W piątek, 27 maja, w szwajcarskim Davos zakończyło się widowisko, jakim jest Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). Prawie 3000 osób z ponad 110 krajów przybyło samolotami, pociągami i helikopterami do najwyżej położonego miasta w Europie, aby lobbować u liderów oraz forsować i kwestionować agendę WEF.

Podczas gdy wojna na Ukrainie była w centrum uwagi, zmiany klimatyczne odgrywały rolę bohatera, a ożywienie gospodarcze było damą w opałach. Tymczasem blockchain i kryptowaluty odegrały co najmniej drugoplanową rolę.

Jak opisał dyrektor generalny Soramitsu, Makoto Takemiya, podczas panelu Global Blockchain Business Council (GBBC) odbywającego się na promenadzie WEF, w Davos zgromadziły się wielkie osobistości z branży i „elity finansowe”. Na WEF 2022 u bram stanęli „barbarzyńcy” w w postaci entuzjastów kryptowalut i blockchainów.

To było pierwsze WEF w cztery oczy od początku pandemii COVID-19 i obecność firm blockchainowych wśród wielu uczestników była duża. Wzdłuż bulwaru Davos sklepy i kawiarnie tymczasowo przekształciły się w salony wystawowe korporacji i wielkiego biznesu, a firmy kryptowalutowe stały na uboczu.

Alex Fazel, chief partnership officer w Swissborg powiedział Cointelegraph, że „wracając do WEF 2018, było tylko jedno duże wydarzenie pro-kryptowalutowe, a liczne inne rozmowy podkreślały ciemne strony kryptowalut.”

W 2022 roku światowi liderzy i monetarni disruptorzy ocierali się o siebie w Crypto House, Blockchain Hub, Polkadot Hub, LAN Space, NFT Shop, GBBC Central i Filecoin Foundation – która przekształciła były kościół katolicki w salę konferencyjną poświęconą kryptowalutom. W najlepszym wypadku kryptowaluty rzucały się w oczy, ale trudno było je przeoczyć.

Mapa lokalizacji blockchainowych w Davos na WEF.

Nawet samo WEF ma teraz stronę internetową poświęconą technologii blockchain. Plus, bankierzy otwarcie dyskutowali o cyfrowych walutach podczas panelu na scenie głównej WEF. W wywiadzie wideo udzielonym Cointelegraph w Davos, Brad Garlinghouse, CEO Ripple Labs, wyjaśnił . że podczas gdy kryptowaluty były kiedyś brudnym słowem, linia trendu jest teraz „pozytywna”. Garlinghouse powiedział Cointelegraph, że „obecność kryptowalut jest diametralnie inna.

Fazel ze Swissborga podsumował kipiące kryptowalutowe nastroje, gdy nowicjusze i nokioiners (ci, którzy jeszcze nie inwestują w kryptowaluty), stawiali pierwsze kroki w tej przestrzeni. „W pawilonach Web3 było więcej uczestników niż w Web2 jak Meta:”.

„Podczas WEF 2022, oprócz dziesiątek konferencji kryptowalutowych, wydarzeń i imprez, przestrzeń kryptowalutowa zajmowała 10-20% całej promenady w całym sektorze prywatnym, nie licząc pawilonów rządowych.”

Ostatecznie, gdy dyrektor generalny MasterCard pojawia się na panelu blockchain obok naukowców z Banku Rozrachunków Międzynarodowych i entuzjastów kryptowalut, by otwarcie debatować nad upadkiem SWIFTjak również nad pojawieniem się cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), jest jasne, że waluty cyfrowe weszły do głównego nurtu.

Dla Thierry’ego Aryza Ruiza, dyrektora generalnego AgAu, blockchain jako główny punkt WEF jest oczywisty: Chodzi o to, jak światowe elity radzą sobie z innowacjami. Ruiz powiedział Cointelegraph, że „wraz z CBDC i rosnącymi regulacjami, możemy zobaczyć ciemniejsze zastosowania Blockchaina jako narzędzia kontroli.”

Daniela Barbosa, dyrektor generalny w Hyperledger i weteranka WEF, zgadza się z Ruizem. WEF z pewnością jest zauroczony technologią blockchain. Jednak twierdzi ona również, że nie powinniśmy się „bać” CBDC. Barbosa rozszyfrowuje ten sentyment w nadchodzącym wywiadzie na Cointelegraph Youtube. Subskrybuj tutaj.

Daniela Barbosa, dyrektor generalny Hyperledger, w rozmowie z Cointelegraph.

Kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) powstały z chęci oddzielenia pieniądza od państwa – a nie wzmocnienia pieniądza fiat. Jednak WEF, blockchain i kryptowaluty są coraz bardziej ze sobą powiązane. Ruiz rozwinął tę kwestię: „Wielkie umysły wpadają na siebie, naprawdę z dobrymi intencjami” na WEF. Jednak w obliczu pojawiających się obaw związanych z regulacjami, dzieli się on spostrzeżeniem, że „mogą one również utorować drogę do piekła, jeśli pozostawi się je bez sprzeciwu”. Ruiz sygnalizuje nutę ostrożności:

„Pandemia pokazała, że zbyt często ludzie poświęcają swoją wolność w zamian za fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie zapominajmy, że taki handel może doprowadzić do utraty obu tych rzeczy.”

W kwestii regulacji, podczas dyskusji panelowej dotyczącej zdecentralizowanych finansów (DeFi), moderowanej przez Cointelegraph, Sam Yim, doradca sieci 1inch i były bankier, wyjaśnił, że regulacje to pędzący pociąg. „Albo wchodzisz na pokład, albo schodzisz z drogi”. Na dobre i na złe, regulacja przestrzeni kryptowalutowej nadchodzi.

Z drugiej strony, regulacje mogą uspokoić ciekawskich i nieśmiałych co do sztywności i długowieczności tej przestrzeni. Dla niektórych uczestników WEF był to pierwszy kontakt z kryptowalutami. Na imprezie pożegnalnej Cointelegraph, zorganizowanej we współpracy z Polygonem, monety z Davos skradły show. Uczestnicy imprezy mogli wydawać monety Davos w barzeciesząc się „bezproblemową obsługą kasy” dzięki pilotażowemu projektowi zainicjowanemu przez Ammer technologies.

Niezależnie od tego, czy regulacje utrudniają, czy stymulują wzrost, temat, który Bitcoin i kryptowaluty są dla wszystkich przenika. W panel poświęcony wyłącznie kobietom prowadzonym przez redaktor naczelną Cointelegraph Kristinę Lucrezię Cornèr, padały pytania: „Twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto, który pozostaje pseudonimem, może być kobietą”.

Dla niektórych uczestników WEF bliskość władzy i regulatorów uczestniczących w WEF może stać się czynnikiem przewagi. Nas Daily, Youtuber, influencer w mediach społecznościowych i niedawno nawrócony na kryptowaluty, powiedział Cointelegraph, że chce być na WEF, aby być blisko regulatorów.

Powiązane: Szef agencji ONZ widzi „ogromne możliwości” w kryptowalutach: WEF 2022

„Prawdziwi influencerzy są tutaj. Nie ma ich na twoim newsfeedzie na Instagramie” – powiedział Cointelegraph. Podzielił się swoimi strategią inwestycyjną w Bitcoin z Cointelegraph, która rozpoczęła się w marcu – zabierając ze sobą swój kanał na Youtube.

Podsumowując, bez względu na to, czy kryptowaluty są „barbarzyńcami” u bram, przyszłym narzędziem do dyspozycji WEF, czy też środkiem do wzmocnienia pozycji ekonomicznej dla wszystkich, opinia z Davos jest taka, że kryptowaluty są tu po to, by zostać. Kiedy w styczniu 2023 roku WEF powróci do swojej zwyczajowej, zimowej siedziby, regulacja będzie prawdopodobnie palącym tematem. Pytanie tylko, jaką twarz przybierze?