Bitcoin (BTC) byki nie powinny jeszcze ekscytować się odreagowaniem od czerwcowych dołków na poziomie 17 500 USD, ponieważ w najbliższych dniach BTC wejdzie w najbardziej ryzykowny miesiąc.

Psychologia stojąca za „efektem września”

Dane historyczne pokazują, że wrzesień jest najgorszym miesiącem dla Bitcoina w latach 2013-2021, z wyjątkiem 2015 i 2016 roku. Jednocześnie średni spadek ceny Bitcoina w tym miesiącu wynosi skromne -6%.

Miesięczne zyski z Bitcoina. Źródło: CoinGlass

Co ciekawe, słabe wyniki Bitcoina w poprzednich wrześniowych miesiącach zbiegają się z podobnymi spadkami na rynku akcji. Na przykład, średni spadek amerykańskiego benchmarku S&P 500 we wrześniu wynosi 0,7% w ciągu ostatnich 25 lat.

Wyniki S&P 500 w sierpniu i wrześniu od 1998 roku. Źródło: Bloomberg

Tradycyjni analitycy wykresów nazwali ten roczny spadek „efektem września”.

Analitycy argumentują że inwestorzy wychodzą z pozycji rynkowych po powrocie z wakacji we wrześniu, aby zablokować zyski lub nawet straty podatkowe przed zamknięciem roku.

Zauważają również, że inwestorzy indywidualni upłynniają swoje aktywa we wrześniu, aby opłacić roczne koszty szkolne swoich dzieci.

Bitcoin’s korelacja z rynkiem akcji była w dużej mierze pozytywna podczas i po pandemii koronawirusa. Dlatego, oprócz efektu września, te lustrzane trendy cenowe mogą również zwiększyć prawdopodobieństwo wysokich spadków BTC w tym złowrogim miesiącu.

Fed planuje podwyżkę o 75 punktów bazowych

Bitcoin’s straty w 2022 r. wynikały z obaw o podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i całkowitą likwidację jej planu skupu obligacji o wartości 120 mld dolarów miesięcznie aby przeciwdziałać rosnącej inflacji.

Jednak narracja rynku przesunęła się w stronę nadziei, że inflacja osiągnęła szczyt. Przekonanie to umocniło się po tym, jak lipcowy wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w USA wyniósł 8,5% w porównaniu z 9,1% w poprzednim miesiącu, co doprowadziło do spekulacji, że Fed złagodzi swoje plany zacieśniania.

Zbiegło się to w czasie z odrabianiem przez Bitcoina i S&P 500 niewielkich części rocznych strat, jak widać poniżej.

BTC/USD kontra S&P 500 (SPX) – dzienny wykres cenowy. Źródło: TradingView

Jednak kilku analityków uważa, że ożywienie Bitcoina może być pułapką na byki, rajd ulgi„, który złapie w pułapkę inwestorów, którzy myślą, że rynek osiągnął dno.

Co więcej, większość urzędników Fed nadal popiera podniesienie o 75 punktów bazowych na kolejnym spotkaniu we wrześniu, biorąc pod uwagę zobowiązanie do obniżenia inflacji do 2%.

Powiązane: Księżyc Wen? Prawdopodobnie nie w najbliższym czasie: Dlaczego traderzy Bitcoina powinni zaprzyjaźnić się z trendem

W rezultacie Bitcoin i S&P 500 ryzykują kontynuację dominującego trendu korekcyjnego we wrześniu, oczekując kolejnych rocznych minimów.

Dane techniczne Bitcoina wskazują na spadek do 17,6 tys. dolarów

Z technicznego punktu widzenia, Bitcoin spadnie w kierunku 19 250 dolarów do września, jeśli wyłamie się z obecnej formacji „niedźwiedziej flagi”. Niedźwiedzia formacja kontynuacji jest przedstawiona na poniższym wykresie czterogodzinnym.

Wykres cenowy BTC/USD z czterogodzinną świecą przedstawiający setup „niedźwiedziej flagi”. Źródło: TradingView

Tymczasem na wykresie dziennym BTC wybija się z formacji klina zwyżkującego od 19 sierpnia. Cel dla zysków z niedźwiedziej formacji odwrócenia trendu znajduje się w pobliżu 17 600 USD, jak widać na poniższym wykresie.

Dzienny wykres cenowy BTC/USD przedstawiający formację wybicia z klina zwyżkującego. Źródło: TradingView

Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na to, że wrzesień może być ponownie czerwonym miesiącem dla Bitcoina w oparciu o czynniki techniczne, fundamentalne i makro.

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i nie muszą odzwierciedlać poglądów Cointelegraph.com. Każde posunięcie inwestycyjne i handlowe wiąże się z ryzykiem, dlatego przy podejmowaniu decyzji powinieneś przeprowadzić własne badania.