Podobnie jak w przypadku rynku forex, rynki kryptowalut również handlują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i stosują ten sam konwencjonalny system transakcyjny składający się z trzech sesji:

  • Azja: 00:00-12:00 UTC
  • Europa: 07:00-19:00 UTC
  • USA: 13:00-01:00 UTC

Analiza on-chain ujawniła, w jakim stopniu Azja nadal odgrywa rolę „smart money”, czyli azjatyckich inwestorów, którzy mają talent do kupowania w czasach strachu i sprzedawania na szczycie.

Zmiana ceny Bitcoina w ciągu miesiąca

Poniższy wykres przedstawia zmianę ceny Bitcoin Month-over-Month Price Change (MoMPC) w ciągu 30 dni dla ceny regionalnej we wszystkich trzech miejscowościach.

Cena regionalna jest ustalana w dwóch etapach. Po pierwsze, ruchy cenowe są przypisywane do regionu na podstawie godzin pracy w Azji, Europie i USA. Geolokalizacja podaży Bitcoinów jest wykonywana probabilistycznie na poziomie podmiotu. Znaczniki czasowe wszystkich transakcji utworzonych przez podmiot są skorelowane z godzinami pracy różnych regionów geograficznych, aby określić prawdopodobieństwo, że każdy podmiot znajduje się w Azji, Europie lub USA.

Saldo podmiotu przyczynia się do podaży w danym regionie tylko wtedy, gdy jego lokalizacja może być określona z dużą dozą pewności. Podaż utrzymywana na portfelach giełdowych jest wykluczona.

Ceny regionalne są określane poprzez obliczenie skumulowanej sumy zmian cen każdego regionu w czasie.

W ciągu ostatnich dwóch lat Azja przewyższała Europę i Stany Zjednoczone pod względem sprzedaży na szczycie i kupna w czasie strachu na rynku.

Na przykład podczas szczytu rynku w listopadzie 2021 roku Azjaci masowo sprzedawali swoje akcje. Podobnie, Azja sprzedawała podczas lipcowego i sierpniowego rajdu ulgi, gdy BTC zmierzał do 25 000 USD, podczas gdy Europa i USA kupowały.

Obecnie, gdy Bitcoin spadł w weekend poniżej 20 000 dolarów, MoMPC pokazuje, że Azja kupuje, podczas gdy reszta świata jest przerażona.

Zmiana ceny Bitcoina w ciągu miesiąca
Źródło: Glassnode.com

Analiza rok do roku

Poniższy wykres przedstawia regionalne zmiany cen w ujęciu rok do roku. Widać na nim, że od czasu upadku Terra LUNA/UST Azja jest wyjątkowo byczo nastawiona do Bitcoina, kupując go po stłumionych cenach. Z drugiej strony Europa i Stany Zjednoczone sprzedawały.

Podobnie, podczas hossy w 2020 roku i pod koniec 2021 roku, Stany Zjednoczone były ogromnymi nabywcami, podczas gdy Azja była sprzedawcą netto, co jeszcze bardziej pokazuje, że to właśnie Azja jest regionem smart money.

Zmiana cen w ujęciu rocznym
Źródło: Glassnode.com
Posted In: Bitcoin, Badania

Źródło artykułu