Oman Investment Authority ujawnił w środę, że kupił udziały kapitałowe w Crusoe Energy Systems Inc.

Crusoe to amerykańska firma programistyczna z siedzibą w Denver, której misją jest pomaganie przemysłowi naftowemu w ograniczaniu rutynowego spalania gazu ziemnego.

W kwietniu państwowy fundusz majątkowy Omanu uczestniczył w rundzie kapitałowej o wartości 350 milionów dolarów, którą pozyskał Crusoe Energy Systems Inc.

Chase Lochmiller, dyrektor generalny i współzałożyciel Crusoe Energy Systems Inc. powiedział, że Crusoe otworzy biuro w Muscat w Omanie, aby pomóc we wdrożeniu sprzętu górniczego i generatorów prądu do wychwytywania gazu w miejscach odwiertów.

Na region MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna) przypada około 38% światowego spalania gazu, czyli wypalania nadmiaru gazu ziemnego z pól naftowych. Praktyka ta stała się przedmiotem wzmożonej kontroli ze względu na pogarszanie zmian klimatycznych i uwalnianie szkodliwych gazów cieplarnianych.

„Zawsze czuliśmy, że obecność w regionie MENA jest dla nas ważna, biorąc pod uwagę jego udział w globalnym spalaniu gazu. To, czego szukamy, to wsparcie ze strony krajów, które aktywnie próbują rozwiązać problem spalania” – powiedział Lochmiller.

Według raportu, Crusoe zorganizowało w poniedziałek warsztaty w Omanie z największymi producentami ropy w tym kraju, w tym z OQ SAOC i Petroleum Development Oman.

Lochmiller ujawnił, że pierwszy pilotaż na Bliskim Wschodzie zostanie uruchomiony do końca roku lub na początku 2023. Chociaż spadek Ceny Bitcoinów „z pewnością wpływa na nasze przychody, ale nie ma wpływu na plany rozwoju i ekspansji”, powiedział dyrektor.

Crusoe wykorzystuje nadmiar gazu ziemnego z operacji energetycznych do zasilania centrów danych i operacji wydobywania kryptowalut. Firma, która zatrzymuje wszystkie wydobywane monety, koncentruje się na tworzeniu sklepów w odległych rejonach, gdzie budowa infrastruktury ograniczającej spalanie gazu jest ekonomicznie niewykonalna.

Ismail Ibrahim Al-Harthi, starszy menedżer ds. inwestycji technologicznych w Oman Investment Authority, powiedział, że w przeszłości rząd Omanu podpisał porozumienie z inicjatywą Banku Światowego, aby zakończyć rutynowe spalanie gazu do 2030 roku. Al-Harthi ujawnił również, że rząd Omanu zainwestował w Crusoe na początku ubiegłego roku, a następnie zwiększył swój udział w kwietniowej rundzie.

„Oman jest zaangażowany w redukcję gazów cieplarnianych zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża” – powiedział Al-Harthi.

Wpływ kryptowalut na klimat pod nowym nadzorem

Cryptocurrency has znalazła się pod ostrzałem za to, że są energochłonne i zależą od spalania gazu ziemnego. Wydobycie kryptowalut jest uważane za działanie energochłonne i w większości przypadków do wytworzenia tej energii elektrycznej spalane są paliwa kopalne, co przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Wykorzystanie gazu pochodnikowego do wydobywania kryptowalut zostało uznane za rozwiązanie korzystne dla obu stron, ponieważ oznacza, że mniej gazu ziemnego jest marnowane, a wydobywanie kryptowalut nie powoduje spalania dodatkowych paliw kopalnych.

Niektóre firmy z branży naftowej i gazowej, jak np. ExxonMobil ., współpracują z Crusoe Energy Systems Inc. nad przekształceniem marnowanej energii (gazu pochodnikowego) w energię elektryczną używaną do zasilania tysięcy górników kryptowalut.

Proces ten jest jednak poddawany kontroli środowiskowej. Niektórzy eksperci ds. klimatu twierdzą, że fakt, iż Crusoe wykorzystuje gaz, który w przeciwnym razie zostałby zmarnowany, nie neguje faktu, że do wydobywania kryptowalut spalane są paliwa kopalne.

Źródło obrazu: Shutterstock


Źródło artykułu