Firma Chainalysis zajmująca się analizą blockchain powiedziała, że 30% wzrost w cyberprzestępczości związanej z kryptowalutami w zeszłym roku z 2020 r.

W raporcie, Chainalysis stwierdziła, że cyberprzestępcy wyprali 8,6 miliarda dolarów w kryptowaluty w zeszłym roku, a ogólnie od 2017 roku wyprały kryptowaluty o wartości ponad 33 miliardów dolarów.

Większość z całkowitej nadgodziny ma do scentralizowanych giełd, dodał raport.

Wzrost prania pieniędzy w 2021 r. przypisuje się znacznemu wzrostowi zarówno legalnej, jak i nielegalnej działalności kryptowalutowej w ubiegłym roku.

Według. Blockchain.News, Ostatni raport Chainalysis stwierdził również, że hakerzy aktywnie kradli mniejsze kwoty kryptowaluty od indywidualnych użytkowników za pomocą złośliwego oprogramowania dostępnego w Internecie lub darknecie w ciągu ostatnich kilku lat.

W przypadku indywidualnych użytkowników hakerzy wykorzystują szczepy złośliwego oprogramowania dostępne w darknecie głównie w celu przyjęcia podejścia „spray-and-pray”, które pozwala im spamować miliony potencjalnych ofiar i kraść mniejsze kwoty. Robią to poprzez podstępne nakłanianie osób do pobierania złośliwego oprogramowania.

Osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy ukrywają pochodzenie nielegalnie wygenerowanych pieniędzy, przekazując je do legalnych firm.

Według Chainalysis, około 17% z 8,6 miliarda dolarów wypranych pieniędzy trafiło do zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Aplikacje te ułatwiają transakcje finansowe związane z kryptowalutami poza tradycyjnymi bankami.

Tymczasem raport stwierdził, że pule wydobywcze, giełdy wysokiego ryzyka i miksery również odnotowały znaczny wzrost wartości otrzymanej z nielegalnych adresów.

Niedawno OpenSea, największy na świecie Non-fungible Tokens (NFTs) marketplace place został podobno zhakowany na kwotę 332 ETH. Znaleziono kilka błędów we front-endzie OpenSea. Przyczyną włamania było podobno . ze względu na platformę umożliwiającą użytkownikom zakup popularnych NFT po ich poprzedniej cenie notowań.

Według Reutersa, miksery zazwyczaj łączą potencjalnie identyfikowalne lub skażone fundusze kryptowalutowe z innymi, aby ukryć ścieżkę do pierwotnego źródła funduszu.

Raport Chainalysis stwierdził również, że adresy portfeli związane z kradzieżą wysłały nieco mniej niż połowę swoich skradzionych funduszy do zdecentralizowanych platform finansowych.

Źródło obrazu: Shutterstock


Źródło artykułu