Reklama

&nbsp

&nbsp

Jak podaje agencja informacyjna Interfax, wiceszef ministerstwa przemysłu i handlu Wasilij Szpak przedstawił jednoznaczne stanowisko Rosji w sprawie regulacji wydobycia kryptowalut, podczas wystąpienia na platformie dyskusyjnej Jednej Rosji.

Dlaczego należy uregulować wydobycie kryptowalut w Rosji

Rosja zajmuje trzecie miejsce po Stanach Zjednoczonych i Kazachstanie pod względem możliwości wydobywania bitcoina, głównej kryptowaluty. Wiceminister Wasilij Shpak stwierdził, że kraj uznaje górnictwo za działalność przemysłową lub branżę i dlatego należy je uregulować.

Wiceszef Ministerstwa Przemysłu i Handlu powiedział: „Tutaj nasze stanowisko jest całkowicie jednoznaczne: górnictwo musi być uznane, uregulowane i włączone do działalności przemysłowej”, ponieważ górnictwo jest działalnością technologiczną, a zatem zużywa energię.

Wyrażając zaniepokojenie zużyciem energii elektrycznej i kosztami górnictwa w kraju, Shpak zauważa, że górnictwo odpowiada za ponad 2% ogólnej mapy produkcji energii elektrycznej w kraju, co stanowi więcej niż koszty energii elektrycznej dla rolnictwa.

Przypomniał, że wydobycie kryptowalut znajduje się obecnie w „szarej strefie” i nie jest w żaden sposób opodatkowane, co stwarza ryzyko dla osób, które się tym zajmują, choć całkiem możliwe jest „wybielenie” tej działalności, uregulowanie jej, uczynienie zrozumiałą i przejrzystą dla państwa.

Reklama

&nbsp

&nbsp

Zaktualizowana rosyjska ustawa o wydobywaniu kryptowalut

Świeży projekt ustawy „o górnictwie w Federacji Rosyjskiej” pojawił się w bazie danych niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej. Dokument zawiera znaczące zmiany w stosunku do poprzedniej wersji, przedstawionej przez współsprawozdawców 29 kwietnia.

O ile tekst pierwotnego projektu ustawy w zasadzie pozostaje bez zmian, o tyle w nowym projekcie brakuje podrozdziału o rejestrze podmiotów górniczych, do którego musiałyby one przystąpić, aby móc kontynuować działalność.

Po raz pierwszy projekt ustawy skupi się również na procesie i podmiotach stojących za wydobywaniem kryptowalut. W projekcie ustawy stwierdzono, że po zarejestrowaniu się w odpowiednich organach, osoby prawne i indywidualni górnicy będą mogli prowadzić wydobycie kryptowalut.

Opodatkowanie tej działalności zostanie określone oddzielnie, a jeśli właścicielem jest rosyjska osoba prawna, na potrzeby górnictwa udostępnione zostaną również centra danych.


Źródło artykułu