Świat kryptowalut doświadczył wzrostu liczby schematów Ponzi od 2016 roku, kiedy to rynek ten zyskał rozgłos w głównym nurcie. Wiele podejrzanych programów inwestycyjnych ma na celu wykorzystanie szumu wokół boomu kryptowalutowego, aby zwabić podatnych na wpływy inwestorów.

Schematy Ponziego stały się powszechne w tym sektorze głównie ze względu na zdecentralizowaną naturę technologii blockchain, która umożliwia oszustom ominięcie scentralizowanych władz monetarnych, które w przeciwnym razie oznaczyłyby lub zamroziły podejrzane transakcje.

Niezmienny charakter systemów blockchain, który sprawia, że transfery środków są nieodwracalne, również działa na korzyść oszustów, utrudniając ofiarom Ponziego odzyskanie pieniędzy.

Rozmawiając z Cointelegraph na początku tego tygodnia, Johnny Lyu, dyrektor generalny giełdy kryptowalut KuCoin, powiedział, że sektor jest żyznym gruntem dla tego typu schematów z jednego głównego powodu:

„Branża jest pełna użytkowników chętnych do zainwestowania swoich pieniędzy i praktycznie nie ma żadnych regulacji, które powstrzymywałyby projekty przed ukrywaniem swoich złych intencji”.

„Dopóki nie zostaną wprowadzone jasne i zatwierdzone na szczeblu międzynarodowym regulacje finansowe dotyczące branży kryptowalut, będzie ona nadal świadkiem powstawania i upadku schematów Ponzi” – dodał.

Jak działają schematy Ponziego

Sformułowanie schemat Ponziego pojawiło się w 1920 roku, kiedy to oszust Charles Ponzi wprowadził na rynek program wysokich zysków dla inwestorów, który miał rzekomo wykorzystywać pocztowe kupony zwrotne, aby osiągnąć imponujące zyski.

Obiecał inwestorom zwrot do 50% w ciągu 45 dni lub 100% odsetek w ciągu 90 dni. Zgodnie z jego słowami, pierwsza grupa inwestorów otrzymała deklarowane zyski, ale nie wiedzieli oni, że pieniądze, które otrzymali, pochodziły od późniejszych inwestorów. Cykl ten miał na celu zwabienie nowych inwestorów i pozwolił Ponziemu ukraść ponad 20 milionów dolarów.

Ponzi nie był pierwszym, który użył takiego schematu do oszukania ludzi, ale był pierwszym, który użył go na taką skalę. Stąd też technika ta została nazwana jego imieniem.

W skrócie, schemat Ponziego to fałszywy program inwestycyjny, który obiecuje klientom astronomiczne zyski, ale wykorzystuje pieniądze zebrane od nowych inwestorów do wypłacenia pieniędzy wcześniejszym inwestorom. Dzięki temu oszuści stojący za takimi operacjami mogą zachować pozory legalności i przyciągnąć nowych inwestorów.

Aby schemat Ponziego był trwały, wymaga stałego dopływu gotówki. Oszustwo zwykle kończy się, gdy spada liczba nowych uczestników lub gdy inwestorzy masowo wycofują swoje pieniądze.

Jak rozpoznać schemat Ponzi w kryptowalutach

W ostatnich latach, wraz ze wzrostem rynku kryptowalut, gwałtownie wzrosła liczba schematów Ponzi. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać schemat Ponzi.

Poniżej przedstawiono niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę, rozważając, czy projekt kryptowalutowy jest schematem Ponzi.

Obietnice absurdalnie wysokich zysków

Wiele kryptowalutowych schematów Ponzi twierdzi, że nagradza inwestorów ogromnymi zyskami przy niewielkim ryzyku. Jest to jednak sprzeczne z tym, jak działa inwestowanie w prawdziwym świecie. W rzeczywistości każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem.

Typowe inwestycje w kryptowaluty zmieniają się w zależności od panujących warunków rynkowych, więc takie twierdzenia powinny być postrzegane jako czerwona flaga. W wielu przypadkach inwestorzy, którzy dołączają do takich sieci, nigdy nie otrzymują żadnych zwrotów ze swoich pieniędzy.

Khaleelulla Baig, założyciel i dyrektor generalny KoinBasket – platformy handlu indeksami kryptowalut – powiedział Cointelegraph, że przejrzystość powinna być najważniejszym czynnikiem do rozważenia przed zainwestowaniem pieniędzy w projekt kryptowalutowy:

„To, co naprawdę ma znaczenie, to przejrzystość dotycząca szczegółów projektu. Większość założycieli buduje swój biznes na nadziei i różowych prognozach. Sprawdź, jak w przeszłości wyglądały osiągnięcia zespołu założycielskiego w porównaniu z jego zaangażowaniem.”

Doradził również inwestorom, aby trzymali się z dala od projektów o niejasnych podstawach, które opierają się na wpływach zewnętrznych.

Niezarejestrowane projekty inwestycyjne

Ważne jest, aby przed zainwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy potwierdzić, czy dana firma kryptowalutowa jest zarejestrowana w organizacjach regulacyjnych, takich jak United States Securities and Exchange Commission. Zarejestrowane firmy kryptowalutowe są zwykle zobowiązane do przedstawienia szczegółów dotyczących ich modeli przychodów odpowiednim organom regulacyjnym, aby uniknąć kar. W związku z tym jest mało prawdopodobne, by uczestniczyły one w schematach Ponziego.

Należy unikać projektów zarejestrowanych w jurysdykcjach o łagodnych regulacjach dotyczących kryptowalut, które dodatkowo mają cechy podobne do Ponzi.

Niektóre jurysdykcje, takie jak Unia Europejska, już wymyśliły rozbudowane regulacje dotyczące kryptowalut zaprojektowane, aby chronić inwestorów kryptowalutowych przed tego typu oszustwami. Zgodnie z niedawnym wnioskiem przyjętym przez Radę Europejską, firmy kryptowalutowe będą wkrótce zobowiązane do przestrzegania zasad Markets in Crypto Assets (MiCA) i będą musiały posiadać licencję na prowadzenie działalności w regionie.

Objęcie firm kryptowalutowych przepisami MiCA zmusi je do ujawnienia swoich modeli przychodów, a to zahamuje wzrost przedsiębiorstw kryptowalutowych opierających się na planach podobnych do Ponzi w bloku.

Stosowanie wyrafinowanych strategii inwestycyjnych

Schematy Ponziego zazwyczaj odwołują się do skomplikowanych strategii handlowych jako części powodu, dla którego są w stanie uzyskać wysokie zyski przy minimalnym ryzyku. Wiele z przedstawionych strategii wzrostu jest zazwyczaj trudnych do zrozumienia, ale zwykle robi się to celowo, aby uniknąć kontroli.

Przykładem schematu Ponzi Bitconnect, który został ujawniony w 2016 roku, jest schemat Ponzi, który wykorzystywał tę taktykę do oszukiwania inwestorów. Jego operatorzy zachęcali inwestorów do kupowania monet BCC i zamykania ich na platformie, aby umożliwić „wyrafinowanemu” oprogramowaniu pożyczkowemu obrót środkami. Platforma twierdziła, że zapewnia miesięczne zyski w wysokości do 120% rocznie.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, był jedną z pierwszych znaczących postaci, które podniosły alarm w sprawie projektu. System został zniszczony przez władze amerykańskie i brytyjskie, które uznały go za schemat Ponzi. Jego zamknięcie w 2018 roku spowodowało spadek cen BCC, który doprowadził do miliardów dolarów strat.

Wysoki poziom centralizacji

Schematy Ponzi są zwykle prowadzone na scentralizowanych platformach. Jednym z kryptowalutowych ponzi, który opierał się na wysoce scentralizowanej sieci, jest schemat OneCoin Ponzi. Ten schemat piramidalny, który działał w latach 2014-2019, wyłudziła od inwestorów około 5 miliardów dolarów.. Projekt opierał się na własnych wewnętrznych serwerach i nie posiadał systemu blockchain.

Następnie OneCoin można było handlować tylko na OneCoin Exchange, rodzimym rynku. Tokeny można było wymieniać na gotówkę, a transfery środków odbywały się za pomocą przelewu.

Na rynku OneCoin obowiązywały również dzienne limity wypłat, które uniemożliwiały inwestorom wycofanie wszystkich środków naraz.

Program upadł w 2019 roku po aresztowaniu kilku kluczowych członków operacji. Jednak istnieje jeszcze federalny nakaz aresztowania założyciela OneCoin, Ruja Ignatova, który nadal pozostaje na wolności.

Marketing wielopoziomowy

Lyu z KuCoin zauważył, że złowieszcze czerwone flagi nie zmieniły się zbytnio w ciągu ostatnich lat, a marketing wielopoziomowy nadal jest podstawą wielu schematów Ponzi:

„Złożone systemy zarabiania obejmujące wiele poziomów użytkowników, programy polecające, procenty, skale przesuwne i inne sztuczki są oznakami schematu Ponziego, który zasila wyższe poziomy za pomocą środków wpłaconych przez niższe poziomy, nie prowadząc w rzeczywistości żadnego biznesu.”

Marketing wielopoziomowy to kontrowersyjna technika marketingowa, która wymaga od uczestników generowania przychodów poprzez sprzedaż określonych produktów i usług oraz rekrutację innych osób do sieci. Prowizje uzyskane przez nowo zatrudnione osoby są dzielone z członkami wyższej linii.

Jednym ze schematów Ponziego, który ostatnio trafił na pierwsze strony gazet z powodu wykorzystania tego systemu hierarchicznego, jest GainBitcoin. Piramida finansowa kierowana przez Amita Bhardwaja miała siedmiu głównych rekruterów, którzy znajdowali się w Indiach i na różnych kontynentach świata. Każdy z nich miał za zadanie rekrutować inwestorów do sieci.

Schemat gwarantował użytkownikom 10% miesięcznych zwrotów z ich Bitcoinów (BTC) przez 18 miesięcy.

Zarzuca się, że program zebrał od inwestorów od 385 000 do 600 000 BTC.

Schematy Ponzi są wykorzystywane przez oszustów od ponad stu lat. Jednak w branży kryptowalutowej udało im się rozwinąć ze względu na brak rozbudowanych przepisów regulujących ten sektor.

Ponieważ świat kryptowalut jest podatny na tego typu schematy, ważne jest, aby zachować ostrożność przed zainwestowaniem w jakikolwiek nowy projekt.