Centralny Bank Rosji złagodził niektóre ograniczenia dla rosyjskich banków sprzedających dolary amerykańskie i euro. Zwiększona podaż zagranicznej gotówki może wpłynąć na rynek kryptowalut w tym kraju, ponieważ ograniczenia walutowe były motorem wzrostu popytu na cyfrowe monety.

Władze monetarne Rosji rozszerzają dostęp obywateli do zagranicznej gotówki

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej (CBR) zniósł jedno z ograniczeń w sprzedaży dolarów amerykańskich i euro w gotówce osobom prywatnym, nałożone w związku z zachodnimi sankcjami dotyczącymi wojny na Ukrainie, podała agencja Interfax.

Do niedawna Rosjanie mogli kupować tylko dolary i euro sprzedawane bankom w ich kasach po 9 kwietnia 2022 roku przez inne osoby fizyczne. Teraz CBR zezwolił rosyjskim kredytodawcom na sprzedaż tych dwóch walut wymienialnych, jeśli są one pozyskiwane również z innych źródeł.

Regulator wyjaśnił, że mogą one obejmować transakcje z bankami nierezydentami, a także zagraniczną gotówkę zdeponowaną przez rosyjskie osoby prawne. Regulacja pozwoli bankom zwiększyć podaż gotówki w dolarach i euro – podała służba prasowa, zauważając, że inne środki ograniczające pozostaną w mocy do 9 marca 2023 roku, jak ogłoszono wcześniej w tym roku.

W sierpniu Bank Rosji przedłużył ograniczenia w wypłatach gotówki w dolarach i euro o kolejne sześć miesięcy. W chwili obecnej rosyjskie banki nie są ograniczone w sprzedaży innych walut obcych, zauważa raport.

Decyzja Moskwy o inwazji na Ukrainę pod koniec lutego spotkała się z ostrymi sankcjami ekonomicznymi i finansowymi wprowadzonymi przez Zachód. Ograniczyły one dostęp Rosji do światowych finansów, w tym do jej rezerw walutowych.

Ograniczenia walutowe wprowadzone przez CBR doprowadziły do gwałtownego wzrostu popytu na kryptowaluty. Wielu Rosjan kupowało bitcoiny, inne kryptowaluty i stablecoiny, by używać ich między innymi do transferów pieniężnych za granicę. Dopiero teraz okaże się, jak rozluźnienie polityki monetarnej wpłynie na lokalny rynek kryptowalut. Niedawno sondaż wykazał że blisko jedna trzecia Rosjan jest gotowa kupić monety w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Tagi w tej historii

Bank Rosji, Cash, CBR, Bank Centralny, Kryptowaluty, Kryptowaluty, Kryptowaluty, Waluta, Demand, Dolar, Easing, Euro, waluta fiat, waluta obca, luzowanie, Środki, ograniczenia, Rosja, ruskie, dolar amerykański, Wypłaty

Czy uważasz, że złagodzenie ograniczeń dotyczących obrotu gotówką z zagranicy wpłynie na popyt na kryptowaluty w Rosji? Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Lubomir Tasjew

Lubomir Tassev jest dziennikarzem z zaawansowanej technologicznie Europy Wschodniej, który lubi cytat Hitchensa: „Bycie pisarzem jest tym, czym jestem, a nie tym, co robię”. Oprócz kryptowalut, blockchain i fintech, polityka międzynarodowa i ekonomia to dwa inne źródła inspiracji.
Kredyty graficzne: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, diy13
Źródło artykułu