Po serii znaczących zmian w sieci w ostatnich miesiącach, Cardano jest już rozciągnięte do granic możliwości przetwarzania. Obciążenie jego blockchainu wynosiło ponad 90% przez ostatnie osiem dni – jest to najdłuższy okres czasu, jaki kiedykolwiek utrzymywał się na tym poziomie.

Wypełnianie bloków Cardano (Filling Up Cardano’s Blocks)

Termin „blockchain load” odnosi się do tego, jak bardzo przestrzeń pamięci w obrębie przeciętnego bloku Cardano jest zapełniana. Obciążenie 100% oznacza, że bloki są na swoim absolutnym limicie, podczas gdy 0% oznacza, że są one puste od aktywności.

Według. dane z Cardano Blockchain Insights, obciążenie blockchaina gwałtownie wzrosło 14 stycznia, wzrastając z 55,2% do 91,8% w dniu 16. To podwyższone obciążenie jak dotąd utrzymuje się na stałym poziomie, pozostając powyżej 90% od 19 stycznia. Obejmuje to najwyższy w historii poziom obciążenia blockchain w dniu 21, na poziomie 94,1%.

Cardano Average Blockchain Load. Źródło: Cardano Blockchain Insights

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu sieci, Cardano ogłosiło dwa miesiące temu zwiększenie rozmiaru bloków o 12,5%.

Podczas gdy może to sygnalizować, że Cardano ma problemy ze skalowaniem, to przynajmniej pokazuje, że adopcja blockchaina szybko rośnie. Na przykład, ruch znacznie wzrósł od września, kiedy sieć w końcu wprowadziła inteligentne kontrakty.

Co dziwne, cena Cardano została w dół od czasu aktualizacji Alonzo. Osiągając szczytowy poziom ponad 3 dolarów we wrześniu, ADA jest obecnie notowana za otrzeźwiające 1,05 dolara, ponad 60% poniżej swojego maksimum. W drugiej połowie zeszłego roku Cardano, jako przyjazna dla środowiska platforma inteligentnych kontraktów, została skradziona przez Solanę, która prześcignęła Cardano w listopadzie.

Wśród ostatniego załamania rynku, ADA trzymała się jednak lepiej niż Solana, utrzymując kapitalizację rynkową powyżej 33 miliardów dolarów.

Porównanie wysiłków zmierzających do skalowania

Podczas gdy Cardano decyduje się na zwiększenie rozmiaru bloku, Bitcoin i Ethereum podejmują inne metody, aby zapewnić skalowalne kontrakty terminowe w miarę wzrostu adopcji.

Bitcoin skaluje się poprzez warstwy – przede wszystkim sieć błyskawic – aby przetwarzać transakcje poza łańcuchem i rozliczać je później w grupach na głównym łańcuchu. Ethereum jest exploring podobne rozwiązania warstwowe, takie jak rollupy, obok złożonych technik walidacji, takich jak sharding.

Bitcoinowcy skutecznie odrzucili zwiększenie rozmiaru bloków w 2017 roku, odmawiając przyjęcia SegWit 2X. Uważa się, że to rozwiązanie szkodzi decentralizacji sieci.

OFERTA SPECJALNA (Sponsorowana)

Binance Free $100 (Exclusive): Użyj tego linku , aby się zarejestrować i otrzymać $100 za darmo i 10% zniżki na opłaty na Binance Futures w pierwszym miesiącu (terminy).

PrimeXBT Oferta Specjalna: Użyj tego linku , aby się zarejestrować & wpisz kod POTATO50, aby uzyskać 25% zniżki na opłaty transakcyjne.


Źródło artykułu