Rosja zaproponowała pełny zakaz na kryptowaluty, obejmuje to zarówno wydobycie, jak i korzystanie z kryptowalut. Bank Centralny tego kraju zasugerował, że handel kryptowalutami musi zostać natychmiast zatrzymany. W raporcie przedstawionym na konferencji prasowej online, rząd rosyjski wraz z Bankiem Rosji zasugerował ten środek regulacyjny. Powszechny zakaz obrotu kryptowalutami był związany z ryzykiem niestabilności finansowej i wzrostu nielegalnej działalności. Cyfrowe aktywa najwyraźniej stanowiły poważne zagrożenie dla suwerenności rosyjskiej polityki monetarnej. Rosja zajmuje trzecie miejsce w wydobyciu bitcoinów, po USA i Kazachstanie.

Ten niedawny ban na kryptowaluty przychodzi tuż po tym, jak Centralny Bank Rosji wykazał zainteresowanie zabezpieczeniem informacji od banków komercyjnych w odniesieniu do prywatnych transferów pieniężnych. Określił również, że zebrane informacje będą zawierały szczegóły dotyczące osób, które wcześniej handlowały kryptowalutami, nie tylko w kraju, ale także poza nim. Pomimo zalegalizowania przez Rosję kryptowalut w 2020 roku, zawsze pozostawała ona sceptyczna w kwestii akceptowania ich jako środka wymiany. W raporcie stwierdzono, że ten środek zakazu kryptowalut może być w końcu na korzyść Rosji, ponieważ ta decyzja jest „najlepsza” i „optymalna”, która chroni Rosję.

„Cryptocurrencies: Trendy, Ryzyko, Środki”

W raporcie, „Kryptowaluty: trendy, ryzyka, działania” we fragmencie czytamy, że kryptowaluty „oferują ludziom ujście dla wyprowadzania ich pieniędzy z gospodarki narodowej, tym samym podkopując ją i utrudniając pracę regulatorów w zakresie utrzymywania optymalnej polityki monetarnej.” Innym poważnym problemem, który doprowadził do wprowadzenia tego zakazu, była coraz bardziej dynamiczna i zmienna natura kryptowalut wraz z nielegalną działalnością finansowaną przez te cyfrowe aktywa. Kulminacja tych zjawisk skłoniła Bank Centralny do stworzenia nowych praw i regulacji, które mogłyby pomóc w zakazie korzystania z cyfrowych aktywów w Rosji.

Related Reading | Organizacje pozarządowe wykorzystują kryptowaluty do pomocy Afgańczykom w obliczu przejęcia władzy przez talibów

Rosja wcześniej również wyraziła swoje obawy dotyczące kryptowalut, ponieważ uważała, że aktywa te mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy, a nawet finansowania terroryzmu. Według doniesień, Rosja wykazała zainteresowanie stworzeniem własnej waluty cyfrowej (CBDC), która ma umożliwić, wyposażyć i ostatecznie wzmocnić funkcjonowanie przyszłej bankowości w kraju.

Może to pomóc mieszkańcom Rosji w wyborze szybszej, łatwiejszej i bardziej bezproblemowej opcji płatności. W raporcie stwierdzono również, że będzie zakaz inwestycji funduszy wzajemnych w kryptowaluty. Poza tym inwestorzy instytucjonalni również zostali zniechęceni do inwestowania w kryptowaluty. Ten ruch może być sporym ciosem dla organizacji finansowych w kraju, ponieważ każda kryptowaluta w formie aktywów finansowych nie będzie rozliczana. Nieprzestrzeganie powyższej nakazanej uchwały będzie skutkowało stanowczą karą, jak wspomniano w raporcie.

The crypto industry's growth has attracted a lot of negative attention | Source: TOTAL-CRYPTOCAP on TradingView.com

Rosja zakaz kryptowalutowy rozszerza się również na wydobycie

Cryptocurrency mining w Rosji ma poważne podstawy, ponieważ kraj ten jest trzecim co do wielkości, jeśli chodzi o wydobywanie kryptowalut. Wolumen wydobycia kryptowalut nadal pozostaje najwyższy w USA, a następnie w Kazachstanie, jednak ten ostatni kraj prowadzi rozmowy na temat odcięcia dostaw energii elektrycznej. Ta wiadomość o zakazie Rosji może potencjalnie doprowadzić entuzjastów kryptowalut na całym świecie do muru. Zminimalizowanie emisji kryptowalut wraz z pozagiełdowymi biurami handlowymi, giełdami kryptowalutowymi i giełdami peer-to-peer może spowodować falowanie całej przestrzeni kryptowalutowej.

Related Reading | Zagłębianie się w dane o decentralizacji górnictwa Bitcoin

Wspomniany raport dodał również, że zakaz ten był również ze względu na czynniki środowiskowe, ponieważ tworzy „”tworzy nieproduktywne wydatki na energię elektryczną, co podważa dostawy energii dla budynków mieszkalnych, infrastruktury społecznej i obiektów przemysłowych, a także agendy środowiskowej Federacji Rosyjskiej.

Featured image from iStockPhoto, Charts from TradingView.com

Źródło artykułu