Dominacja Bitcoina na rynku kryptowalut stale rośnie. To naturalnie pojawia się przy każdym trendzie spadkowym na rynku, bo choć bitcoin obrywa, altcoiny zawsze notują większe straty, przez co ich dominacja na rynku jest mniejsza. Dominacja Bitcoina nie zatrzymała się jednak w tym miejscu. Teraz przeniosła się na rynek instrumentów pochodnych, gdzie dominacja pionierskiej kryptowaluty jest jeszcze bardziej widoczna.

Otwarty interes Bitcoina rośnie

Ogólna wartość otwartych pozycji na rynku kryptowalut spada od czasu, gdy w grudniu rynek zaliczył wpadkę. Obecnie wynosi ono około 25 miliardów dolarów dla całego rynku, co stanowi spadek o prawie 50% w stosunku do szczytu z listopada, kiedy wynosiło około 48 miliardów dolarów. Jest to odzwierciedlenie tego, co działo się na rynku kryptowalut w tym samym okresie. Jednak jeśli chodzi o otwarte zainteresowanie, bitcoin nie radzi sobie tak źle jak inne.

Related Reading | Odpływy z giełdy Bitcoin sugerują, że inwestorzy zaczynają się gromadzić

Cyfrowe aktywa stanowią obecnie większość globalnego otwartego zainteresowania na rynku kryptowalut. Sam Bitcoin stanowi 63% wszystkich otwartych pozycji na rynku, co oznacza, że kryptowaluta ta ma ponad 15 miliardów dolarów otwartych pozycji.

Jest to krok naprzód w porównaniu z kwietniem, kiedy to dominacja Bitcoina w otwartym interesie spadła do 50%. Wraz z ostatnim wzrostem dominacji, wskaźniki wskazują na spadek zainteresowania spekulacyjnego altcoinami, biorąc pod uwagę ich niedawny spadek.

BTC dominates global open interest | Source: Arcane Research

Jest to zgodne z ogólnym trendem na rynku kryptowalut, gdzie dominacja bitcoina również wzrosła, choć w mniejszym stopniu. Jeśli altcoiny nadal będą osiągać słabe wyniki, to dominacja BTC może w ciągu najbliższych kilku tygodni nadal rosnąć.

BTC wciąż jest królem

Przez cały maj straty na rynku kryptowalut były widoczne, ale niektóre z nich zapewniły większą ochronę niż inne. Porównując straty poniesione przez wszystkie indeksy w maju, bitcoin okazał się najbardziej efektywną inwestycją.

Wszystkie indeksy zanotowały dwucyfrowy wzrost w czerwonym miesiącu. Jednak bitcoin stracił tylko 18%, podczas gdy wszystkie inne indeksy odnotowały straty powyżej 20%. Indeks małych spółek (Small Cap) jak zawsze przyjął największe straty na rynku – 33%. W przypadku indeksów Mid Cap i Large Cap straty wyniosły odpowiednio 28% i 24%.

Wykres ceny Bitcoin z TradingView.com

BTC recovers above $31,000 | Source: BTCUSD on TradingView.com

Spadek altcoinów spowodował wzrost dominacji bitcoina. Na początku maja dominacja BTC wynosiła 42,5%, a pod koniec miesiąca wzrosła i osiągnęła najwyższy od sześciu miesięcy poziom 46%.

Related Reading | Miliarder Tim Draper o tym, co wywoła następną hossę na Bitcoinie

Gdy rynek rozpoczyna nowy miesiąc, nie jest jasne, czy ta dominacja się utrzyma. Biorąc pod uwagę, że rynek zaczął się odradzać, altcoiny mogą szybko odzyskać dominację, którą straciły na rzecz bitcoina w ostatnim miesiącu.

Featured image from Yahoo! Sports, charts from Arcane Research and TradingView.com

Śledź Best Owie na Twitterze informacje o rynku, aktualizacje i okazjonalne zabawne tweety…
Źródło artykułu