Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przedłużyła swoje okno na zatwierdzenie ARK 21Shares Bitcoin exchange-traded fund (ETF) pierwotnie zaproponowanego w lipcu 2021 r.

Według wtorkowego zgłoszenia SEC, organ regulacyjny będzie pchnąć termin na zatwierdzenie lub odrzucenie ARK 21Shares Bitcoin ETF z 2 lutego o dodatkowe 60 dni, do 3 kwietnia. Asystent sekretarza SEC J. Matthew DeLesDernier zauważył w tym dokumencie, że „właściwe jest wyznaczenie dłuższego okresu” na rozpatrzenie przez organ regulacyjny proponowanej zmiany reguł, pozwalającej na notowanie ETF-u na giełdzie Cboe BZX.

Giełda pierwotnie złożyła papiery, aby ubiegać się o ARK 21Shares Bitcoin ETF w lipcu 2021 r., przy czym SEC mogła opóźnić swoją decyzję i otworzyć ofertę na komentarze publiczne na okres do 180 dni, z opcją ostatecznego 60-dniowego przedłużenia rozpoczynającego się 2 lutego. Po 3 kwietnia SEC nie powinna mieć możliwości dalszego przedłużenia okna deliberacji i zatwierdzi lub nie zatwierdzi kryptowalutowego ETF-u.

W osobnym zgłoszeniu SEC również m.in. przedłużyła swoje okno na proponowaną zmianę zasad, pozwalając udziałom ETF śledzącego kontrakty terminowe na Bitcoin od dostawcy funduszy rolniczych Teucrium być notowanym na NYSE Arca. Firma złożyła wniosek o ofertę inwestycyjną w maju 2021 roku i prawdopodobnie otrzyma ostateczną decyzję od SEC do 8 kwietnia.

Powiązane: Valkyrie celuje w ETF powiązany z firmami wydobywającymi Bitcoin na Nasdaq

Amerykańscy regulatorzy nie zatwierdzili jeszcze ETF-ów z bezpośrednią ekspozycją na kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC), ale dał zielone światło dla pojazdów inwestycyjnych powiązanych z instrumentami pochodnymi BTC po raz pierwszy w październiku 2021 roku. W momencie publikacji, akcje funduszy powiązanych z kontraktami terminowymi na Bitcoin od Valkyrie i ProShares są obecnie notowane na Nasdaq, z Obrót ETF-em VanEck’s Bitcoin Strategy na Chicago Board Options Exchange.