Reklama

&nbsp

&nbsp

Indyjski regulator sektora bankowego i finansowego, Reserve Bank of India (RBI), poinformował, że planuje stopniowe wprowadzenie waluty cyfrowej Banku Centralnego (CBDC). Wprowadzenie CBDC musi także spełniać cele indyjskiej polityki monetarnej, stabilności finansowej oraz systemów walutowych i płatniczych, donoszą lokalne media.

Kraj jest na dobrej drodze do wprowadzenia CBDC jeszcze w tym roku, powiedziała niedawno minister finansów Indii Nirmala Sitharaman. Wcześniej, w budżecie federalnym na lata 2022-23, zaproponowała wprowadzenie CBDC. Aby ułatwić wprowadzenie CBDC lub cyfrowej rupii, rząd zmienił ustawę o RBI z 1934 roku.

Zapewnienia RBI, że rupia cyfrowa lub CBDC będą wprowadzane stopniowo, pojawiły się w Raporcie Rocznym 2021-22, który został opublikowany w zeszłym tygodniu.

„Bank Rezerw proponuje przyjęcie stopniowego podejścia do wprowadzenia CBDC, przechodząc krok po kroku przez etapy Proof of Concept, pilotażu i wprowadzenia na rynek” – powiedział RBI.

Dowód słuszności koncepcji to najwcześniejszy etap wdrażania koncepcji lub pomysłu. Na tym etapie koncepcja jest wdrażana w sposób stopniowany, aby sprawdzić, czy rezultaty są zgodne z zamierzeniami i czy nie powodują niezamierzonych zakłóceń.

Reklama

&nbsp

&nbsp

„Bank Rezerw jest zaangażowany we wprowadzenie w Indiach cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Projekt CBDC musi być zgodny z założonymi celami polityki monetarnej, stabilności finansowej oraz efektywnego działania systemów walutowych i płatniczych”, dodał raport banku centralnego.

Urzędnicy RBI sugerowali uruchomienie pilotażowego CBDC w pierwszym kwartale 2022-23 roku od listopada zeszłego roku. Wicegubernator T Rabi Shankar powiedział w grudniu ubiegłego roku, że Indie badają możliwości wprowadzenia zarówno hurtowych, jak i detalicznych CBDC.

„Dużo pracy wykonano nad hurtowym CBDC, podczas gdy detaliczny jest nieco skomplikowany i zajmie więcej czasu. Wypuścimy program pilotażowy, którykolwiek z nich będzie gotowy jako pierwszy” – powiedział.

Przez cały zeszły rok głośno było o tym, że rząd Indii przygotowuje projekt ustawy, która ma na celu zakazanie używania i transakcji kryptowalutami. Oczekiwano również, że ustawa wprowadzi oficjalną monetę lub CBDC. Jednak rząd odłożył część ustawy dotyczącą kryptowalut do czasu, aż pojawi się globalny konsensus w tej sprawie. W celu uruchomienia CBDC zapewnił ramy prawne, zmieniając ustawę o RBI.

Rząd i RBI są optymistycznie nastawieni do perspektywy wprowadzenia cyfrowej rupii lub CBDC. Premier Indii Narendra Modi powiedział, że uruchomienie CBDC wzmocni gospodarkę cyfrową i sektor fintech.

Sitharaman powiedziała: „Wprowadzenie CBDC może potencjalnie przynieść znaczące korzyści, takie jak zmniejszenie zależności od gotówki, wyższe dochody z emisji pieniądza dzięki niższym kosztom transakcji, zmniejszenie ryzyka rozliczeń.”


Źródło artykułu