2022 rynki kryptowalutowe nie rozpoczęły się pozytywnie, ponieważ ceny aktywów gwałtownie spadły od nowego roku, spadek, który rozpoczął się już w listopadzie ubiegłego roku. Od wszechczasów, bitcoin (BTC) i eter (ETH), wiodące kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej, spadają odpowiednio o 45 i 48,2 procent. W ciągu ostatnich 30 dni szerszy rynek stracił 757 miliardów dolarów całkowitej kapitalizacji rynkowej.

W świeżym raport z amerykańskich menedżerów aktywów kryptowalutowych Bitwise, którego autorami są Chief Investment Officer Matt Hougan i dyrektor ds. badań David Lawant, autorzy wskazują na sentyment rynkowy jako siłę napędową stojącą za spowolnieniem. Według raportu, „słaby sentyment prowadzi rynek niżej, nawet jeśli fundamenty pozostają silne”. W ciągu ostatniego tygodnia, Bitwise 10 Index spadł o ponad 20 procent.

„Rynek prawdopodobnie nadal będzie doświadczał krótkoterminowej zmienności, ponieważ pracuje przez wyzwania makro, ale nasze doświadczenie z przeszłych pullbacków kryptowalut (wraz z silnymi fundamentami przestrzeni) pozostawia nas optymistycznie nastawionych do długoterminowych perspektyw” – czytamy w raporcie.

Szeroka zmiana nastrojów na rynku kapitałowym

W ciągu ostatnich trzech miesięcy najważniejszym czynnikiem napędzającym spadki na rynku kryptowalut było szerokie przesunięcie nastrojów na rynku kapitałowym z aktywów typu risk-on, zazwyczaj akcji technologicznych i kryptowalut, do nastrojów typu risk-off, kierujących inwestorów w stronę ochrony inwestycji i faworyzujących aktywa typu risk-off, takie jak obligacje państwowe. „Ruch ten jest napędzany przez wyłaniający się konsensus, że Rezerwa Federalna wkrótce rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej w dążeniu do walki z inflacją”.

Rezultat tej zmiany nastrojów jest jasny: Nasdaq Composite Index spada o ponad 10 procent od szczytu z listopada 2021 r., a wiele akcji tech jest w dół o 20 procent lub więcej.

„Ostatnie wyprzedaże przypominają IV kwartał 2018 r., Ostatni raz, gdy rynek poczuł się nieswojo z bardziej jastrzębim Fedem. Wtedy, podobnie jak teraz, stanowisko Fedu wysłało aktywa ryzykowne tumbling w całej tablicy: Nasdaq Composite spadł o 18 procent w ciągu kwartału, a Dow i S&P 500 miały najgorszy grudzień od czasów Wielkiego Kryzysu. W tym samym kwartale Bitcoin spadł o 44 procent” – czytamy w raporcie.

Chociaż słabe nastroje są najbardziej prawdopodobną siłą napędzającą niedawny pullback, podstawy kryptowalut są solidne.

2021 najlepszy rok w historii dla fundamentów kryptowalut

Według raportu, ubiegły rok wzmocnił fundamenty kryptowalut bardziej niż jakikolwiek inny rok wcześniej:

  • Inwestorzy venture capital wlali ponad 30 miliardów dolarów w startupy kryptowalutowe w 2021 roku, więcej niż wszystkie poprzednie lata razem wzięte.
  • Liczba deweloperów pracujących w ekosystemie kryptowalutowym wzrosła o 75% w 2021 r. powyżej poziomu sprzed roku, do nowego wszechczasów.
  • Liczba osób faktycznie korzystających z aplikacji kryptowalutowych gwałtownie wzrosła w ubiegłym roku. Jako jeden z przykładów, miesięczni aktywni użytkownicy MetaMask wzrosła ponad 20-krotnie w 2021 roku, z 1 mln do 21 mln.
  • Kryptowaluty przekroczyły podział mainstreamu w znaczący sposób w 2021 roku: Według nowego badanie, większość największych banków na świecie jest obecnie zainwestowana w kryptowaluty i/lub projekty blockchain.
  • Rynki publiczne otworzyły się na kryptowaluty w znaczący sposób w 2021 roku, na czele z debiutem Coinbase przy wycenie 80+ miliardów dolarów, największym debiutem na rynkach publicznych w zeszłym roku w jakiejkolwiek branży.
  • Przed 2021 r. kryptowaluty dotyczyły głównie bitcoina i cyfrowego złota, przynajmniej dla inwestorów głównego nurtu. W ciągu ostatniego roku dodała jednak masywne nowe rynki, takie jak DeFi, NFT, DAO, Metaverse i Web3.

Wszystkie oczy na rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena

W najbliższym czasie rynki będą uważnie śledzić zarówno ewentualne zmiany w polityce Fed, jakkolwiek mało prawdopodobne w krótkim terminie, jak i lutową premierę rozporządzenia wykonawczego administracji Bidena executive order w sprawie krypt.

Raport Bitwise’a stwierdza, że rynek „obecnie oczekuje dość niedźwiedziej dyrektywy, z dużym naciskiem na ryzyko systemowe, wyzwania dla inwestorów i kwestie wokół działalności przestępczej.”

„Każdy znak, że te obawy są równoważone przez pozytywne skutki, które kryptowaluta może zapewnić – czy to innowacje technologiczne, konkurencyjność gospodarcza, czy bardziej efektywny dostęp do kapitału – byłby mile widziany przez rynek”.

Everdome

Newsletter CryptoSlate

Zawierający podsumowanie najważniejszych codziennych historii ze świata kryptowalut, DeFi, NFT i nie tylko.

Get an edge na rynku kryptowalut

Uzyskaj dostęp do większej ilości spostrzeżeń kryptowalutowych i kontekstu w każdym artykule jako płatny członek CryptoSlate Edge.

Analiza „on-chain

Migawki cenowe

Więcej kontekstu

Dołącz teraz za $19/miesiąc Poznaj wszystkie korzyści


Źródło artykułu