Zdaniem francuskiej polityk, obecnie pełniącej funkcję prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Christine Lagarde, winę za gorącą inflację w Europie można przypisać zmianom klimatycznym. W rozmowie z Madame Figaro Lagarde podkreśliła, że ludzie muszą brać pod uwagę, że „katastrofy klimatyczne” mają duży wpływ na stabilność cen.

Członek zarządu EBC Isabel Schnabel mówi, że inflacja utrudnia bankom centralnym kontrolowanie presji cenowej – Christine Lagarde podkreśla, że należy wziąć pod uwagę zmiany klimatyczne

W czerwcu ubiegłego roku inflacja w strefie euro wyniosła 8,6%, a w kolejnym miesiącu, w lipcu, europejska inflacja skoczyła jeszcze wyżej, do 8,9%. Podczas gdy przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell przyrzekł, że będzie ograniczał inflację w piątek członek zarządu EBC Isabel Schnabel i prezes Banque de France François Villeroy de Galhau powiedzieli prasie że aby ograniczyć rosnącą inflację w Europie, konieczne jest większe „poświęcenie”.

„Banki centralne prawdopodobnie staną w obliczu większego współczynnika poświęcenia w porównaniu z latami osiemdziesiątymi” – powiedział w piątek Schnabel. „Nawet jeśli ceny będą silniej reagować na zmiany krajowych warunków gospodarczych, to globalizacja inflacji utrudnia bankom centralnym kontrolowanie presji cenowej” – dodał członek zarządu EBC.

Tymczasem w ostatnim czasie wywiad z Madame Figaro z udziałem prezes EBC Christine Lagarde pokazuje, że szefowa banku centralnego uważa, że inflacja w Europie może wynikać ze zmian klimatycznych.

Largarde nie jest jedyną osobą, która łączy inflację z rzekomymi długoterminowymi zmianami temperatur i wzorców pogodowych na świecie. 15 sierpnia New York Times opublikował artykuł redakcyjny na temat tego, jak konkretna polityka może zwalczać inflację, walcząc jednocześnie ze zmianami klimatycznymi. Administracja Bidena podąża za tym samym trendem, ponieważ niedawno wprowadzona w życie ustawa o nazwie Inflation Reduction Act, twierdzi, że ma zmniejszyć inflację poprzez walkę ze zmianami klimatycznymi.

Largarde z całego serca wierzy, że zmiany klimatu wpływają na stabilność cen i zauważa, że kolejne katastrofy klimatyczne mogą zaszkodzić światowej gospodarce. „Jeśli na świecie będzie coraz więcej katastrof klimatycznych, suszy i klęsk głodu, będzie to miało wpływ na ceny, składki ubezpieczeniowe i sektor finansowy” – podkreślała Largarde podczas wywiadu dla Madame Figaro (Tłumaczenie na język angielski tutaj). Szef EBC dodał również:

Musimy wziąć to pod uwagę.

Europa zmaga się z rosnącymi kosztami energii związanymi z wojną ukraińsko-rosyjską, ale wiele publikacji medialnych nalegają że „ekstremalne upały w USA, Europie i Chinach uderzają w gospodarki całego świata i pogarszają inflację”. Analitycy zakładają również, że Europejczycy mogą stanąć w obliczu wyjątkowo ostra zima kiedy zmieniają się pory roku. W wywiadzie udzielonym przez Largarde’a 25 sierpnia prezes EBC została zapytana, czy ponosi „jakiś ciężar odpowiedzialności” za ponurą sytuację gospodarczą w Europie.

„Tak, absolutnie” – powiedziała Largarde w wywiadzie dla francuskich mediów. „Wciąż kupuję artykuły spożywcze w supermarkecie, płacę własne rachunki, w tym za gaz, i spotykam się z ludźmi na targu, bo życie tutaj, w EBC, może być nieco oddalone, oderwane od rzeczywistości i przesycone modelami ekonometrycznymi i projekcjami. Podążam naprzód z poczuciem obowiązku i pokory”.

Tagi w tej historii

bankowość centralna, Banki centralne, Christine Lagarde, Klimat, zmiany klimatyczne, kryzys klimatyczny, Klęski klimatyczne, susze, EBC, Członek Zarządu EBC, Prezes EBC, ekonomia, Europa, Ponura gospodarka Europy, Europejski Bank Centralny, głód, Rezerwa Federalna, Finanse, inflacja, Presja inflacyjna, Isabel Schnabel, jerome powell, Klimat Lagarde, Rosnąca inflacja, fed

Co sądzisz o tym, że prezes EBC Christine Lagarde stwierdziła, że zmiany klimatyczne są winne gorącej europejskiej inflacji? Daj nam znać, co myślisz na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Jamie Redman

Jamie Redman jest liderem wiadomości w Bitcoin.com News i dziennikarzem finansowym mieszkającym na Florydzie. Redman jest aktywnym członkiem społeczności kryptowalutowej od 2011 roku. Jego pasją jest Bitcoin, kod open-source i zdecentralizowane aplikacje. Od września 2015 roku Redman napisał ponad 5700 artykułów dla Bitcoin.com News na temat powstających obecnie protokołów destrukcyjnych.
Kredyty graficzne: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons
Źródło artykułu