Singapur planuje zwiększyć barierę wejścia do handlu kryptowalutami dla inwestorów detalicznych, ponieważ są oni „nieświadomi” związanego z tym ryzyka, według przemówienie wygłoszone przez dyrektora zarządzającego Monetary Authority of Singapore (MAS) Ravi Menona 29 sierpnia.

Według Menona, zainteresowanie klientów detalicznych kryptowalutami jest nadal bardzo duże, pomimo ostrzeżeń o ryzyku w branży. Stwierdził on, że większość z tych zainteresowań zrodziła się z pokusy szybkich zysków osiąganych dzięki gwałtownym wzrostom cen w tej przestrzeni.

Menon zauważył, że zakazanie przemysłu kryptowalutowego „prawdopodobnie nie zadziała” ze względu na „bezgraniczną” naturę tej przestrzeni.

Władze mogą jednak wprowadzić nowe środki, takie jak testy odpowiedniości klienta oraz ograniczyć korzystanie z kredytów i dźwigni w handlu kryptowalutami, aby chronić inwestorów detalicznych.

Menon dodał, że kryptowaluty nie mogą funkcjonować jako pieniądze ze względu na ich zmienną naturę. Przyznaje jednak, że tokenizacja i księgi rozproszone mają potencjał ekonomiczny.

Stanowisko Singapuru w sprawie kryptowalut „nie jest sprzeczne”

Najwyższy rangą członek zarządu regulatora poruszył kwestię postawa wobec przemysłu kryptowalutowego. Menon powiedział:

„Ułatwiające stanowisko MAS w sprawie działalności związanej z aktywami cyfrowymi i restrykcyjne stanowisko w sprawie spekulacji kryptowalutami nie są sprzeczne”.

Według Menona, rynek kryptowalut jest podatny na ryzyko manipulacji rynkowych. Jednak MAS i inni globalni regulatorzy pracują nad udoskonaleniem przepisów w tym zakresie.

Singapur był jednym z krajów myślących przyszłościowo, jeśli chodzi o regulacje dotyczące kryptowalut na świecie. Jednak ostatni krach rynkowy pokazał regulatorom, że ich przepisy nie są wystarczająco kompleksowe.

Załamanie rynku zmusiło do ponownego przemyślenia strategii, z większym naciskiem na ochronę inwestorów detalicznych przed ryzykiem branży.

W styczniu MAS ograniczył publiczne promocje kryptowalut. Regulator wprowadził również zróżnicowane regulacje od czasu rekordowego krachu na rynku.

Bloomberg również poinformował że Bank Centralny Singapuru wysłał kwestionariusze do wszystkich firm kryptowalutowych licencjonowanych przez MAS, aby zapytać o ich operacje i udziały.

Raport ujawnił, że kwestionariusz jest przeznaczony dla regulatora, aby określić stabilność finansową tych firm, działalność biznesową i wzajemne powiązania.

Stablecoins

Ravi Menon powiedział, że regulator pracuje nad podejściem regulacyjnym do stablecoinów, które zostanie ujawnione do października.

Menon powiedział, że stablecoiny osiągną swój potencjał, jeśli użytkownicy będą mieli pewność, że utrzymają stabilną wartość.

Jednak wiele stablecoinów nie może utrzymać swojej wartości, ponieważ ich rezerwy, podobnie jak papiery komercyjne, „są narażone na ryzyko kredytowe, rynkowe i płynności”.

Tymczasem Menon zauważył, że szerszy rynek finansowy jest narażony na „ryzyko zarażenia” z powodu ekspozycji instytucji finansowych na aktywa cyfrowe.

Regulatorzy pracują jednak nad ramami, które mają sprecyzować, jaki poziom ekspozycji na kryptowaluty mogą mieć tradycyjne instytucje. Według Menona, ramy te „zmniejszą ryzyko rozlania się na tradycyjny system bankowy”.


Źródło artykułu