Analiza przepływów na giełdach Bitcoin i Ethereum ujawniła przeciwstawną aktywność dwóch czołowych tokenów, przy czym lider rynku wyraźnie dominuje pod względem długoterminowego posiadania.

Przepływy giełdowe to liczba tokenów wpłaconych lub wypłaconych do lub z portfela giełdowego. Popularną metryką on-chain służącą do oceny tego zjawiska jest Zmiana Pozycji Netto Giełdy.

Napływy z giełdy są generalnie uważane za niedźwiedzie, ponieważ głównym powodem przenoszenia tokenów na giełdę jest ich sprzedaż. Z kolei odpływy z giełdy są zazwyczaj uznawane za bycze, ponieważ wycofywanie tokenów ma na celu ich długoterminowe utrzymanie.

Badanie przepływu tokenów na giełdy i z giełd pozwala określić niedźwiedzie lub bycze nastroje inwestorów.

Zmiana pozycji netto na giełdzie Bitcoin

Po gwałtownych spadkach cen spowodowanych skandalem w firmie Terra i następującym po nim de-lewarowaniem całej branży, Bitcoin osiągnął dno 18 czerwca na poziomie 17 600 USD. Poniższy wykres pokazuje stały odpływ BTC z giełdy od czasu osiągnięcia dna, z dziennym odpływem przekraczającym średnio 1 mld USD.

W ciągu ostatniego tygodnia wskaźnik odpływu z giełdy znacznie się zwiększył, mimo że Bitcoin spadł do poziomu 20 800 dolarów 19 sierpnia. To sugeruje, że inwestorzy widzą wartość w obecnym przedziale cenowym.

Zmiana pozycji netto Bitcoin Exhange
Źródło: Glassnode.com

Ponad połowa wszystkich odpływów w ostatnim tygodniu pochodziła z giełdy FTX. Nie ma oczywistych, fundamentalnych przyczyn tego zjawiska. Jednak 20 sierpnia „wyciekły dokumenty”, które ujawniły, że FTX zwiększyła swoje przychody o ponad 1000%, z 90 milionów dolarów w 2020 roku do 1 miliarda w 2021 roku.

Zmiana pozycji netto w Bitcoin - tylko FTX
Źródło: Glassnode.com

Dalsza analiza rezerw BTC FTX pokazuje znaczny spadek stanu posiadania. W marcu firma posiadała ponad 120 000 BTC. Teraz, w trzecim kwartale, liczba ta spadła do zaledwie 13 000 tokenów, przy czym najostrzejszy spadek odnotowano w czerwcu, co prowadzi do stopniowego spadku liczby posiadanych BTC.

Saldo Bitcoin na FTX
Źródło: Glassnode.com

Zmiana pozycji netto na giełdzie Ethereum

Natomiast zmiana pozycji netto na giełdzie Ethereum pokazuje, że pomimo ogromnych odpływów od połowy marca, ilość tokenów opuszczających giełdy powróciła do poziomu bliskiego zeru netto.

Taki rozwój sytuacji jest negatywnym znakiem, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się Merge. Sugeruje, że inwestorzy uważają, że przejście na Proof-of-Stake (PoS) jest wydarzeniem typu „kup plotkę, sprzedaj wiadomość”.

Zmiana pozycji netto w Ethereum
Źródło: Glassnode.com

Kontrastowa aktywność pomiędzy Bitcoinem a Ethereum może wskazywać, że inwestorzy postrzegają BTC, a nie ETH, jako długoterminową grę przeciwko wydarzeniom makro, takim jak inflacja czy eskalacja napięć geopolitycznych.


Źródło artykułu