Reklama

&nbsp

&nbsp

W piątek Bitcoin i Ethereum otworzyły się ze spuszczonymi głowami, a zmienność na globalnym rynku kryptowalutowym pozostała stłumiona na tydzień przed wyczekiwanym sympozjum Jackson Whole.

W sobotę w południe największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej była notowana na poziomie 19 989 dolarów, a od poniedziałku jej cena wahała się między 21 600 a 21 300 dolarów. Z drugiej strony, pomimo słabych prób odzyskania poziomu 1 700 dolarów w czwartek, Ethereum spadło w nocy o 4,50% i osiągnęło poziom 1 474 dolarów, a kryptowaluty takie jak XRP, Cardano, SHIB, DOGE i DOT wykazują wyjątkowo słabą zmienność.

Odkąd na początku tego tygodnia zaczęły pojawiać się informacje o Sympozjum, inwestorzy kryptowalutowi najwyraźniej odsunęli się na dalszy plan, a wydarzenie to miało wywołać szaloną zmienność na rynku. Na spotkanie, które odbędzie się po raz pierwszy od 2019 roku, do Jackson Hole w stanie Wyoming zjadą się bankierzy centralni z całego świata, aby znaleźć rozwiązanie dla chorej gospodarki światowej.

Oczekuje się, że przewodniczący Rezerwy Federalnej Jeremy Powell znajdzie się w centrum uwagi w obliczu słabnącej gospodarki amerykańskiej, będącej wynikiem błędnej diagnozy w walce z inflacją. Trudności Powella wynikają z zeszłorocznych zapewnień, że inflacja jest przejściowa. Później zrezygnował z tego stwierdzenia po tym, jak inflacja wymknęła się spod kontroli, zmuszając Fed do skupienia się na agresywnych podwyżkach stóp procentowych w celu obniżenia inflacji, co wzburzyło rynki.

W międzyczasie, mimo że poprzednie podwyżki stóp procentowych wydawały się łagodzić ceny, inflacja na poziomie 8,5% pozostaje znacznie powyżej celu Fedu, jakim jest 2%, co przekonuje niektórych inwestorów, że Fed może kontynuować agresywne zacieśnianie. Jednak dla niektórych Fed może być chwilowo zmuszony do rezygnacji ze swojej agresywnej polityki antyinflacyjnej.

Reklama

&nbsp

&nbsp

„Inwestorzy wydają się wierzyć, że inflacja wkrótce spadnie. Różnica w dochodach pomiędzy standardowymi amerykańskimi obligacjami skarbowymi a papierami wartościowymi zabezpieczonymi przed inflacją sugeruje, że inwestorzy widzą inflację poniżej 3% w przyszłości”. powiedział Erik Norland, dyrektor wykonawczy w CME Group. Według niego korzystny raport o zatrudnieniu z ostatniego miesiąca i następujący po nim spadek cen energii mogą przekonać Fed do zrobienia kroku wstecz, co pozwoli na odrodzenie się akcji i rynku kryptowalut.

Jednak zdaniem Phila Streible’a, głównego stratega rynkowego Blue Line Futures, inwestorzy powinni być gotowi na każdy wynik wypowiedzi Powella. „Jeśli Powell położy nacisk na walkę z inflacją, to wiadomo, że będzie bardzo jastrzębi. Fed już teraz wycenia około 60% szans na podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu 21 września” – powiedział w piątek w rozmowie z Kitco News. Jednak biorąc pod uwagę wczesne oznaki recesji, jeśli Powell zmieni swój ton na nieco gołębi, to właśnie to może przyspieszyć wzrost aktywów ryzyka.


Źródło artykułu