Bardzo oczekiwana fuzja Ethereum zostanie uruchomiona 6 września wraz z aktualizacją Bellatrix. Będzie to oficjalne przejście na mechanizm konsensusu proof-of-stake, który zostanie aktywowany na Beacon Chain.

Raport DappRadar stwierdza jednak, że Merge prawdopodobnie negatywnie wpłynie na protokoły DeFi i Stablecoins.

Według badania opublikowanego w piątek przez DappRadar, nadchodzący Merge Ethereum może mieć znacząco negatywny wpływ na sposób działania protokołów DeFi w jego zdecentralizowanym łańcuchu finansowym. Badanie ostrzega przed opóźnieniami, które mogą powstać podczas przejścia Ethereum na mechanizm konsensusu proof-of-stake.

Jak sugeruje badanie, nowe unowocześnienia technologiczne mogą skrócić czas transakcji i spowodować zakłócenia w protokołach pożyczkowych DeFi, co może spowodować zmniejszenie puli pożyczkowych DeFi i pogrążyć wartości stablecoinów, ponieważ ta aktualizacja będzie trudna do obsłużenia przez platformy.

Chociaż popularne centra handlowe, takie jak Uniswap, wyraziły przekonanie, że będą funkcjonować bez zakłóceń podczas fuzji, obawy te nie są całkowicie bezpodstawne.

Każdego dnia miliardy dolarów są przetwarzane w kryptowalutach w ekosystemie zdecentralizowanego handlu tokenami, którego gospodarzem jest Ethereum. W związku z tym protokoły DeFi zależą od mechanizmu konsensusu Ethereum, aby prawidłowo funkcjonować w ramach swoich usług, a to połączenie może bardzo dobrze zakłócić ten łańcuch.

Pedro Herrera, analityk danych w DappRadar, uważa, że fuzja może wpłynąć na podaż rynku Ether, co z kolei wpłynie na pule płynności DeFi, nawet jeśli przejście będzie bezproblemowe.

Jeśli jednak przejście nie odbędzie się płynnie, spowolni to proces emisji tokenów. To z kolei sprawi, że Ethereum będzie miało zbyt małą podaż na rynku.

DappRadar stwierdził również w swoim raporcie, że fuzja może zaszkodzić kapitalizacji rynkowej stablecoinów – która wynosi ponad 142,82 mld dolarów.

Grayscale wyraziło obawy dotyczące chaosu, jaki może wywołać fuzja, a w szczególności jak może wpłynąć na tokeny, które działają bezpośrednio na Ethereum. Według firmy zajmującej się inwestowaniem w kryptowaluty, połączenie może doprowadzić do powstania forka o nieprzewidzianych i niekorzystnych skutkach.

Merge może doprowadzić do scenariusza, w którym stabilne monety i tokeny zostaną zablokowane w inteligentnych kontraktach i mogą nie być możliwe do wykupienia. Taka niepewność przed połączeniem może skłonić inwestorów do upłynnienia swoich udziałów, co spowoduje krach na rynku.

Czy ta publikacja była pomocna?


Źródło artykułu