W pierwszej tego typu próbie przeciwdziałania lobbingowi, technolodzy napisali do amerykańskich ustawodawców, określając kryptowaluty jako „ryzykowne, wadliwe i niesprawdzone cyfrowe instrumenty finansowe”.

Wysiłki antylobbystyczne

Zgodnie z raport . przez Financial Times, 26 informatyków i naukowców, w tym wykładowca Harvardu Bruce Schneier, były inżynier Microsoftu Miguel de Icaza i główny inżynier w Google Cloud, Kelsey Hightower, skrytykowało inwestycje w kryptowaluty i technologię blockchain.

Poprosili Waszyngton o oparcie się naciskom finansistów, lobbystów i zwolenników branży aktywów cyfrowych w celu stworzenia regulacyjnej bezpiecznej przystani dla tej klasy aktywów.

W liście skierowanym do lidera senackiej większości Charlesa Schumera (D-NY), lidera mniejszości Mitcha McConnella (R-KY), senatorów Patricka Toomeya (R-PA) i Rona Wydena (D-OR) krytycy próbują zniechęcić regulatorów do wspierania wysiłków lobbystów prokryptowalutowych.

Schneier podobno powiedział,

„Twierdzenia, które wysuwają zwolennicy blockchaina, nie są prawdziwe. To nie jest bezpieczne, nie jest zdecentralizowane. Każdy system, w którym zapominasz hasła i tracisz oszczędności życia, nie jest systemem bezpiecznym.”

Potwierdzając swoje wysiłki na rzecz przeciwdziałania lobbingowi, jeden z sygnatariuszy, Stephen Diehl, który jest również programistą, powiedział,

„Przeciwstawiamy się lobbingowi, o to właśnie chodzi w tym liście. Przemysł kryptowalutowy ma swoich ludzi, którzy mówią politykom, co chcą”.

Wzrost lobbingu na rzecz kryptowalut

Według analizy Public Citizen dotyczącej federalnych ujawnień, wydatki na lobbing kryptowalutowy wzrosły czterokrotnie od 2018 do 2021 roku, z 2,2 mln dolarów do 9 mln dolarów. Liczba lobbystów reprezentujących interesy sektora również wzrosła do 320 ze 115 w tym samym okresie.

W raporcie zauważono również, że na liście lobbystów branży kryptowalutowej znajdują się jedne z najbardziej znanych nazwisk, takie jak byli najwyżsi urzędnicy organu nadzorującego rynek towarów, CFTC, federalnej agencji administracyjnej, SEC, a także Departamentu Skarbu. Byli ustawodawcy, w tym Sen. Blanche Lincoln (D-Ark.), Sen. Mark Pryor (D-Ark.), Rep. Sean Duffy (R-Wis.) oraz byli wysocy rangą pracownicy Kongresu również lobbowali na rzecz branży.

Dodatkowo Blockchain Association – stowarzyszenie branżowe, które lobbuje amerykańskich polityków w imieniu branży kryptowalut – zwiększyło swoje działania lobbingowe z 540 000 dolarów do 590 000 dolarów w pierwszym kwartale 2022 roku.

W zeszłym miesiącu giełda kryptowalutowa Coinbase ogłosiła również utworzenie Think Tank, aby zwiększyć wysiłki lobbingowe wobec decydentów w kraju.

OFERTA SPECJALNA (Sponsorowana)

Binance Free $100 (Exclusive): Użyj tego linku aby się zarejestrować i otrzymać 100$ za darmo i 10% zniżki na opłaty za Binance Futures w pierwszym miesiącu. (warunki).

PrimeXBT Oferta Specjalna: Użyj tego linku aby się zarejestrować i wpisz kod POTATO50, aby otrzymać do 7,000$ na depozyty.


Źródło artykułu