Dyrektor generalny CoinSwitch Kuber, Ashish Singhal, przedstawił w sobotę więcej szczegółów na temat przeszukań w jego biurze i rezydencji, dokonanych dwa dni temu przez indyjską agencję śledczą ds. przestępstw finansowych, Directorate of enforcement (ED).

Odrzucił ostatnie zarzuty, że jego firma jest badana pod kątem pewnych nielegalnych działań.

Prezes CoinSwitch wyjaśnia

W wątku na Twitterze Singhal wyjaśnił, że przeszukania dokonane przez ED nie były związane z żadnym dochodzeniem dotyczącym ustawy o zapobieganiu praniu pieniędzy (PMLA).

„Enforcement Directorate – Bengaluru zaangażowało się z nami w odniesieniu do funkcjonowania naszych platform / giełd kryptowalutowych. W pełni z nimi współpracujemy… Nasze zaangażowanie z Enforcement Directorate – Bengaluru NIE było związane z jakimkolwiek dochodzeniem dotyczącym prania pieniędzy w ramach PMLA, jak podano w niektórych artykułach informacyjnych”. powiedział na Twitterze.

Według Singhala problem wynika z braku jasności co do statusu kryptowalut – czy są one towarem, papierem wartościowym, walutą, czy czymś innym. Jest to nowa klasa aktywów, która nie została jeszcze jasno sklasyfikowana. Klasyfikacja, charakter i model działalności decydują o tym, które prawa związane z wymianą walut mają zastosowanie.

„Indie nie są osamotnione. Australia prowadzi „mapowanie tokenów”, aby to zrozumieć; w USA trwa debata, czy niektóre kryptowaluty są uznawane za towary, inne za papiery wartościowe” – dodał Singhal w swoim wątku na Twitterze.

Poszukiwania i zarzuty ED

W piątek, CryptoPotato poinformował, że CoinSwitch, drugi indyjski jednorożec w przestrzeni kryptowalutowej, był przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez ED w związku z podejrzeniem naruszenie ustawy o utrzymaniu walut obcych (FEMA). W związku z tym śledztwem, ED przeprowadziła w czwartek przeszukania w pięciu miejscach związanych z CoinSwitch, w tym w rezydencjach jej prezesa i dyrektorów.

A news raport Reutersa z soboty twierdził, że funkcjonariusze ED przejęli niektóre dokumenty finansowe podczas przeszukania. Pytali o zagraniczne inwestycje CoinSwitch, dochody i wypływy, aby sprawdzić zgodność z obowiązującymi zasadami i prawem. W relacji zacytowano również Singhala, który odmówił „sprecyzowania zarzutów ED, powołując się na wrażliwość prawną”.

Zaostrzenie kontroli

Mówi się, że ED prowadzi dochodzenie w sprawie co najmniej dziesięciu giełd kryptowalut w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów FEMA i PMLA. W ciągu ostatnich kilku tygodni przeprowadzono rewizje w biurach WazirX i Vaud oraz zamrożono niektóre z ich kont bankowych. CoinSwitch jest kolejną dużą marką w przestrzeni kryptowalutowej, wobec której ED prowadzi dochodzenie.

Ogólnie rzecz biorąc, kontrola giełd kryptowalutowych przez organy ścigania zaostrza się. W kwietniu kilka takich indyjskich firm musiało wstrzymać depozytów w INR, ponieważ możliwość dokonywania natychmiastowych płatności poprzez UPI została odrzucona przez kontrolowaną przez RBI organizację NPCI, która prowadzi popularny system natychmiastowych międzybankowych płatności mobilnych i rozliczeń.

W ślad za tym poszła decyzja rządu o pobierać opłatę wysoki 30% podatek od zysków kapitałowych i 1% TDS od wszystkich transakcji kryptowalutowych odpowiednio od kwietnia i lipca. To posunięcie skłoniło giełdy kryptowalutowe do dalszego wzmocnienia swoich norm zgodności.

OFERTA SPECJALNA (sponsorowana)

Binance Free $100 (Exclusive): Użyj tego linku aby się zarejestrować i otrzymać 100$ gratis i 10% zniżki na Binance Futures w pierwszym miesiącu. (terminy).

Oferta specjalna PrimeXBT: Skorzystaj z tego linku aby się zarejestrować i wpisz kod POTATO50, aby otrzymać do 7000$ na swoje depozyty.
Źródło artykułu