Rosja jest entuzjastycznie nastawiona do pomysłu wykorzystania kryptowalut takich jak Bitcoin do dokonywania płatności międzynarodowych. Według piątkowego raportu agencji Interfax, rozmowy są prowadzone w celu ożywienia relacji gospodarczych Rosji z międzynarodowymi partnerami, biorąc pod uwagę ograniczoną zdolność kraju do korzystania ze standardowej infrastruktury płatniczej.

„Aktywnie dyskutowana jest kwestia wykorzystania takich walut cyfrowych jako transakcji barterowych w rozliczeniach międzynarodowych”. powiedział Ivan Chebeskov, dyrektor departamentu polityki finansowej w Ministerstwie Finansów podczas platformy dyskusyjnej Jednej Rosji. „Jeśli waluta cyfrowa zostanie uznana za własność, to w zasadzie w ramach transakcji barterowych z użyciem takiej waluty cyfrowej będzie można przeprowadzać operacje na zagranicznej działalności gospodarczej”.

Ivan Chebeskov

Po inwazji Rosji na Ukrainę na początku tego roku, która oznaczała znaczącą eskalację konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, sojusznicy z NATO uderzyli w Rosję szeregiem sankcji. Oprócz zakazów podróżowania i zamrożenia aktywów, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inni sojusznicy nałożyli szereg środków finansowych, w tym odcięcie głównych rosyjskich banków od systemu Swift i stopniowe wycofywanie rosyjskiego importu. Wszystko to zostało zrobione w nadziei, że uda się zaszkodzić Kremlowi i zmusić Putina do powstrzymania inwazji.

W wyniku tych wysiłków Rosja stale wyraża zainteresowanie wykorzystaniem kryptowalut do przeprowadzania transakcji międzynarodowych, pomimo faktu, że jej przeciwnicy forsują przepisy, które mają jej to uniemożliwić. „Ten temat jest dyskutowany i, jak mi się wydaje, zasługuje na uwagę, biorąc pod uwagę, że mamy ograniczone możliwości rozliczeń w klasycznej, tradycyjnej infrastrukturze płatniczej” – dodał urzędnik.

Kryptowaluty: Główny priorytet dla Rosji

Rosja rozważa przyjmowanie Bitcoinów lub lokalnych walut za eksport ropy i gazu z „przyjaznych” krajów, jak twierdzi Paweł Zalwany, czołowy polityk w tym kraju. Z drugiej strony, „nieprzyjazne” kraje byłyby ograniczone do zakupu eksportowanej energii w rublach. Paweł Zalwany, przewodniczący Dumy Państwowej, powiedział wtedy, że kraj rozważa alternatywne metody rozliczeń finansowych z zagranicą, a kryptowaluty są jednym z głównych priorytetów.

Choć wykorzystanie kryptowalut w rozliczeniach międzynarodowych może pomóc Rosji, ponieważ większość z nich jest uważana za aktywa o wysokiej stopie wzrostu, eksperci ostrzegają, że ma to swoje wady. Po pierwsze, Bitcoin jest bardzo zmienny, co może skomplikować handel gazem ziemnym; z drugiej strony, waluty o ustalonej pozycji, takie jak euro i dolar, są bardzo stabilne.

Chiny, jeden z najbliższych sojuszników Rosji, mają swoje własne problemy z kryptowalutami, a zwłaszcza z Bitcoinem, i oświadczyły, że nie będą akceptować Bitcoina jako środka płatniczego. Z obawy przed odwetem ze strony społeczności międzynarodowej inne kraje mogą odrzucić propozycję Rosji, by przyjąć kryptowaluty.

Źródło: zycrypto

Przeczytaj więcej artykułów tutaj…


Źródło artykułu