Reklama

&nbsp

&nbsp

  • Bitcoin (BTC) osiągnął 30-dniowy szczyt na poziomie 24 974 dolarów, po tygodniach utrzymywania się w dołku, kiedy inwestorzy przygotowywali się do rajdu.
  • Wszystkie oznaki entuzjazmu powoli wygasły, a ceny oscylują na poziomie nieco poniżej 20 000 USD.
  • Działania wielorybów, krewetek i górników odegrały rolę w fałszywym starcie BTC.

Nadzieje entuzjastów Bitcoina na przedłużający się rajd zostały zawiedzione po tym, jak wzrostowy impet cyfrowego aktywa rozmył się i zatrzymał.

Począwszy od maja, ceny aktywów spadły z powodu de-pegging TerraUSD (UST) oraz upadek dużych podmiotów działających w tej przestrzeni. Największy spadek zanotował Bitcoin, który spadł z poziomu 30 tys. dolarów do 17 tys. dolarów.

Po trzech miesiącach spadku cen pojawiło się światełko na końcu tunelu. Bitcoin odrodził się i osiągnął poziom 24 000 dolarów, ale nie było to łatwe. Badanie przeprowadzone przez Glassnode Research zidentyfikowało kilka powodów, dla których nie udało się osiągnąć poziomu 25 tysięcy dolarów.

Na szczycie listy znalazły się działania uczestników rynku przed i po skoku cen. Krewetki, adresy posiadające mniej niż 1 BTC, oraz wieloryby były agresywnie gromadzące aktywa, kiedy ceny spadły poniżej 20K$, ale kiedy ceny zaczęły rosnąć, obie klasy „skorzystały z okazji, by rozdać swoje monety”. W raporcie zauważono, że trend akumulacji spadł, podczas gdy cena wzrosła, co sprawiło, że nie wystarczyło to do podtrzymania rajdu.

Aktywność sieciowa była kolejnym wskaźnikiem

Glassnode zauważył, że zasada podaży i popytu odegrała znaczącą rolę w wydarzeniach ostatnich kilku dni. W raporcie odnotowano gwałtowny wzrost liczby nowych adresów jako katalizator wzrostu, ale powiększając go, dane on-chain wskazują, że średnia miesięczna jest nadal niższa niż średnia roczna.

Reklama

&nbsp

&nbsp

Spostrzeżenia można czerpać z działań górników w sieci. Rynkowi niedźwiedzia towarzyszył spadek przychodów górników, co doprowadziło do powszechnych spekulacji w branży. Pomiar zatłoczenia sieci i zapotrzebowania na włączenie do następnego bloku pokazuje „niski, ale zauważalnie rosnący poziom zapotrzebowania”, który nie był wystarczający do podtrzymania gwałtownego wzrostu.

„Obecna struktura rynku jest z pewnością porównywalna z rynkiem niedźwiedzia z końca 2018 roku, jednak nie posiada jeszcze makro trendu odwrócenia rentowności i napływu popytu wymaganego dla trwałego trendu wzrostowego,” czytamy w analizie Glassnode.

Innymi kluczowymi czynnikami były: przejmowanie zysków od posiadaczy krótkoterminowych, malejące zaufanie ze strony tej grupy inwestorów oraz nierównomierny napływ i odpływ z giełd kryptowalutowych.

Obecny stan Bitcoina

BTC znajduje się poniżej poziomu 20 tys. dolarów, co jest dalekie od rekordów wynoszących prawie 70 tys. dolarów, które osiągnął pod koniec 2021 roku. Kapitalizacja rynkowa spadła do 381 mld dolarów, a dominacja na rynku spadła poniżej 40%.

Tesla wyrzucony część swoich udziałów w BTC, aby mieć zdrowy bilans, podczas gdy udziały MicroStrategy w Bitcoinach znacznie spadły. 3,4 mld dolarów w czasie spadku.


Źródło artykułu