Goldman Sachs, jeden z wiodących banków inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych, podobno próbuje włączyć niektóre ze swoich produktów pochodnych do oferty FTX.US w zakresie instrumentów pochodnych na kryptowaluty.

Goldman Sachs prowadził rozmowy z FTX w sprawie pomocy regulacyjnej i pomocy w wejściu na giełdęi zamierza rozszerzyć swoją ofertę o instrumenty pochodne na kryptowaluty, wykorzystując niektóre z własnych narzędzi i usług w zakresie instrumentów pochodnych, donosi . Barron’s.

FTX.US, amerykańska filia globalnej giełdy kryptowalut FTX, stara się obecnie oferować usługi brokerskie dla swoich ofert instrumentów pochodnych. Pozwoliłoby to giełdzie kryptowalutowej na wewnętrzną obsługę zabezpieczeń i wymagań dotyczących depozytów zabezpieczających, zamiast uzależniać się od „futures commission merchants” (FCMs). Prezes FTX.US, Brett Harrison, powiedział:

„Mamy wielu FCM-ów, którzy już zobowiązali się do technologicznej integracji z giełdą. Jest kilka dużych, które pewnie możesz wymienić”.

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ma poszukuje . publicznych komentarzy na temat wnioskowanej przez giełdę kryptowalut poprawki. Główny organ regulacyjny uważa również, że propozycja FTX zasługuje na kontrolę, ponieważ doprowadziłaby do monopolu dużych banków inwestycyjnych, takich jak Goldman.

Powiązane: Wetjen, dyrektor FTX, nazywa wniosek CFTC szansą dla agencji na innowacje

Według osób zaznajomionych ze sprawą, integracja usług Goldman Sachs w zakresie instrumentów pochodnych oferowałaby „bezpośredni handel kontraktami terminowymi, wprowadzanie klientów i działanie jako „on-ramp” do giełdy lub dostarczanie klientom uzupełnień kapitałowych”.

FTX argumentuje, że zintegrowany model brokerski pomógłby uczynić rynek bardziej stabilnym i wolnym. W niedawnej dyskusji przy okrągłym stole z CFTC, CEO Sam Bankman-Fried odpowiedział na kilka pytań dotyczących instrumentów pochodnych na kryptowaluty oraz propozycji FTX, by zintegrować swój własny FCM.

Handel instrumentami pochodnymi na kryptowaluty jest tematem debaty od dłuższego czasu, przy czym wiele krajów europejskich, a nawet Stany Zjednoczone zakazują większości giełd kryptowalutowych oferowania transakcji lewarowanych. Binance musiało zamknąć swoją ofertę instrumentów pochodnych w kilku krajach europejskich po interwencjach regulacyjnych.

Z jednej strony, CFTC wezwała do większej kontroli żądań FTX dotyczących poprawek. Z drugiej strony, FTX argumentuje, że zintegrowany model brokerski pomógłby im obliczać wymagania dotyczące depozytów zabezpieczających co 30 sekund, zamiast czekać do następnego dnia na likwidację pozycji.