Bitcoin utrzymuje swoją krabią akcję cenową, kontynuując ruch boczny w niższych i wyższych przedziałach czasowych. Ogólny sentyment na rynku na krótko zmienił się na byczy podczas dzisiejszej sesji handlowej, ale BTC powrócił do krytycznego obszaru wsparcia.

Related Reading | Bitcoin obserwuje najdłuższy okres skrajnego strachu od kwietnia 2020 r.

W chwili pisania tego tekstu cena BTC wynosi 29 700 dolarów, a w ciągu ostatnich 24 godzin stracił 7%. Zanim doszło do re-testu tych minimów, Bitcoin został odrzucony powyżej 32 000 dolarów i wydawało się, że zmierza w kierunku środkowego obszaru obecnych poziomów.

BTC porusza się w bok na wykresie 4-godzinnym. Źródło: BTCUSD Tradingview

Pierwsza kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej może zareagować na spadkową akcję cenową na tradycyjnych finansach. Jak donosi NewsBTC, Bitcoin wykazuje wysoką korelację z indeksem S&P 500 i szczególnie wysoką z Nasdaq 100 Index.

Ten ostatni został odrzucony na krytycznym poziomie i od początku 2022 roku jest w trendzie spadkowym. Reakcja ta została wywołana przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych (FED) i rozpoczęcie programu ilościowego zacieśniania gospodarki (QT).

W przeciwieństwie do programu luzowania ilościowego (QE), kiedy FED skupuje aktywa i zwiększa swój bilans, QT sprawi, że instytucja finansowa będzie co minutę sprzedawać na światowych rynkach aktywa o wartości 1,1 mln dolarów, według analiza by CoinBeast Media.

W konsekwencji globalne rynki, w tym branża kryptowalutowa, mogą doświadczyć większej presji spadkowej. QT może nie mieć bezpośredniego wpływu na branżę, ale odegra kluczową rolę w globalnej płynności i tolerancji ryzyka inwestorów, a także przyczyni się do powstania warunków, które mogą uniemożliwić Bitcoinowi odzyskanie nowych szczytów.

FED ma w swoim bilansie aktywa o wartości ponad 8,5 biliona dolarów. Jak wyjaśnia CoinBeast, ostatnim razem, gdy FED rozpoczął QT, instytucja finansowa sprzedała mniej niż 1 bilion dolarów swoich aktywów.

Spowodowało to 3-tygodniowy krach na rynku akcji, który w tym okresie zanotował 22% stratę. W raporcie dodano:

Spowodowało to niedobór dolara i kryzys bankowy, który rozpoczął się na rynku overnight repo w 4. kwartale 2019 roku. Zmusiło to Jerome’a Powella do słynnego zakończenia QT we wrześniu 2019 roku i wywołało niesławny „Powell pivot”.

Czy historia się powtórzy i wpłynie na Bitcoina?

W tym czasie warunki makro zmusiły FED do zmiany kierunku działania. Po „Powell Pivot” nastąpiła ogromna hossa na Bitcoinie i akcjach.

Dziś warunki makro są inne, ale mogą ponownie zmusić instytucję finansową do ponownego przemyślenia swojej strategii. W międzyczasie prawdopodobna wydaje się większa bessa lub przynajmniej bardziej krabia akcja cenowa.

Related Reading | Bitcoin zatrzymuje się nieśmiało powyżej $31,000, rajd byków czy pułapka?

Na ten temat ekonomista Jan Wüstenfeld powiedział .:

Biorąc pod uwagę sytuację makro i rozpoczynające się zacieśnianie ilościowe, nie jestem zaskoczony dzisiejszym ruchem ceny #bitcoin. Możesz brać pod uwagę wszelkiego rodzaju TA, czynniki fundamentalne itp., ale ignorując wyżej wymienione czynniki w tym środowisku, prawdopodobnie wyciągniesz błędne wnioski.
Źródło artykułu