Cena bitcoina spadła po tym, jak Rezerwa Federalna powiedziała . że prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w marcu.

Bitcoin stracił swój wczorajszy zysk, obecnie handlując na poziomie 36 tys. dolarów w czasie prasy. Jednak przewodniczący Fed Jerome Powell stwierdził podczas konferencji prasowej, że wciąż jest wiele niepewności, w tym ile podwyżek stóp procentowych nastąpi w 2022 roku i jak szybko będą się one wspinać.

Bitcoin traci zyski po uwagach Fed

Bitcoin stracił swoje zyski, ponieważ inwestorzy i traderzy ocenili uwagi przewodniczącego Fed Jerome’a Powella. Ponadto Powell stwierdził, że bank centralny będzie stopniowo eliminował wsparcie gospodarcze jako środek walki z nadmierną inflacją.

W momencie podjęcia tej decyzji Fed kończy program skupu aktywów. Stymulacje monetarne były istotnym źródłem wsparcia rynkowego w ciągu ostatniego roku, przyczyniając się do siły zarówno akcji, jak i rynku kryptowalut.

Fed wskazał, że przeprowadzi zapowiadany wcześniej taper skupu obligacji, a stopy zostaną podniesione „wkrótce”. W ostatnich miesiącach entuzjazm traderów dla kryptowalut zmalał z powodu oczekiwań wyższych stóp i mniejszej płynności. Nie osłabiło to optymizmu Cathie Wood’s ARK Invest, która we wtorek prognozowała, że cena Bitcoina osiągnie 1 milion dolarów do 2030 roku.

Wszystko to dzieje się w czasie, gdy bank centralny próbuje powstrzymać inflację, a niektórzy analitycy uważają, że sytuacja kosztów utrzymania pogorszy się, zanim się poprawi.

W rezultacie Fed pozostaje zaangażowany w zamknięcie kurków pieniężnych i zakończenie masowych środków stymulacyjnych uchwalonych w czasie epidemii koronawirusa. Powell oświadczył,

„To będzie rok, w którym będziemy systematycznie odchodzić od bardzo wysoce akomodacyjnej polityki monetarnej, którą wprowadziliśmy, aby poradzić sobie z ekonomicznymi skutkami pandemii”.

BTC/USD trades at $36k. Source: TradingView

Warto zauważyć, że jeśli chodzi o podniesienie stóp procentowych, Fed będzie musiał znaleźć równowagę. Jeśli wzrosną zbyt szybko, może to mieć wpływ na poziom zatrudnienia, a obecne ożywienie gospodarcze może być zagrożone.
Ogłoszenie wywołało szeroki wachlarz reakcji. BTC jest obecnie notowany na poziomie 36 421 USD, co oznacza spadek o 3,76% w ciągu dnia i znacznie poniżej maksimów 38 825 USD obserwowanych w dniach poprzedzających jego oświadczenie. W czwartek rynki akcji również nieznacznie spadły.

Powiązany artykuł | Go With The FED, czyli dlaczego Bitcoin może zyskać na podwyżkach stóp procentowych w 2022 r.

Wpływ na Bitcoina i rynek kryptowalut

Od czasu posiedzenia Rezerwy Federalnej z początku listopada, kiedy to bank centralny stwierdził, że. że zacznie ograniczać swoich zakupów obligacji, eliminując bodźce dla systemu finansowego, cena Bitcoina znalazła się pod silną presją. W listopadzie kryptowaluta osiągnęła maksimum na poziomie około 69 tysięcy dolarów.

Ze względu na to, jak ich atrakcyjność zmniejsza się, gdy rosną stopy procentowe, rosnące stopy procentowe są często uważane za złą wiadomość dla aktywów cyfrowych.

Obligacje rządowe mogą być preferowane przez mniej ostrożnych inwestorów, ponieważ są one mniej ryzykowne.

Jeśli zmiana polityki monetarnej ma długoterminowy negatywny wpływ na rynek akcji, główne kryptowaluty, takie jak BTC i ETH, mogą również ucierpieć.

Linia przełamania Bitcoina znajduje się w okolicach 30 000 USD, którą z powodzeniem obronił w lipcu ubiegłego roku, a każdy spadek poniżej tego psychologicznie istotnego progu cenowego może mieć poważne konsekwencje.

Powiązany artykuł | Bitcoin spada do $43k po posiedzeniu Fed FOMC

Featured image from Getty Images, charts from TradingView.com,

Źródło artykułu