Bitcoin (BTC) nosedived poniżej psychologicznej ceny 20 000 dolarów, ponieważ rynek ogarnęły obawy przed recesją i zaostrzeniem stóp.

Wiodąca kryptowaluta osiągnęła najniższy poziom 19 946 dolarów, co było ostatnio obserwowane w połowie lipca. Niemniej jednak, BTC nabrał rozpędu i osiągnął poziom 20 028 dolarów podczas handlu intraday, według CoinMarketCap.

Według ogłoszenia:

„Słabość aktywów ryzyka nastąpiła po tym, jak szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell ostrzegł przed oczekiwaniem szybkiego zakończenia zacieśniania stóp przez Fed. Działania Fedu dotyczące stóp procentowych sprawiły, że niektórzy inwestorzy przewidują, że akcje będą jeszcze bardziej cierpieć.”

Rezerwa Federalna ma przyjęła agresywne podwyżki stóp procentowych, aby poskromić szalejącą inflację. Podwyżki w czerwcu i lipcu o 75 punktów bazowych (bps) były najwyższe od 28 lat.

Zaostrzone warunki makroekonomiczne wpływają niedźwiedzio na rynek kryptowalut, ponieważ inwestorzy zazwyczaj przyjmują postawę risk-off.

Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA, zauważył:

„Bitcoin przełamał się poniżej 20 000, ponieważ inwestorzy oczekują, że weekend pełen pesymizmu z Jackson Hole pociągnie za sobą spadek nastrojów”.

Ciągłe podwyżki stóp procentowych przez Fed były istotną przeszkodą dla tak potrzebnego Bitcoinowi impulsu wzrostowego, biorąc pod uwagę, że wiodąca kryptowaluta znajdowała się w trendzie pomiędzy strefą 20 tys. a 24 tys. dolarów.

Moya zauważył:

„Europejscy i azjatyccy bankierzy centralni będą prawdopodobnie znacznie bardziej pesymistyczni niż przewodniczący Fed Powell, co sprawia, że wielu inwestorów przygotowuje się na słabe otwarcie w niedzielę wieczorem”.

Z drugiej strony, wysiłki Fedu w walce z inflacją mogą spowodować, że gospodarka amerykańska znajdzie się w recesji. Różni analitycy wyrażali swoje obawy co do możliwości wystąpienia recesji.

Bank of America wskazał możliwość wystąpienia „łagodnej recesji” pod koniec tego roku. Ponadto ekonomiści z Goldman Sachs stwierdzili, że prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w ciągu najbliższego roku wynosi jeden na trzy.

Źródło obrazu: Shutterstock


Źródło artykułu