Reklama

&nbsp

&nbsp

The Vasil hard fork nadchodzi. Charles Hoskinson, dyrektor generalny i założyciel IOG, firmy stojącej za Cardano, ujawnił w piątek, kiedy prawdopodobnie rozpocznie się długo odkładany hard fork Vasila. Hoskinson spodziewa się, że aktualizacja zostanie przeprowadzona w mainnecie w przyszłym miesiącu, co zostanie odebrane jako dobra wiadomość dla fanów ADA.

Aktualizacja Vasil?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i wszystkie błędy zostaną usunięte, hard fork Vasil powinien zostać uruchomiony w ciągu najbliższych tygodni.

Podczas piątkowego Livestreamu z Kolorado Charles Hoskinson podzielił się krótką informacją na temat aktualizacji Vasila, nazwanego tak na cześć zmarłego niedawno bułgarskiego matematyka i zwolennika Cardano, Vasila Dabova. Hoskinson zauważył, że sprawy idą szybko do przodu. Zarówno deweloperzy, jak i społeczność nadal przeprowadzają dokładne testy, a prace integracyjne i infrastruktura wyglądają dobrze. Co więcej, nie ma żadnych poważnych błędów, a jedynie małe błędy w zaległościach – żaden z nich nie jest blokerem hard forka.

Według danych z PoolTool, Stake Pool Operators (SPO) z najnowszą wersją 1.35.3 odpowiadają obecnie za 55% produkcji bloków mainnetu w obecnej epoce. To więcej niż połowa drogi do 75% wymaganych do aktywacji Vasila w mainnecie Cardano.

Hoskinson szacuje, że aktualizacja będzie miała miejsce „gdzieś we wrześniu”, chyba że zespół napotka po drodze znaczne spowolnienie. Co ważne, ostateczna decyzja o dokładnej dacie zostanie podjęta w porozumieniu ze społecznością twórców aplikacji i deweloperów sieci.

Reklama

&nbsp

&nbsp

„Następnym ważnym krokiem jest włączenie giełd do systemu. Binance informuje, że obecnie dokonują aktualizacji pod względem wolumenu” – powiedział Hoskinson. Dodał, że „zazwyczaj po ogłoszeniu daty hard forka widać wielki pośpiech i ludzie przeforsowują się”.

Kiedy cel 75% SPO zostanie osiągnięty, a trzy do pięciu głównych giełd, według wielkości obrotów, zaktualizuje swoje węzły Cardano do najnowszej wersji, data hard forka zostanie zaplanowana, „a wtedy reszta giełd poczuje pilną potrzebę i zacznie aktualizować. W przeciwnym razie naprawdę trudno jest ich do tego nakłonić – zazwyczaj potrzebują do tego pewnego impulsu” – napisał dalej Hoskinson.

Czy ADA wzrośnie po hard forku Vasila?

Hard fork Vasila jest najbardziej oczekiwaną aktualizacją blockchaina Cardano od czasu Alonzo został uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku. Wprowadzi on kluczowe usprawnienia sieci, które zmniejszą rozmiar transakcji, zwiększając tym samym przepustowość sieci i obniżając opłaty transakcyjne. Co więcej, jest nadzieja, że aktualizacja rozwiąże problem współbieżności, który poważnie utrudniał skalowalność zdecentralizowanych aplikacji na Cardano.

Jako ósma co do wielkości kryptowaluta, token ADA Cardano jest obecnie wyceniany na 0,4425 USD, tracąc 1,01% w ciągu ostatnich 24 godzin. Dzieje się to w sytuacji, gdy cały rynek się wyprzedaje po tym, jak przewodniczący Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powtórzył jastrzębią politykę monetarną w piątek podczas sympozjum ekonomicznego banku centralnego. Największa na świecie kryptowaluta pod względem pojemności rynkowej, bitcoin, spadła w sobotę poniżej poziomu 20 000 dolarów.

Z perspektywy fundamentalnej, hard fork Vasila może zwiększyć adopcję ADA dzięki zwiększonej wydajności sieci. To z kolei może dać tokenowi siłę, by wznieść się wyżej. Fani monety z niecierpliwością oczekują, że osiągnie ona poziom 1$. Jednak dopóki Vasil nie zostanie ukończony, ADA prawdopodobnie pozostanie w niedźwiedzim terytorium, pod presją trwającego ryzyka makro i jego negatywnego wpływu na rynki kryptowalut.

Co ciekawe, wyczekiwany Ethereum Merge również ma nastąpić w pewnym momencie między 10 września a 20.


Źródło artykułu