmuje darowizny w bitcoinach od 2010 roku. Po aresztowaniu Assange’a w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, datki w kryptowalutach zaczęły napływać i trwa do dziś. Tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy Wikileaks zebrała 3,480 BTC o wartości 133 179 dolarów przy użyciu dzisiejszych kursów wymiany bitcoinów. Wikileaks BTC zmieniał się często w ciągu ostatnich kilku lat.

Szef ONZ ds. praw człowieka wyraża zaniepokojenie sprawą ekstradycji Assange'a, Wikileaks nadal zbiera duże sumy kryptowalut

Dane pokazują, że przez około 24 miesiące Wikileaks zebrała 228,16 BCH o wartości blisko 100 tysięcy dolarów. W ciągu ostatnich czterech lat Wikileaks zebrało 147,48 ETH warte 145 647 dolarów przy dzisiejszym kursie eteru. Oczywiście, duża suma BTC, BCH, oraz ETH został spieniężony przy znacznie wyższych wartościach USD niż są one warte dzisiaj. Co więcej, Wikileaks przyjmuje darowizny w litecoinach (LTC), zcash (ZEC) i monero (XMR).

Tagi w tej historii

Aleksander Berkman, Areszt, BCH, Bitcoin, bitcoin cash, chelsea manning, Kryptowaluty, Daniel Ellsberg, darowizny, Ekwador, Edward Snowden, Emma Goldman, Ustawa o szpiegostwie z 1917 r., ETH, Ethereum, ekstradycja, prawa człowieka, dziennikarstwo śledcze, Jennifer Robinson, Julian Assange, Londyn, LTC, MasterCard, wolność mediów, Michelle Bachelet, Paypal, uk, Szef ONZ ds. praw człowieka, Stany Zjednoczone, US, VISA, whistleblower, whistleblowers, Wikileaks, xmr

Co sądzisz o tym, że szef ONZ ds. praw człowieka powiedział, że ekstradycja Assange’a przez USA może być mrożącym krew w żyłach ciosem dla wolności mediów, sygnalistów i dziennikarstwa śledczego? Daj nam znać, co myślisz na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Jamie Redman

Jamie Redman jest szefem działu wiadomości w Bitcoin.com News i dziennikarzem finansowym mieszkającym na Florydzie. Redman jest aktywnym członkiem społeczności kryptowalutowej od 2011 roku. Jego pasją jest Bitcoin, kod open-source i zdecentralizowane aplikacje. Od września 2015 roku Redman napisał ponad 5700 artykułów dla Bitcoin.com News na temat powstających obecnie protokołów destrukcyjnych.
Kredyty wizerunkowe: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, editorial photo credit: London, Britain, October 21, 2019. REUTERS/Hannah McKay

Disclaimer: Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowi on bezpośredniej oferty ani zachęty do złożenia oferty kupna lub sprzedaży, ani też rekomendacji czy poparcia dla jakichkolwiek produktów, usług czy firm. Bitcoin.com nie udziela porad inwestycyjnych, podatkowych, prawnych ani księgowych. Ani firma, ani autor nie ponoszą odpowiedzialności, bezpośrednio lub pośrednio, za jakiekolwiek szkody lub straty spowodowane lub rzekomo spowodowane przez lub w związku z wykorzystaniem lub poleganiem na jakichkolwiek treściach, towarach lub usługach wymienionych w tym artykule.
Źródło artykułu