Jacht Klub Znudzonej Małpy (BAYC), kolekcja NFT składająca się z 10 000 „znudzonych małp”, została uruchomiona i ujawniona publicznie 30 kwietnia 2021 roku jako pierwszy projekt słynnego już Yuga Labs. Cena ich pierwszego BAYC NFT wynosiła 0,08 ETH (wówczas wartego około 190 dolarów).

Po około 12 godzinach od uruchomienia, NFT Yuga Labs stały się wirusowe. Doprowadziło to do jednego z najsłynniejszych segmentów late-night pomiędzy Jimmym Fallonem a Paris Hilton, co pomogło zwiększyć widoczność BAYC. Celebryci tacy jak Stephen Curry, Gwyneth Paltrow i Post Malone zaczęli kupować te NFT jako symbole statusu.

Popularność BAYC NFT sprawiła, że stały się one modnym elementem do prezentowania w mediach społecznościowych wśród osób bogatych.

Twitter - Jimmy Fallon
Twitter – Jimmy Fallon

Najdroższym elementem BAYC był #2087, kupiony za 769 ETH we wrześniu 2021 roku, czyli za 2 307 638 dolarów.

Pomimo gwałtownego szumu wokół BAYC wiosną 2021 roku, projekt ten utrzymał się jako jeden z najbardziej cenionych NFT w świecie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, zwłaszcza podczas tegorocznej giełdy kryptowalut.

Stało się tak w dużej mierze dzięki temu, że Yuga Labs z powodzeniem rozszerzyła zakres projektu znacznie poza pierwotną kolekcję NFT, tworząc ekosystem z dodatkami do NFT, przyszłą metawersję oraz token łączący całe portfolio projektów firmy, które nazywa ona „Yugaverse”.

15 sierpnia 2021 roku cena minimalna, czyli najniższa cena wśród wszystkich elementów kolekcji, wynosiła 13 ETH w porównaniu z najwyższą w historii ceną minimalną 303,15 ETH z 17 lutego 2022 roku.

Cena podłogi BAYC - ostatnie 12 miesięcy
BAYC Floor Price – Ostatnie 12 Miesięcy

Co sprawia, że BAYC jest tak wyjątkowy?

Posiadanie BAYC NFT czyni cię „członkiem Bored Ape Yacht Club”. Niektóre z korzyści to:

  • Zaproszenie na prywatny serwer Discord tylko dla członków BAYC.
  • Zrzuty przedmiotów kolekcjonerskich NFT do portfeli członków, które można sprzedać z zyskiem.
  • Możliwość przekształcenia małp w „mutanty” za pomocą darmowych zrzutów serum. Podobnie jak w przypadku zrzucanych NFT, te mutanty mogą być sprzedawane.
  • Promocja zrzutów nowej kryptowaluty BAYC, ApeCoin, jest oferowana posiadaczom Bored Ape NFT o wartości 90-dniowy okres karencji na złożenie wniosku.

Dane pokazały, że transakcje BAYC nie stanęły w miejscu pomimo kryptowalutowej zimy 2022 roku. Od lutego do maja 2022 roku nastąpiły trzy skoki wolumenu i liczby transakcji. W każdym z tych skoków było co najmniej 45 transakcji o łącznej wartości co najmniej 35 milionów dolarów.

Z drugiej strony, najniższa dotychczasowa liczba transakcji to dwie, o łącznej wartości nieco ponad 529 000 dolarów, 19 lutego 2022 roku.

Wolumen Transakcji i Obrotu BAYC
Wolumen Transakcji i Obrotu BAYC

Kolekcje NFT przylegające do BAYC

Założyciele BAYC uruchomili dodatkową kolekcję NFT, aby zachęcić swoją społeczność do korzystania z nagród i gratisów. W skład kolekcji wchodzą następujące pozycje:

Mutant Ape Yacht Club

Kolekcja NFT Mutant Ape Yacht Club (MAYC) jest nagrodą dla posiadaczy BAYC. Chociaż posiadacz BAYC nie otrzymuje bezpośrednio NFT MAYC w swoim portfelu, posiadacze BAYC otrzymują „specjalne serum” NFT. To „specjalne serum” daje posiadaczowi BAYC możliwość stworzenia wariantu swojego obecnego BAYC NFT.

Podobnie jak w przypadku BAYC NFT, istnieje również wysoki popyt na MAYC. Pomiar ceny minimalnej MAYC w czasie mierzy popyt na te cyfrowe aktywa. Od 29 sierpnia 2021 roku cena minimalna MAYC wynosiła około 4 ETH. Cena minimalna wzrosła do 1878,75% 29 kwietnia 2022 roku, czyli do 79,15 ETH.

Jeśli porównasz najwyższą cenę podłogową MAYC wynoszącą 79,15 z najwyższą ceną podłogową BAYC wynoszącą 303,15 ETH, możesz zobaczyć, że cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie BAYC są bardziej poszukiwane. Jednak trajektoria ceny minimalnej MAYC podczas rynku niedźwiedzia w 2022 roku udowodniła, że popyt na nią jest odporny na recesję. Mówiąc wprost, MAYC nigdy nie osiągnął ceny minimalnej 0 ETH od momentu powstania do chwili obecnej.

Mutant Ape Yacht Club - cena za podłogę
Mutant Ape Yacht Club – cena za podłogę

Klub Kynologiczny Znudzonych Małp

Ta kolekcja NFT to kolejna nagroda dla posiadaczy BAYC. Kolekcja Bored Ape Kennel Club (BAKC) przedstawia psy jako najlepszego przyjaciela Twojego BAYC NFT. W rzeczywistości ta kolekcja NFT stała się istotną częścią ekosystemu Bored Ape NFT. Spośród czterech znaczących kolekcji NFT w ekosystemie BAYC, BAKC ma najniższą kapitalizację rynkową wynoszącą 111,68 ETH.

CoinMarketCap - najlepsze kolekcje NFT
CoinMarketCap – najlepsze kolekcje NFT

Chociaż jest 9602 NFT w porównaniu do 19 425 MAYC NFT, rzadkość BAKC nie uczyniła go bardziej wartościowym niż MAYC. Ma on jedynie drugą najniższą cenę minimalną (7,3) wśród swoich odpowiedników w ekosystemie BAYC. Te liczby pokazują, że BAKC ma średnią cenę w porównaniu z BAYC, MAYC i Otherdeed for Otherside.

Inny czyn dla Otherside

Uruchomiony 30 kwietnia 2022 roku, Otherdeed for Otherside NFTs pozwala użytkownikom na zakup nieruchomości w przyszłej metawersji – Otherside – rozwijanej przez Yuga Labs. Na dzień 18 sierpnia cena minimalna wynosi 1,7 ETH (około 3 184 dolarów). Każda działka Otherside ma inne cechy i możliwości produkcji zasobów, których konkretne zastosowania nie są jeszcze znane.

Zwiastun filmowy projektu przedstawia znudzone małpy zamieszkujące krainę Otherside, wśród innych kolekcji Yuga NFT. W zwiastunach i na zdjęciach wszystkie małpy nudzimisie są wyraźnie widoczne, więc nawet jeśli Yuga nie powiedziała tego wprost, to drażni się z tym, że będą one odgrywać kluczową rolę w tym świecie.

Choć kolekcje BAYC tradycyjnie mają wysokie ceny, to Otherdeed for Otherside ma najniższą cenę wśród kolekcji w ekosystemie BAYC od 15 sierpnia 2022 roku. Obecnie cena minimalna wynosi 1,749 ETH w porównaniu z BAYC, MAYC i BAKC.

Istnieje 100 000 NFT, co czyni ją mniej ekskluzywną niż inne kolekcje w ekosystemie BAYC. Chociaż kolekcja Otherdeed NFT ma dopiero kilka miesięcy, jest w niej ponad 34 000 właścicieli ziemskich, według OpenSea. Liczba posiadaczy Otherdeed NFT obecnie przewyższa liczbę posiadaczy BAYC, MAYC i BAKC razem wziętych.

Chociaż jest to najnowsza kolekcja NFT w ekosystemie BAYC, zajmuje trzecie miejsce pod względem największej kapitalizacji rynkowej wśród wszystkich kolekcji NFT.

ApeCoin

ApeCoin to oparty na Ethereum żeton zarządzający i użytkowy, używany w całym Yugaverse do motywowania zdecentralizowanej społeczności. Posiadacze ApeCoin zarządzają ekosystemem za pomocą zdecentralizowanego systemu zarządzania i decydują o tym, jak powinien być wykorzystywany Fundusz Ekosystemu ApeCoin DAO.

Od momentu powstania w czasie bessy na rynku kryptowalut, rośnie liczba unikalnych portfeli zawierających ApeCoin.

Suma adresów
Suma adresów

Powyższy wykres pokazuje, że jest ponad 85 000 unikalnych posiadaczy. Oznacza to, że niektórzy ludzie chcą być częścią społeczności BAYC, nawet jeśli nie stać ich na zakup drogich NFT.

Poniższy wykres pokazuje, że 100 największych posiadaczy stanowi jedynie 51% kapitalizacji rynkowej ApeCoin. Innymi słowy, ApeCoin nie jest zmonopolizowany przez ultrabogatych lub wieloryby, w przeciwieństwie do kolekcji BAYC NFT. Widać, że inwestorzy indywidualni również stanowią znaczną część kapitalizacji rynkowej ApeCoin.

Statystyki posiadaczy - ApeCoin
Statystyki posiadaczy – ApeCoin

Przewidywania dla Jacht Klubu Znudzonej Małpy

Kolekcja BAYC NFT i Apecoin wykazują obiecujące liczby pod względem wolumenu obrotu w dolarach amerykańskich i unikalnych portfeli w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Od grudnia 2021 do sierpnia 2022 kapitalizacja rynkowa kolekcji BAYC wzrosła z 114 302,53 ETH do 759 917,38, co oznacza wzrost o 564,8% w ciągu dziewięciu miesięcy. Wzrost ten można zobaczyć na poniższym wykresie.

Kapitalizacja rynkowa NFT - BAYC
Kapitalizacja rynkowa NFT – BAYC

Trajektoria kapitalizacji rynkowej BAYC jest pozytywnym znakiem dla dwóch elementów kolekcji BAYC. Rosnąca kapitalizacja rynkowa oznacza, że elementy kolekcji BAYC z czasem zyskały na cenie. Ponadto rosnąca kapitalizacja rynkowa wskazuje na trwały popyt na te ekskluzywne NFT w przewidywalnej przyszłości.

Na dzień 15 sierpnia 2022 roku Bored Ape Yacht Club nadal zajmuje pierwsze miejsce z największą kapitalizacją rynkową. Co więcej, warto zauważyć, że z 10 000 wszystkich przedmiotów w kolekcji, tylko 6446 jest w jego posiadaniu. Sugeruje to, że niedobór NFT w kolekcji BAYC jest również czynnikiem powodującym wzrost cen i wzrost cen minimalnych od momentu jej powstania.

Kapitalizacja rynkowa NFT
Kapitalizacja rynkowa NFT

Rynek NFT jest wciąż młody i wysoce spekulacyjny, ponieważ jego ceny wciąż mogą się wahać niezależnie od podaży i popytu. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzić badania przed dokonaniem dużej inwestycji.

Ten raport został przygotowany przez Footprint Analytics.

Posted In: Analiza, NFT

Źródło artykułu