Obywatel Łotwy został przekazany do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest oskarżony o oszustwo poprzez kilka firm oferujących fałszywe możliwości inwestowania w kryptowaluty. Ivars Auzins pojawi się w sądzie federalnym w Brooklynie, aby stawić czoła wielu zarzutom dotyczącym oszustw podatkowych i oszustw związanych z papierami wartościowymi.

Władze Łotwy przekazują domniemanego oszusta kryptowalutowego do aresztu w USA

Ivars Auzins, obywatel małego bałtyckiego kraju, jakim jest Łotwa, został w piątek poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Łotysz został przekazany amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości na podstawie sześciopunktowego aktu oskarżenia, w którym zarzuca się mu oszustwo przewodowe, oszustwo dotyczące papierów wartościowych oraz zmowę w celu popełnienia oszustwa przewodowego i oszustwa dotyczącego papierów wartościowych w związku z prowadzeniem ośmiu firm, które miały oferować, inwestować lub wydobywać cyfrowe aktywa.

Auzins zostanie postawiony w stan oskarżenia w sobotę w sądzie federalnym na Brooklynie przed honorową Roanne L. Mann, poinformował Departament Sprawiedliwości USA w komunikacie prasowym. Zarzuty zostały ogłoszone przez prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Wschodniego Dystryktu Nowego Jorku Breona Peace’a oraz Michaela J. Driscolla, asystenta dyrektora nowojorskiego biura terenowego FBI:

Auzins popełnił bezczelny schemat, w którym oszukał inwestorów, którzy przekazali miliony dolarów na fałszywe kryptowaluty. Biuro to będzie nadal energicznie badać i ścigać tych, którzy okłamują i okradają inwestorów, w tym takich jak oskarżony, którzy działają z zagranicy.

Według aktu oskarżenia, Łotysz rzekomo prowadził kilka firm, „Auzins Entities”, które reklamowały się poprzez kampanie e-mailowe, media społecznościowe i strony internetowe poświęcone kryptowalutom. Proponowały one wartościowe możliwości inwestycyjne i nakłaniały do inwestycji, po czym nagle znikały.

Dwie z nich, Denaro i Bitroad, zbierały fundusze poprzez pierwsze oferty monet (ICOs). Impressio Estate, Broi Investments (Bankroi), Changepro, Gemneon Investments i Lycovest przedstawiły się jako platformy inwestycyjne w kryptowaluty, oferujące różne plany inwestycyjne i stopy zysku. Innovamine oferowała inwestycje w wydobycie kilku monet, w tym bitcoina (BTC) i eter (ETH).

Auzins i jego współkonspiratorzy rzekomo nakłonili inwestorów do zainwestowania pieniędzy w ich projekty poprzez serię istotnych nieprawdziwych informacji i pominięć dotyczących oferowanych produktów i usług, zysków, jakie inwestorzy mogliby osiągnąć inwestując w Podmioty Auzins oraz osób, które nimi zarządzały.

W okresie od około listopada 2017 roku do lipca 2019 roku osoby fizyczne w Stanach Zjednoczonych i innych jurysdykcjach przekazały co najmniej 7 milionów dolarów w aktywach cyfrowych firmom Auzinsa. Wkrótce po otrzymaniu tych inwestycji podmioty te zniknęły, nie świadcząc obiecanych usług, podkreślił DOJ.

Biuro Spraw Międzynarodowych Departamentu Sprawiedliwości współpracowało z łotewskimi organami ścigania, aby zapewnić aresztowanie i ekstradycję Ivarsa Auzinsa do Stanów Zjednoczonych, a U.S. Marshals Service dokonało ekstradycji, czytamy w komunikacie. Nowojorskie Biuro Regionalne Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pomagało w śledztwie.

Przekazanie Auzinsa do USA następuje po niedawnej ekstradycji dwóch obywateli Rosji oskarżonych przez władze amerykańskie o przestępstwa związane z kryptowalutami. W zeszłym tygodniu Holandia przekazała 29-letniego Denisa Dubnikova, który jest oskarżony o pranie dochodów z ataków ransomware na osoby i organizacje w Stanach Zjednoczonych, w tym szpitale i dostawców usług medycznych. Na początku tego miesiąca Grecja dokonała ekstradycji 42-letni Alexander Vinnik, domniemany operator BTC-e, który rzekomo wyprał co najmniej 4 miliardy dolarów za pośrednictwem tej nieistniejącej już giełdy aktywów cyfrowych.

Tagi w tej historii

Kryptowaluty, Oszustwo kryptowalutowe, inwestycje w kryptowaluty, Kryptowaluty, Kryptowaluty, podmioty, ekstradycja, oszust, ICO, Inwestycje, Inwestorzy, Ivars Auzins, Łotwa, Łotwa, Papiery wartościowe

Czy spodziewasz się większej liczby ekstradycji do USA osób podejrzanych o przestępstwa związane z kryptowalutami? Powiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev jest dziennikarzem z zaawansowanej technologicznie Europy Wschodniej, który lubi cytat Hitchensa: „Bycie pisarzem jest tym, czym jestem, a nie tym, co robię”. Oprócz kryptowalut, blockchain i fintech, polityka międzynarodowa i ekonomia to dwa inne źródła inspiracji.
Kredyty graficzne: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Nomad_Soul

Zrzeczenie się odpowiedzialności: Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowi on bezpośredniej oferty ani zachęty do złożenia oferty kupna lub sprzedaży, ani też rekomendacji czy poparcia dla jakichkolwiek produktów, usług czy firm. Bitcoin.com nie udziela porad inwestycyjnych, podatkowych, prawnych ani księgowych. Ani firma, ani autor nie ponoszą odpowiedzialności, bezpośrednio lub pośrednio, za jakiekolwiek szkody lub straty spowodowane lub rzekomo spowodowane przez lub w związku z wykorzystaniem lub poleganiem na jakichkolwiek treściach, towarach lub usługach wymienionych w tym artykule.
Źródło artykułu