Pompa o wartości 750 dolarów 26 sierpnia zabrała Bitcoinowi (BTC) z 21 120 dolarów do 21 870 dolarów w mniej niż dwie godziny. Ruch ten został jednak całkowicie wymazany po komentarzach przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który powtórzył, że bank zamierza ograniczyć inflację poprzez zacieśnienie gospodarki. Po przemówieniu Powella cena BTC spadła nawet do 20 700 dolarów.

30-minutowa cena Bitcoin/USD. Źródło: TradingView

Podczas spotkania w Jackson Hole Powell wspomniał, że „historyczne dane zdecydowanie ostrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki”. Zaraz po tych słowach indeksy giełdowe w USA zareagowały negatywnie, a S&P 500 w ciągu godziny spadł o 2,2%.

Na wykresie Bitcoina pojawiła się sympatyczna „świeca Barta”, nawiązująca do kształtu głowy Barta Simpsona i opisująca wzloty i upadki cen BTC. Poza tymi nieprzewidywalnymi wskaźnikami analizy technicznej, istnieją inne wskaźniki, które wskazywały na szerszy neutralny lub niechętny Bitconowi sentyment.

Regulatorzy zwiększają tempo prac nad przepisami dotyczącymi kryptowalut

Od dłuższego czasu przepływ informacji na temat kryptowalut jest negatywny, co również wpływa na nastroje inwestorów. 24 sierpnia amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) wydała pisma o zaprzestaniu działalności do pięciu firm za rzekome składanie fałszywych oświadczeń dotyczących ubezpieczenia depozytów związanych z kryptowalutami, w tym FTX US.

25 sierpnia indyjska firma zajmująca się kryptowalutami przeszukano siedzibę giełdy CoinSwitch. przez agentów ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy w związku z domniemanym naruszeniem przepisów dotyczących rynku forex. CoinSwitch, uruchomiona w Indiach w 2020 roku, z powodzeniem pozyskała kapitał od Coinbase Ventures, Andreessen Horowitz, Sequoia i Tiger Global.

Wreszcie, 26 sierpnia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (U.S. Securities and Exchange Commission) odłożyła decyzję w sprawie funduszu ETF (exchange-traded fund) na Bitcoina. przez globalną firmę inwestycyjną VanEck. Mimo że szanse na zatwierdzenie były niewielkie, wzmocniło to antykryptowalutowy sentyment ze strony regulatora.

W rezultacie inwestorzy kryptowalutowi stoją w obliczu utrzymującej się niepewności pomimo pozornie pomocnego scenariusza inflacyjnego, który powinien sprzyjać aktywom o ograniczonej podaży. Z tego powodu analiza instrumentów pochodnych na kryptowaluty jest niezbędna, aby zrozumieć, czy inwestorzy wyceniali większe szanse na pogorszenie sytuacji.

Pro traderzy byli neutralni lub niechętni przed spadkiem

Inwestorzy indywidualni zazwyczaj unikają kwartalnych kontraktów terminowych ze względu na różnicę w cenie w stosunku do rynków spot. Mimo to, są one preferowanymi instrumentami przez profesjonalnych traderów, ponieważ zapobiegają ciągłym wahaniom stóp finansowania które często występują w kontraktach.

Roczna premia za 3-miesięczne kontrakty futures na Bitcoina. Źródło: Laevitas

Na zdrowych rynkach wskaźnik powinien handlować z premią w wysokości od 4% do 8% w skali roku, aby pokryć koszty i związane z nimi ryzyko. Tak się jednak nie stało, ponieważ premia za kontrakty terminowe na Bitcoina przez cały czas pozostawała poniżej 1,8%. Dane te odzwierciedlają niechęć profesjonalnych traderów do dodawania lewarowanych długich (byczych) pozycji.

Powiązane: Kontrakty terminowe CME na Bitcoina odnotowują rekordową zniżkę wśród „bardzo niedźwiedziego sentymentu

Należy również przeanalizować Rynki opcji na Bitcoina aby wykluczyć efekty zewnętrzne specyficzne dla instrumentu futures. Na przykład 25% skośność delta jest sygnałem, że animatorzy rynku i biura arbitrażowe przepłacają za ochronę przed wzrostem lub spadkiem.

Bitcoin 30-dniowe opcje 25% delta skew: Źródło: Laevitas

Na rynkach niedźwiedzich inwestorzy opcyjni dają większe szanse na spadek ceny, co powoduje wzrost wskaźnika skew powyżej 12%. Od 22 sierpnia 30-dniowy wskaźnik delta skew znajdował się w pobliżu progu neutralnego lub niedźwiedziego, sygnalizując, że inwestorzy opcyjni są mniej skłonni do oferowania ochrony przed spadkiem.

Te dwa wskaźniki instrumentów pochodnych sugerują, że spadek ceny Bitcoina 26 sierpnia mógł podążać za tradycyjnymi wynikami giełdy, ale traderzy kryptowalutowi zdecydowanie nie spodziewali się pozytywnego ruchu.

Dane dotyczące instrumentów pochodnych nie pozostawiają miejsca na bycze interpretacje, ponieważ sentyment pogorszył się po komentarzach Powella i dodatkowo wskazują one na słabnące warunki rynkowe.

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autor i nie muszą odzwierciedlać poglądów Cointelegraph. Każde posunięcie inwestycyjne i handlowe wiąże się z ryzykiem. Podejmując decyzję, powinieneś przeprowadzić własne badania.