Dane pokazują, że nastroje skrajnego strachu na rynku Bitcoina utrzymują się już od prawie miesiąca, co jest najdłuższym okresem od kwietnia 2020 roku.

Nastroje na rynku Bitcoin pozostają w obszarze skrajnego strachu

Zgodnie z najnowszym cotygodniowym raportem z Arcane Research, indeks kryptowalutowego strachu i chciwości nadal wskazuje na skrajny strach w tym tygodniu.

The „indeks strachu i chciwości” to wskaźnik, który mierzy ogólny sentyment rynkowy wśród inwestorów Bitcoin i kryptowalut.

Metryka wykorzystuje skalę numeryczną od jednego do stu do reprezentowania tego sentymentu. Wszystkie wartości powyżej „50” oznaczają chciwość na rynku, podczas gdy te poniżej tego progu sugerują strach wśród inwestorów.

Skrajne wartości powyżej 75 i poniżej 25 oznaczają nastroje „skrajny strach” i „skrajna chciwość”, odpowiednio.

Historycznie rzecz biorąc, dna cen Bitcoina zwykle tworzyły się w okresach skrajnego strachu. Z drugiej strony, kryptowaluta odnotowywała szczyty w okresach skrajnej chciwości.

Niektórzy inwestorzy uważają, że z tego powodu najlepiej jest kupować podczas skrajnego strachu, podczas gdy skrajna chciwość jest idealna do sprzedaży.

Related Reading | Bitcoin LTH poniósł ostatnio znaczące straty, czy to już koniec kapitulacji?

„Inwestowanie kontrariańskie” jest zgodne z tym podejściem. Słynny cytat Warrena Buffeta podsumowuje to podejście: „Bądź bojaźliwy, kiedy inni są chciwi, i chciwy, kiedy inni są bojaźliwi”.

Oto wykres, który pokazuje trend w indeksie strachu i chciwości Bitcoinów w ciągu ostatniego roku:

The value of the indicator seems to have been quite low recently | Source: Arcane Research's The Weekly Update - Week 21, 2022

Jak widać na powyższym wykresie, indeks strachu i chciwości Bitcoin ma obecnie wartość 16, co sugeruje, że rynek jest wyjątkowo strachliwy.

Tak niskie wartości metryki utrzymują się już od prawie miesiąca, co czyni ją najdłuższym okresem skrajnego strachu od czasu krachu COVID w kwietniu 2020 roku.

Related Reading | Odpływy z giełdy Bitcoin sugerują, że inwestorzy zaczynają się gromadzić

Raport zauważa, że długie okresy słabych nastrojów nie są niczym nadzwyczajnym na rynku kryptowalut, ale w przeszłości takie odcinki zwykle obserwowano chwilowe skoki ku lepszym nastrojom.

W maju nie było takiej przerwy, która dałaby inwestorom Bitcoina promyk nadziei.

Cena BTC

W momencie pisania tego tekstu, cena Bitcoina oscyluje wokół 31,4 tys. dolarów, co oznacza wzrost o 6% w ciągu ostatnich siedmiu dni. W ciągu ostatniego miesiąca kryptowaluta straciła na wartości 16%.

Poniższy wykres pokazuje trend ceny monety w ciągu ostatnich pięciu dni.

Wykres ceny Bitcoina

Looks like the price of the crypto has observed a push up in the last couple of days | Source: BTCUSD on TradingView

Bitcoin po raz pierwszy od początku maja utrzymuje się mocno powyżej poziomu 31 tys. dolarów. Jednak w tej chwili nie jest jasne, czy to odbicie będzie trwałe.

Featured image from Unsplash.com, charts from TradingView.com, Arcane Research

Źródło artykułu