W piątek Jerome Powell przemawiał na dorocznym sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole. Przewodniczący Rezerwy Federalnej wyjaśnił, że amerykański bank centralny skupia się na walce z rozgrzaną do czerwoności inflacją. Powell podkreślił, że surowa polityka monetarna jest konieczna, a jego komentarz sugerował, że Fed nie przestanie zacieśniać polityki monetarnej, dopóki inflacja nie zostanie opanowana.

Przewodniczący Fed Jerome Powell mówi, że polityka inflacyjna amerykańskiego banku centralnego może przynieść „pewien ból gospodarstwom domowym i firmom”.

Jerome Powell miał wiele do powiedzenia w piątek, kiedy szef Fedu przez dziesięć minut przemawiał na tegorocznym sympozjum ekonomicznym w Jackson Hole, organizowanym przez Bank Rezerwy Federalnej w Kansas City. W spotkaniu zatytułowanym „Reassessing Constraints on the Economy and Policy” wzięło udział wielu przedstawicieli światowych banków centralnych i decydentów.

Powell omówiono Zauważył, że pozbycie się zmienności cen w Stanach Zjednoczonych zajmie „trochę czasu”. Powell ostrzegł również, że walka Fedu z inflacją przyniesie „pewien ból gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom”. Pomimo tego bólu Powell podkreślał, że są to „niefortunne koszty redukcji inflacji”. 16. przewodniczący Rezerwy Federalnej dodał:

Ale niepowodzenie w przywróceniu stabilności cen oznaczałoby o wiele większy ból.

John Williams, prezes i dyrektor generalny Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku (na zdjęciu daleko po lewej), Lael Brainard, wiceprzewodnicząca Rady Gubernatorów Fed (na zdjęciu w środku) i Jerome Powell, prezes Banku Rezerw Federalnych (na zdjęciu po prawej).

Wypowiedzi te nie spodobały się inwestorom na Wall Street i Dow Jones spadł w piątek o 3%, notując najgorszy dzień od maja. Akcje techniczne z Nasdaq composite spadły na zamknięciu o 4%. Rynki kryptowalut straciły 6,1% w ciągu 24 godzin, a złoto i srebro również wzięły procentowe straty również podczas piątkowych sesji giełdowych. Podczas wystąpienia Powell stwierdził, że wyższe stopy procentowe spowolnią wzrost gospodarczy, a „gorsze warunki na rynku pracy obniżą inflację”. Powell kontynuował:

W pewnym momencie, w miarę dalszego zacieśniania polityki monetarnej, prawdopodobnie właściwe stanie się spowolnienie tempa podwyżek.

Zasadniczo Powell zapowiada „zdecydowane i szybkie kroki w celu ograniczenia popytu”, aby „utrzymać oczekiwania inflacyjne na stałym poziomie”. Tendencja ta będzie się utrzymywać, a Fed będzie walczył z inflacją, dopóki amerykański bank centralny nie będzie miał „pewności, że zadanie zostało wykonane”. Powell podkreślił, że stabilność cen jest „fundamentem” amerykańskiej gospodarki i zaznaczył, że „odpowiedzialność Fedu za zapewnienie stabilności cen jest bezwarunkowa”.

Utrata wiarygodności? Wypowiedzi Powella w Jackson Hole w 2022 roku są o wiele inne niż te z 2021 roku

Wicedyrektor University of Chicago Booth School of Business i były prezes Fedu Randall Kroszner powiedział CNN, że wierzy, iż Fed jest nadal wiarygodny, pomimo krytyki pod adresem amerykańskiego banku centralnego, który powiększa swój bilans i mówi, że inflacja będzie „przejściowa”. „Na szczęście Fed nie stracił wiarygodności i myślę, że nadal będzie na niej polegał” – powiedział Kroszner w piątek w CNN.

Ostatnie wypowiedzi Powella są zupełnie inne niż komentarze które wygłosił w zeszłym roku na Sympozjum Ekonomicznym w Jackson Hole. „Inflacja na tym poziomie jest oczywiście powodem do niepokoju” – powiedział Powell w zeszłym roku. „Ale te obawy są łagodzone przez szereg czynników, które sugerują, że te podwyższone odczyty prawdopodobnie okażą się tymczasowe”.

Podczas zeszłorocznego spotkania w Jackson Hole przewodniczący Fedu jeszcze raz podkreślił swoje przekonanie, że rosnąca inflacja w USA nie potrwa długo i że bank centralny będzie w stanie utrzymać docelową stopę inflacji na poziomie 2%. Przemówienie nagrane w zeszłym roku w Kansas City było wielokrotnie wykorzystywane do podkreślenia braku wiarygodności Fed.

„Długoterminowe oczekiwania inflacyjne zmieniły się w znacznie mniejszym stopniu niż rzeczywista inflacja lub oczekiwania krótkoterminowe, co sugeruje, że gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i uczestnicy rynku również wierzą, że obecne wysokie odczyty inflacji prawdopodobnie okażą się przejściowe i że w każdym razie Fed utrzyma z czasem inflację w pobliżu naszego celu 2 procent” – dodał szef banku centralnego Fed Powell na spotkaniu w Jackson Hole w 2021 roku.

Tagi w tej historii

wiarygodność, rynki kryptowalut, dow jones, ekonomia, Ekonomia, Fed, Rezerwa Federalna, Finanse, Jastrzębia mowa, inflacja, Presja inflacyjna, Sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, Kansas City, stabilność cen, Randall Kroszner, akcje technologiczne, tymczasowy, przejściowe, Bank Centralny USA, Gospodarka USA, Inwestorzy z Wall Street

Co sądzisz o jastrzębich wypowiedziach Jerome’a Powella na temat ograniczania inflacji i o tym, że walka Fedu może przynieść „pewien ból gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom?”. Daj nam znać, co myślisz na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Jamie Redman

Jamie Redman jest szefem działu wiadomości w Bitcoin.com News i dziennikarzem finansowym mieszkającym na Florydzie. Redman jest aktywnym członkiem społeczności kryptowalutowej od 2011 roku. Jego pasją jest Bitcoin, kod open-source i zdecentralizowane aplikacje. Od września 2015 roku Redman napisał ponad 5700 artykułów dla Bitcoin.com News na temat powstających obecnie protokołów destrukcyjnych.
Kredyty wizerunkowe: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, zdjęcie redakcyjne: David Paul Morris via Getty Images

Zrzeczenie się odpowiedzialności: Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowi on bezpośredniej oferty ani zachęty do złożenia oferty kupna lub sprzedaży, ani też rekomendacji czy poparcia dla jakichkolwiek produktów, usług czy firm. Bitcoin.com nie udziela porad inwestycyjnych, podatkowych, prawnych ani księgowych. Ani firma, ani autor nie ponoszą odpowiedzialności, bezpośrednio lub pośrednio, za jakiekolwiek szkody lub straty spowodowane lub rzekomo spowodowane przez lub w związku z wykorzystaniem lub poleganiem na jakichkolwiek treściach, towarach lub usługach wymienionych w tym artykule.
Źródło artykułu