Moskwa może wkrótce rozprawić się z operacjami kryptowalutowymi w kraju, ponieważ bank centralny Rosji opublikował 36-stronicową propozycję na początku tego czwartku.

Stwierdzając ochronę inwestorów, stabilność finansową i obawy środowiskowe, główny regulator rynków finansowych Rosji zaproponował zdelegalizowanie korzystania i wydobywania kryptowalut w kraju.

Bank Rosji zaproponował następujące zmiany w ustawodawstwie

W raporcie bank zaproponował zdelegalizowanie wykorzystania kryptowalut jako „środka płatniczego za towary prace, i usługi” w Rosji.

Ponadto organ doradził wprowadzenie „zakazu inwestowania przez organizacje finansowe w kryptowaluty i powiązane instrumenty finansowe, a także korzystania z rosyjskich pośredników finansowych i rosyjskiej infrastruktury finansowej do przeprowadzania transakcji z kryptowalutami.”

Organ zaproponował również zakaz transakcji mających na celu kupno lub sprzedaż kryptowalut za tradycyjną walutę -” zakaz organizowania emisji i obiegu kryptowalut (w tym giełd kryptowalutowych i platform P2P) na terytorium.”

„Kryptowaluty mają również aspekty piramid finansowych, ponieważ wzrost ich cen jest w dużej mierze wspierany przez popyt ze strony nowych podmiotów na rynku” – czytamy w raporcie, ponieważ organ wyraził obawy, że kryptowaluty przyciągają inwestorów o niskim poziomie wiedzy finansowej.

Oprócz obaw związanych z ochroną inwestorów i stabilnością finansową, bank ostrzegł również o tym, że kryptowaluty są aktywnie wykorzystywane do rozliczeń w ramach nielegalnych działań.

„Wolumen transakcji obywateli Rosji z kryptowalutami, według niektórych szacunków, osiąga 5 miliardów dolarów rocznie” – czytamy w raporcie, wskazując, że Rosja jest „wśród liderów pod względem globalnej zdolności wydobywczej”.

Bank doradził również zakaz wydobywania

Proponując zakaz emisji wszystkich kryptowalut, bank doradził zakaz wydobycia w kraju, argumentując, że obecna skala i dalsze rozprzestrzenianie się górnictwa w Rosji „tworzy bezproduktywne zużycie energii elektrycznej – zagraża dostawom energii dla budynków mieszkalnych, budynków infrastruktury społecznej i przedsiębiorstw, a także realizacji agendy środowiskowej Federacji Rosyjskiej.”

Rosja jest trzecim co do wielkości ośrodkiem wydobycia Bitcoin, po . USA i Kazachstanie – wynika z danych Cambridge Centre for alternative finance.

W następstwie wprowadzenia przez Chiny zakazu wydobycia, Rosja wypłynęła na powierzchnię jako jeden z czołowych celów migracji, obserwując wzrost udziału hashrate z 6,8% do 11,2%.

Wreszcie, bank powiedział, że „planuje poprawić system regularnego monitorowania operacji z kryptowalutami, w tym współpracować z regulatorami finansowymi krajów”, w których zarejestrowane są giełdy kryptowalut w celu otrzymywania informacji o operacjach rosyjskich klientów na zagranicznych rynkach kryptowalut.”

Newsletter CryptoSlate

Zawierający podsumowanie najważniejszych codziennych historii ze świata kryptowalut, DeFi, NFT i nie tylko.

Get an edge na rynku kryptowalut

Uzyskaj dostęp do większej ilości spostrzeżeń kryptowalutowych i kontekstu w każdym artykule jako płatny członek CryptoSlate Edge.

Analiza „on-chain

Migawki cenowe

Więcej kontekstu

Dołącz teraz za $19/miesiąc Poznaj wszystkie korzyści


Źródło artykułu